• <
BOTA_2023

PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z OSI Maritime Systems

Strona główna PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z OSI Maritime Systems
osi maritime
Fot. GospodarkaMorska.pl

26 maja 2023 r. miała miejsce wizyta Ambasador Kanady w Polsce, pani Cathrine Godin, w PGZ Stoczni Wojennej. Wizyta związana była ze współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Przykładem takiej kooperacji są zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min Kormoran II (ORP Albatros i ORP Mewa). Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka Nawigacyjnego i Nawigacji Taktycznej.

Wizyta Pani Ambasador Godin stała się również okazją do podpisania długoterminowego porozumienia partnerskiego pomiędzy polską stocznią i kanadyjskim dostawcą rozwiązań dla marynarki wojennej. Dzięki niemu PGZ SW będzie dysponowała jeszcze bardziej rozbudowanymi możliwościami instalowania,, uruchamiania, utrzymywania, konfiguracji, napraw, szkoleń załóg oraz przeprowadzania prób zdawczo-odbiorczych systemów Zintegrowanego Taktycznego Systemu Nawigacyjnego produkowanego przez OSI Maritime Systems, bazującego na systemie OSI ECPINS.

- PGZ Stocznia Wojenna konsekwentnie buduje swój potencjał i to nie tylko w zakresie infrastruktury i technologii, które posłużą nam do wybudowania fregat Miecznik - powiedział Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. - Współpraca z partnerami zagranicznymi, takimi jak Babcock, czy właśnie OSI Maritime Systems zwiększa nasze możliwości obsługi okrętów zarówno Marynarki Wojennej RP, jak i marynarek państw sojuszniczych. Transfer takich umiejętności i wiedzy ma dla nas zasadnicze znaczenie, w szczególności w kontekście Centrum Serwisowo - Logistycznego dla jednostek NATO, nad którego uruchomieniem Stocznia pracuje – dodał prezes Lulewicz.

osi maritime systems
Fot. Gospodarka Morska


- O ile regularnie czytamy o szkoleniu polskich żołnierzy w ramach wspólnych ćwiczeń NATO w Kanadzie, to nie wszyscy wiedzą, że wzmacniamy siłę odstraszania Sojuszu także w ramach współpracy w domenie morskiej. Należąca do naszej Grupy PGZ Stocznia Wojenna od dłuższego czasu współpracuje z kanadyjskim partnerem firmą OSI Maritime. Dzisiejsze spotkanie z udziałem JE Ambasador to dobry moment, by dotychczasowa współpracę podsumować a jednocześnie biorąc pod uwagę jej dobre efekty dla obu stron, utrwalić i rozszerzyć - powiedział prezes zarządu PGZ S. A. Sebastian Chwałek.

PGZ SW i OSI Maritime Systems współpracują od 2018 r. w zakresie dostaw zintegrowanych systemów nawigacyjnych i taktycznych dla okrętów Marynarki Wojennej RP. Innym obszarem wspólnych działań jest transfer kompetencji w zakresie utrzymania systemów od zagranicznego producenta do krajowego przemysłu obronnego. PGZ SW jest obecnie autoryzowanym partnerem serwisowym OSI Maritime, dzięki czemu może samodzielnie serwisować i naprawiać systemy OSI przez cały okres ich użytkowania.


Dziękujemy za wysłane grafiki.