• <
smartre_2023

Ile waży Sokół? Słynny okręt szykowany na ekspozycję [ZDJĘCIA]

AK

07.12.2021 09:44
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ile waży Sokół? Słynny okręt szykowany na ekspozycję [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Ile waży Sokół? Słynny okręt szykowany na ekspozycję [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Henryk Nagrodzki/MMW

Mowa o ORP "Sokół", okręcie podwodnym Marynarki Wojennej typu Kobben, który ze służby został wycofany w 2018 roku. Obecnie w Stoczni Wojennej trwają prace przystosowujące "Sokoła" do celów ekspozycyjnych. W tym celu jednostka została dokładnie zważona. 

Przypomnijmy. Jednostkę zbudowano w stoczni Nordseewerke w Republice Federalnej Niemiec. Początkowo okręt nazywał się KNM Stord (S-308). Został zwodowany w 1966 roku, a do służby w marynarce norweskiej wszedł w roku 1967. Wycofany z niej został w 2001 roku, a rok później przekazany Polsce. Okręt został wycofany ze służby 8 czerwca 2018 roku.

Jak informuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ostatnio przeprowadzono operację zważenia okrętu. Okazuje się, że znacznie zmieniła się zarówno całkowita jego masa, jak i rozkład ciężarów po zdemontowaniu m.in. baterii akumulatorów, jednego z silników czy szeregu drobniejszych elementów wyposażenia.

Dokładna znajomość tych parametrów niezbędna jest do stabilnego, bezpiecznego posadowienia Sokoła na lądzie w miejscu ekspozycyjnym.

Jak zważyć okręt?

Niezbędna była pomoc wyspecjalizowanej firmy. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych ośmiu hydraulicznych siłowników uniosła kadłub okrętu o kilkanaście centymetrów. Siłowniki, stanowiące równocześnie zintegrowany system elektronicznych dynamometrów, pozwalają, po zsumowaniu, wykazać zarówno całkowitą masę jak i precyzyjnie określić aktualny, zmieniony w stosunku do okrętu będącego w służbie, środek ciężkości.

Po synchronicznym uniesieniu okrętu i kilkunastominutowym ustabilizowaniu się wskazań, możliwe jest precyzyjne określenie całkowitej masy jako sumy z poszczególnych dynamometrów.

Ważenie Sokoła wykazało, że jego masa wynosi wg wskazań 375 300 kg.

Sokół jako eksponat

Odczyt z przyrządów zostanie skorygowany według odpowiednich wzorów, co z kolei pozwoli dokładnie wskazać rozkład ciężarów. A to jest ważne jest do określenia nacisków, jakie kadłub wywierać będzie na podłoże.

Jak przekazują eksperci z muzeum, określony zostanie także nowy środek ciężkości. Wskazany odczyt zostanie także skorygowany poprzez odjęcie masy wszelkich podpór, które uniesione zostały wraz z kadłubem.

Szacuje się, że masa samego kadłuba wynosi ok. 350 ton.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.