• <
nauta_2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

jm

16.02.2024 15:27
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Fot. CMB.TECH

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.

Yara Eyde ma zostać dostarczony w połowie 2026 roku. Będzie to pierwszy kontenerowiec wykorzystujący amoniak w charakterze paliwa. Za jego budowę odpowiada chińska stocznia Yangfan Shipbuilding. Właścicielem i zamawiającym jest spółka Delphis, oddział kontenerowy CMB.TECH, obsługą jednostki będzie parć się NCL Oslofjord AS, joint venture między North Sea Container Line i Yara Clean Ammonia. Ta ostatnia firma odpowiadać będzie także za dostawy paliwa.

NCL zabezpieczyła już długoterminową umowę z Yara International na transport kontenerów między fabryką nawozów Yara w Porsgrunn w Norwegii, a portami w Hamburgu i Bremerhaven w Niemczech. NCL nie ukrywa, że celem spółki jest stać się pierwszym operatorem liniowym, który skupi się wyłącznie na statkach na amoniak.

–  Chcemy udowodnić światu, że możemy dziś dekarbonizować, aby móc żeglować jutro – mówił Alexander Saverys, dyrektor generalny CMB.TECH.

– Projekt ten, łącząc przyszłościowo myślące podmioty, przyspiesza rozwój łańcucha dostaw o zerowej emisji dla transportów kontenerowych w Skandynawii i Europie Północno-Zachodniej. Jest to pierwszy tego typu projekt na świecie, demonstrujący potencjał czystego amoniaku dekarbonizacji przemysłu morskiego – komentował z kolei Magnus Krogh Ankarstrand, prezes Yara Clean Ammonia.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.