• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zakaz korzystania z wody starorzecza Odry w Januszkowicach

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zakaz korzystania z wody starorzecza Odry w Januszkowicach

Partnerzy portalu

Wojewoda opolski wydał we wtorek rozporządzenie zakazujące używania wody ze starorzecza Odry w Januszkowicach, gdzie kilka dni temu znaleziono ponad sto martwych ryb. Rozporządzenie ma związek ze znalezieniem w próbkach ryb szkodliwych dla ludzi bakterii.

Na stronie opolskiego urzędu wojewódzkiego we wtorek zamieszczono informację o rozporządzeniu zakazującym używania wody ze starorzecza Odry w Januszkowicach.

"Niniejsze rozporządzenie wprowadza się w związku z wykryciem w próbach ryb bakterii, między innymi Aeromonas hydrophilia, które w przypadku konsumpcji ryb mogą wywołać zaburzenia stanu zdrowia ludzi, oraz stwierdzeniem wzrostu ilości fitoplanktonu, w tym Prymnesium parvum – złotej algi, co może skutkować gwałtownym wzrostem wydzielania się ichtiotoksyn stanowiących zagrożenie dla organizmów wodnych" - napisano w informacji urzędu.

Zgodnie z zaleceniami urzędu, przedmioty, które miały kontakt z wodami zbiornika, przed ich ponownym użyciem należy bezwzględnie zdezynfekować. W celu przemieszczania ryb z głównego koryta Odry do starorzecza, zamontowano specjalną siatkę ochronną.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.