• <
nauta_2024

Remontowa Shipbuilding S.A. gotowa na nowe Kormorany. Niebawem rusza budowa

13.03.2023 14:37 Źródło: Remontowa Shipbuilding S.A.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Remontowa Shipbuilding S.A. gotowa na nowe Kormorany. Niebawem rusza budowa

Partnerzy portalu

Remontowa Shipbuilding S.A.

W Sali Narad budynku zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA zebrało się osiemnastu najlepszych spawaczy. Prezes zarządu Marcin Ryngwelski pogratulował im i podziękował za dotychczasową współpracę. Podkreślił, że kolejne lata w stoczni będą równie pracowite, m.in. ze względu na rozpoczynającą się niebawem budowę kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran 2.

Przekazanie w grudniu ORP Mewa nie zakończyło przedsięwzięcia związanego z zaopatrywaniem polskiej Marynarki Wojennej w nowoczesne okręty przeznaczone do działań przeciwminowych. W czerwcu ubiegłego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych jednostek tego rodzaju, które będą wchodziły do służby w latach 2025-2026. W ten sposób seria niszczycieli min proj. 258 stanie się jak dotąd największą i najliczniejszą polską inwestycją w branży okrętowej w XXI wieku.

Historia budowy okrętów typu Kormoran 2 sięga 2012 roku, gdy ówczesne władze podpisały umowę na dostarczenie prototypowej jednostki z możliwym rozszerzeniem zamówienia o dwie seryjne. Celem było zastąpienie starszych niszczycieli min proj. 26FM, których czas zdolności do eksploatacji zmierzał ku końcowi. Za budowę odpowiadało konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Nadzór klasyfikacyjny nad budową pełnił Polski Rejestr Statków S.A.

Biało-czerwona bandera po raz pierwszy załopotała na ORP Kormoran 28 listopada 2017 roku, a sam okręt wszedł do regularnej służby w 2022 roku, po zakończeniu badań eksploatacyjno-wojskowych. Pod koniec ubiegłego roku, również 28 listopada, do polskiej floty wcielono ORP Albatros, natomiast 14 lutego 2023 roku ORP Mewa. Wszystkie trzy jednostki wcielono do 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.

Służby Prasowe 8. FOW


O kwestii rozszerzenia zamówienia mówiło się jeszcze w trakcie budowy ORP Kormoran, jednakże tę ugruntowała agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Minister obrony narodowej ogłosił decyzję w tej sprawie już 15 marca, a do podpisania umów zatwierdzających przedsięwzięcie doszło 26 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej. Od tego czasu trwały intensywne przygotowania do realizacji zamówienia, obok wciąż prowadzonej budowy pozostałych niszczycieli min. Trzy kolejne jednostki mają znaleźć się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście. Z racji na to, że pierwszy z nich ma wejść do służby w 2025 roku, niebawem można się spodziewać startu prac.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.