• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

gm

19.09.2023 14:51 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Partnerzy portalu

Gdyńska stocznia wspiera bezpłatny program który Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures tworzą we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową. W pierwszej edycji programu wiążą się z założeniami „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim”.

IDA Bootcamp (Innovative Dual-Use Technology Accelerator) to nowy program stworzony przez PFR dla m.in. zespołów naukowych, start-upów i firm technologicznych, które chciałyby rozwijać technologie podwójnego zastosowania na rynku cywilnym i wojskowym. Stąd jest szczególnie skierowany do rozwijających technologiczne rozwiązania podmiotów, które mają potencjał do szybkiego skalowania oraz szybkiego (w perspektywie 6-9 miesięcy) wdrożenia na rynek. Do udziału są predestynowane organizacje zarejestrowane w Polsce.

Wyzwania Digital Baltic po raz pierwszy zostały omówione podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security", która odbyła się w budynku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i zaangażowała szereg podmiotów, w tym przedstawicieli państw regionu Morza Bałtyckiego, morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz przedstawicieli branży zbrojeniowej i morskiej. W ramach wyzwania „Digital Baltic” zostały postawione trzy szczegółowe wyzwania technologiczne dotyczące zwiększenia autonomiczności pojazdów pływających, obserwacji i monitoringu akwenów morskich (ze wsparciem sztucznej inteligencji) i zapewnienia bezpieczeństwa transmisji danych.

Uczestnictwo w przedsięwzięciu ma zapewnić rozwój modelu biznesowego, gdyż chętni wezmą udział w warsztatach dotyczących m.in. własności intelektualnej, analizy rynku, budowania strategii sprzedaży czy przygotowania do współpracy z inwestorami. Otrzymają unikalną możliwość przygotowania do współpracy z sektorem obronnym, szansę na przetestowanie rozwiązań w warunkach operacyjnych oraz perspektywę pozyskania branżowych inwestorów lub partnerów do stworzenia konsorcjum np. pod projekt B+R. Program to połączenie szkoleń online oraz fizycznych spotkań (w Gdańsku i w Warszawie).

Nabór do pierwszej tury programu trwa do 17.10.2023, do godz. 15:00. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 4 listopada. W dniach 07-08.11.2023 odbędą się dwa dni warsztatów przygotowawczych online, a pomiędzy 15 a 17 listopada będzie trwać sam bootcamp akceleracyjny w Gdańsku. Po zakończeniu tej części programu wybrane podmioty będą pracować do 9 grudnia z wybranym mentorem, a cały program zakończy się 12 grudnia spotkaniem z inwestorami i odbiorcami technologii.

Już 21 września o godzinie 13:00 odbędzie się webinar, podczas którego uczestnicy dowiedzą się do kogo jest skierowany program, co mogą zyskać akcelerowane podmioty i jakie wyzwania na nie czekają. Rejestracja oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia.

Dziękujemy za wysłane grafiki.