• <
nauta_2024

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

07.05.2024 23:50 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. Agencja Uzbrojenia

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.

Pierwsza z umów obejmuje dostawę zestawów środków zewnętrznej łączności radiowej zakresu HF/VHF/UHF. Dostarczone przez R&S radiostacje, odbiorniki oraz elementy pola antenowego będą stanowiły elementy Zintegrowanego Systemu Łączności (IcommS) produkcji PGZ Stoczni Wojennej. Podobne systemy rozwijane i dostarczane są przez PGZ SW, m.in. na niszczyciele min typu Kormoran II, gdzie spotkały się z bardzo przychylnymi ocenami użytkowników. Na Mieczniki trafi rozwiązanie będące efektem kilku lat pracy rozwojowej stoczniowego Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia. Polski IcommS ma zapewnić bezpieczną wymianę informacji w kanałach taktycznych z wykorzystaniem terminali końcowych audio oraz zarządzaniem tekstowych wiadomości militarnych MMHS Hermes.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna


Druga umowa dotyczy dostawy systemu walki radioelektronicznej (RESM/CESM). Mieczniki zostaną wyposażone w sprawdzone nowoczesne systemy WRE firmy Rohde & Schwarz stosowane z powodzeniem na niedawno oddanych do użytku czterech niemieckich fregatach F-125. Te same systemy znajdą się również na przyszłych fregatach typu F-126. Dzięki budowanej w ostatnich latach strategicznej relacji między firmami, w PGZ Stoczni Wojennej powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT w oparciu o symulator oprogramowania R&S. Będzie to jedyna w Polsce międzynarodowa baza inżynieryjno-szkoleniowa RESM/CESM oraz COMINT i ELINT dla okrętów Marynarki Wojennej RP.

Systemy Walki Radioelektronicznej (Electronic Warfare, Walka Radioelektroniczna, WRE) wykorzystują sprzęt elektroniczny w operacjach wojskowych, aby zapewnić przewagę siłom sojuszniczym. Celem działań WRE jest identyfikacja, przechwycenie i ocena zagrożeń, uzupełnienie obrazu z rozpoznania systemów łączności i sygnałów radiolokacyjnych i przedstawienie skondensowanych informacji w systemie zobrazowania pola działań i walki, ułatwiających podejmowanie decyzji przez załogi okrętów. Dzięki zakontraktowanemu systemowi, polskie fregaty będą w stanie wykrywać, ustalać kierunek, przechwytywać, identyfikować, rejestrować i analizować sygnały radarowe i sygnały łączności radiowej.

Umowa z Rohde & Schwarz to kolejny kontrakt związany z budową najnowocześniejszych okrętów w dotychczasowej historii polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie trwają prace związane z budową pierwszej, prototypowej fregaty z zaplanowanych trzech, który otrzyma nazwę Wicher.

Fot. Rohde & Schwarz

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.