• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Golińska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy

Partnerzy portalu

Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska.

Dziennik zapytał wiceminister klimatu i środowiska, czy sytuacja z Odrą powtórzy się w tym roku.

"Podjęliśmy wiele działań, które lepiej nas przygotowują do potencjalnego zakwitu złotych alg i wyrzutu toksyn do wody. Należy zaznaczyć, że ustaliliśmy przyczyny zeszłorocznej katastrofy ekologicznej. Wiemy jednoznacznie, że w tym przypadku sprawcą jest ichtiotoksyna produkowana przez glon Prymnesium parvum. Mamy wdrożony stały monitoring Odry, również ten działający przez całą dobę i całkowicie automatyczny" - zaznaczyła Golińska.

"Nasi badacze dobrze poznali, a nawet sami stworzyli mechanizm badania algi - nie tylko jeśli chodzi o badanie jakościowe, lecz i ilościowe w badaniu toksyn. Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie. Nasze doświadczenia z ostatnich miesięcy, intensywna praca kilkudziesięcioosobowego zespołu powołanego przez minister Annę Moskwę spowodowały, że staliśmy się pozytywnie odbieranym państwem wśród tych, które mają problem ze złotą algą" - powiedziała wiceminister.

Małgorzata Golińska zastrzegła, że dotychczas nie udało się nikomu znaleźć środka, który by zwalczał "złote algi". "Nie ma też metody przeciwdziałania zakwitom" - dodała.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.