• <
nauta_2024

Program "Miecznik" szansą dla firm z Elbląga

16.02.2024 14:24 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

W Elbląskim Parku Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Kooperacja w branży metalowej”, w trakcie którego prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Paweł Lulewicz zaprezentował ofertę współpracy dla przedsiębiorstw z miasta i regionu. Zachęcał do udziału w programie "Miecznik", budowie trzech wielozadaniowych fregat dla Polskiej Marynarki Wojennej.

Obecność prezesa zarządu była o tyle wyjątkowa, że był on dyrektorem EPT w latach 2011-2017. Podczas swojego wystąpienia podkreślił znaczenie budowania łańcucha dostaw wśród lokalnych dostawców sprzętu i usług. Zaznaczył też, że gdyńska stocznia jest otwarta na współpracę z przedsiębiorstwami z branż m.in. elektrycznej, hydraulicznej czy też spawalniczej. Byłoby to odrodzenie branży okrętowej w Elblągu, gdyż w przeszłości istniało tam wiele firm i zakładów zajmujących się dostawami rozwiązań dla okrętów i statków budowanych w polskich stoczniach zarówno na potrzeby krajowe, jak i zagraniczne.

Budowane fregaty to nie tylko systemy uzbrojenia czy też silniki, ale cała gama wyposażenia, dziesiątki tysięcy elementów takich jak gniazdka elektryczne i elektryfikacja, rury, systemy kuchenne i łazienkowe, czy też umeblowanie. Oznacza to więc potężny zakres usług, tym bardziej że dotyczy to kilku okrętów budowanych do 2031 roku. Pierwsza z nich, przyszły ORP Wicher, znajduje się w budowie od 16 sierpnia ub.r., a 31 stycznia tego roku odbyło się położenie stępki.

Konkluzją spotkania jest zawiązanie partnerstwa nie tylko z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., ale również możliwość rozszerzenia tej współpracy w ramach wsparcia logistycznego i łańcucha dostaw w zakresie użytkowania okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na to, że mogą one być w służbie przez kilkadziesiąt lat, może to oznaczać wieloletnie kontrakty.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.