Po niedawnym zamieszaniu wokół budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej dziś Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że zakończyła rozmowy z konsorcjum odpowiedzialnym za jego budowę odnośnie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, w tym ceremonia cięcia blach, zaplanowana na sierpień br.
Jak przekazał w mediach społecznościowych rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek, niebawem nastąpi aneksowanie umowy, a także zostaną podane dokładne ustalenia, w tym finansowe. Oznacza to, że jak na razie skład konsorcjum PGZ-Miecznik jest niezmieniony, a wszelkie terminy pozostają bez zmian. Wodowanie pierwszej, prototypowej fregaty ma nastąpić w 2025 roku, a jej przekazanie zamawiającemu trzy lata później. Do 2030 roku do służby mają wejść dwie pozostałe jednostki. Znajdą się w składzie Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.
To nie koniec informacji odnośnie "Miecznika". Dziś na godzinę 16.00 jest zaplanowane zebranie podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP (OBN05S). W jej trakcie zostaną podane dalsze informacja na temat "stanu realizacji i zaawansowania pozyskania
wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu
MIECZNIK", co mają przedstawić (wedle opisu wydarzenia) Minister Obrony Narodowej, Minister Aktywów Państwowych oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
🇵🇱Agencja Uzbrojenia @Armament_Agency zakończyła rozmowy z konsorcjum @PGZ_pl -#MIECZNIK w zakresie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu. Niebawem nastąpi aneksowanie umowy i podamy dokonane ustalenia, w tym finansowe. pic.twitter.com/SB3EK8IP4o
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) May 24, 2023
W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi w projekcie są firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.
Marynarka Wojenna Indii rezygnuje z zakupu rosyjskich okrętów podwodnych
Rekord: najbardziej na północ wysunięta lotnicza ewakuacja pacjenta ze statku
Akcja informacyjna Marynarki Wojennej o potrzebie posiadania sił morskich
Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)
Peruwiańskie służby zatrzymały "nazistowski" przemyt narkotyków
Indie. Most na Gangesie zawalił się lub został umyślnie wysadzony