• <
smartre_2023

Terntank zamawia nowe, hybrydowe tankowce poruszane metanolem i siłą wiatru

rk

30.11.2022 13:48 Źródło: Terntank
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Terntank zamawia nowe, hybrydowe tankowce poruszane metanolem i siłą wiatru

Partnerzy portalu

Terntank zamawia nowe, hybrydowe tankowce poruszane metanolem i siłą wiatru - GospodarkaMorska.pl
Terntank

Szwedzka firma żeglugowa rozwija się w kierunku zeroemisyjnego transportu morskiego, składając zamówienie na dwa plus dwa nowe zbiornikowce hybrydowe przystosowane do wspomagania się wiatrem i metanolem.

Jednostki są opracowywane na podstawie doświadczeń z budowy wcześniejszych sześciu statków serii Avic z dodatkowymi, innowacyjnymi ulepszeniami w celu zmniejszenia wpływu na środowisko. Będą dostarczane poczynając od wiosny 2025 roku. Za projekt odpowiada norweska firma technologiczna Kongsberg.

- Z tymi statkami gotowymi do obsługi metanolu i wspomagania wiatrem, robimy duży krok naprzód w naszej podróży jako prekursor w efektywnej ekologicznie i bezpiecznej żegludze - powiedział starszy doradca ds. zarządzania Terntank Tryggve Möller.

Firma liczy na to, że instalacja systemów napędowych wspomaganych wiatrem zalicza się do  najbardziej obiecujących metod przyczyniających się do zmniejszenia rzeczywistego zużycia paliwa przez żeglugę, w ten sposób ograniczając emisję CO2. Już teraz Terntank chwali się, że udało mu się zredukować ją o blisko 40%. Jest przy tym entuzjastą wielkiego powrotu ożaglowania na dużych statkach transportowych. Wraz z silnikami zasilanymi metanolem nowe jednostki będą również wyposażone w hybrydowy system baterii i opcję zasilania z lądu.

Oczekuje się, że wydajna konstrukcja pozwoli osiągnąć poziom niskiej emisji uwzględniony w Projekcie Wskaźnika Efektywności Energetycznej (Energy Efficiency Design Index, EEDI) w przedziale 16-40%.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.