• <

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

05.12.2023 22:00 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o. o.
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.

INBS to wariant dostarczanego przez Kanadyjczyków Zintegrowanego Systemu Nawigacyjno-Taktycznego (INTS) przystosowanego do wyzwań współczesnych operacji morskich. Rozwiązanie to jest oparte na Precyzyjnym Zintegrowanym Systemie Nawigacji dla okrętów wojennych (Electronic Chart Precise Integrated Navigation System for Warships) dostarczanym marynarkom wojennym NATO oraz państw sojuszniczych.

Przypomnijmy, że 26 maja 2023 roku w PGZ Stocznia Wojenna miała miejsce wizyta ambasador Kanady w Polsce, Cathrine Godin, co miało związek z współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Już wcześniej efektem tej kooperacji zostały zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min typu Kormoran II, ORP Albatros i ORP Mewa. Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka Nawigacyjnego i Nawigacji Taktycznej.

PGZ Stocznia Wojenna i OSI Maritime Systems współpracują od 2018 roku w zakresie dostaw zintegrowanych systemów nawigacyjnych i taktycznych dla okrętów Marynarki Wojennej RP. Innym obszarem wspólnych działań jest transfer kompetencji w zakresie utrzymania systemów od zagranicznego producenta do krajowego przemysłu obronnego. Gdyńska stocznia jest obecnie autoryzowanym partnerem serwisowym OSI Maritime, dzięki czemu może samodzielnie serwisować i naprawiać systemy OSI przez cały okres ich użytkowania.

W październiku Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Aktualnie trwa budowa pierwszego z trzech planowanych okrętów, przyszłego ORP Wicher. Na 31 stycznia przyszłego roku jest planowane położenie stępki.

Wielozadaniowe fregaty mają znacząco zwiększyć zdolności polskiej Marynarki Wojennej i pozwolić jej na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, takich jak m.in. zabezpieczenie szlaków żeglugowych i ochrona infrastruktury krytycznej. Dzięki nim uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z państw NATO. Okręty zwiększą potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym realizując zadania w składzie Stałych Zespołów Okrętów NATO. Ich wyposażenie pozwoli zwalczać zagrożenie w każdej domenie tj, nawodnej, podwodnej i powietrznej. Przedsięwzięcie jest określane jako największe w historii morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.