• <
KONGSBERG_2023

PGZ Stocznia Wojenna rozwija prace nad programem Miecznik

rk

09.05.2023 16:06 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGZ Stocznia Wojenna rozwija prace nad programem Miecznik

Partnerzy portalu

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Zbliża się zaplanowana na sierpień ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej (z zaplanowanych trzech) prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu Miecznik. Trwają intensywne prace w związku z przygotowaniami stoczni na to przedsięwzięcie, a także dostawy elementów konstrukcyjnych.

Jak poinformował w mediach społecznościowych prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Paweł Lulewicz, prace związane z programem "Miecznik idą "pełną parą". Oprócz dostaw kluczowego wyposażenia, związanego z planowaną budową, przeprowadzono wizytacje z udziałem delegacji wraz z prezesem PGZ S.A., Sebastianem Chwałkiem na czele. Goście zapoznali się z przebiegiem prac oraz wyposażeniem stoczni, m.in. Pionem Systemów Specjalnych. W miejscu jego funkcjonowania powstają najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne dla okrętów w zakresie systemów łączności. Jest też niejedynym przykładem wielomilionowych inwestycji związanych z budową nowych jednostek dla sił morskich, do których należy także specjalistyczny sprzęt w postaci m.in. urządzenia do cięcia blach i maszyny do obróbki profili i usztywniania kadłubów.

Program "Miecznik" jest najważniejszym od dekad program zbrojeniowym, związanym w zaopatrzenie polskiej Marynarki Wojennej w nowoczesne okręty. Zakłada zbudowanie trzech wielozadaniowych fregat, które wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, a także stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia. Wszystkie mają zostać przekazane zamawiającemu do 2030 roku. W skład konsorcjum PGZ-Miecznik, odpowiedzialnego za ich budowę, wchodzą PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi przedsięwzięcia są firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.