• <
Baltexpo2023_duży

Miecznik aneksowany. Potwierdzono rozpoczęcie budowy okrętu

24.05.2023 12:57 Źródło: Agencja Uzbrojenia
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Miecznik aneksowany. Potwierdzono rozpoczęcie budowy okrętu

Partnerzy portalu

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Po niedawnym zamieszaniu wokół budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej dziś Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że zakończyła rozmowy z konsorcjum odpowiedzialnym za jego budowę odnośnie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, w tym ceremonia cięcia blach, zaplanowana na sierpień br.

Jak przekazał w mediach społecznościowych rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek, niebawem nastąpi aneksowanie umowy, a także zostaną podane dokładne ustalenia, w tym finansowe. Oznacza to, że jak na razie skład konsorcjum PGZ-Miecznik jest niezmieniony, a wszelkie terminy pozostają bez zmian. Wodowanie pierwszej, prototypowej fregaty ma nastąpić w 2025 roku, a jej przekazanie zamawiającemu trzy lata później. Do 2030 roku do służby mają wejść dwie pozostałe jednostki. Znajdą się w składzie Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.

To nie koniec informacji odnośnie "Miecznika". Dziś na godzinę 16.00 jest zaplanowane zebranie podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP (OBN05S). W jej trakcie zostaną podane dalsze informacja na temat "stanu realizacji i zaawansowania pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu MIECZNIK", co mają przedstawić (wedle opisu wydarzenia) Minister Obrony Narodowej, Minister Aktywów Państwowych oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi w projekcie są firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Dziękujemy za wysłane grafiki.