• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

24.11.2023 15:54 Źródło: Babcock, Mały Instytut Języka Polskiego "Poloniusz"
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. Babcock

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.

Wizyta, która odbyła się 17 listopada, była finałem projektu "Śladami ORP Orzeł". W związku z tym uczniowie Poloniusza oraz absolwenci naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do stoczni w Rosyth. Pierwszym etapem wydarzenia projektu była wizyta Konsula Generalnego RP w Edynburgu, Łukasza Lutostańskiego oraz jego prelekcja na temat historii ORP Orzeł, słynnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej, który wsławił się brawurową ucieczką z internowania w Estonii po kampanii wrześniowej i następnie udał się bez map nawigacyjnych do Wielkiej Brytanii. Brał udział w walkach II wojny światowej aż do swojego zaginięcia podczas patrolu, w który wyruszył 23 maja 1940 roku. Od tego czasu obrósł legendą, a tajemnica jego zniknięcia i zatopienia wciąż jest tematem dyskusji oraz teorii.
Podczas wycieczki w Rosyth uczniowie oraz absolwenci szkoły obejrzeli prezentację pokazującą zakres działania stoczni oraz dowiedzieli się o strategicznej współpracy między Polską a Wielką Brytanią w sektorze obronnym, gdzie wynikiem tej współpracy było podpisanie umowy na budowę okrętów wojennych dla Polski w ramach programu "Miecznik". Od 16 sierpnia trwa budowa pierwszej z trzech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat, przyszłego ORP Wicher.

Fot. Mały Instytut Języka Polskiego "Poloniusz"


Fot. Mały Instytut Języka Polskiego "Poloniusz"

Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i ubraniu odzieży ochronnej, a młodzież miała okazję obejrzeć główną halę budowy oraz powstające w niej obecnie okręty, w tym wielozadaniowe fregaty typu 31. Aktualnie trwa budowa dwóch z zaplanowanych pięciu, przy czym prototypowego HMS Venturer jest już mocno zaawansowana.

Ostatnim etapem wycieczki była gra strategiczna "Orzeł" dla uczestników wycieczki, w której nasi uczniowie musieli wykazać się znajomością planowania i zarządzania budżetem. Każdy z uczniów otrzymał także upominki od pracowników stoczni.

Mały Instytut Języka Polskiego “Poloniusz” w Edynburgu jest projektem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza w Edynburgu, które powstało w maju 2016 roku. To organizacja społeczna, której celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji historycznych, języka i obyczajów, a także integracja Polaków na terenie Edynburga oraz Szkocji. Ponadto stowarzyszenie swoją uwagę kieruje także na młodych i najmłodszych Polaków, stąd pojawił się pomysł stworzenia polskiej szkoły, by poprzez rzetelną edukację przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o kraju, z którego pochodzą, w ich ojczystym języku. Nauczanie w Poloniuszu jest oparte o Podstawę Programową dla uczniów polskich uczących się za granicą oraz o materiały własne stworzone przez pracujących na miejscu nauczycieli. 

Babcock dąży do odgrywania kluczowej roli w międzynarodowym przemyśle obronnym. Wejście firmy na polski rynek rozpoczęło się pięć lat temu od zaangażowania w rozwijany od lat program "Miecznik", wygrywając w przetargu w zakresie dostarczenia rozwiązań i projektu dla wspomnianych fregat, a także stając się głównym partnerem zagranicznym powstałego konsorcjum PGZ-Miecznik. W związku z tym powstała filia Babcock Polska sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie i biurem w Gdyni, gdzie posiada ponad 30-osobowy zespół Babcock skupiony na realizacji tego przedsięwzięcia Obejmuje to rozwój partnerstw w Polsce i transfer wiedzy z zakresu inżynierii morskiej w celu wsparcia krajowej budowy fregat przez lokalną branżę stoczniową, zapewniając jej rozwój w zakresie rozbudowy infrastruktury, jak i kształceniu kadr morskich. Wspiera Program Modernizacji Technicznej wiedzą specjalistyczną obejmującą inżynierię, wsparcie logistyczne i zarządzanie danymi, rozwój platform obejmujących integrację systemów, zarządzaniem systemem szkoleniowym, w tym projektowaniem i prowadzeniem szkoleń, a także dając zastrzyk innowacji i badań opracowujących użyteczne i nadające się do eksportu rozwiązania i usługi

"Miecznik" to program pozyskiwania dla Marynarki Wojennej RP nowych okrętów klasy fregata. Projekt ten stanowi jeden z najważniejszych elementów Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-35. Jego celem jest wyposażenie Marynarki Wojennej RP w trzy fregaty wyposażone w nowoczesne systemy radarowe, artyleryjskie i rakietowe. Agencja Uzbrojenia wybrała projekt Arrowhead 140 (AH140) firmy Babcock do dostarczenia projektu platformy okrętowej. Zakup okrętów ma zapewnić kluczowe zdolności do zwalczania zagrożeń w każdej domenie i zapewniając krajowe interesy morskie oraz oceaniczne. Ponadto pozwoli Polsce wywiązywać się z zobowiązań w ramach członkostwa w NATO

Konsorcjum PGZ-Miecznik tworzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami zagranicznymi w projekcie są firmy z Team UK: Babcock International (projekt fregaty), Thales UK (systemem dowodzenia i zarządzania walką) i MBDA UK (system obrony powietrznej). Wśród partnerów krajowych jest gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.