• <

Wynik wyszukiwania - "konserwacja" - Wiadomości

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyła się pierwsza sesja programu „Knowledge to Knowledge” z zakresu offshore wind

W dniu 7 maja 2024 roku w siedzibie UMG odbyła się pierwsza sesja w ramach Programu „Knowledge to Knowledge”, organizowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Linkedby Offshore Wind.
12.05.2024

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.
23.04.2024

Coraz więcej wypadków z cumami

Rosną statystyki incydentów związanych z cumami. Szczególnie narażone są wycieczkowce i inne duże statki.
13.04.2024

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Turbiny na Hywind Scotland przejdą obszerną konserwację

Hywind Scotland, pływająca farma wiatrowa Equinor o mocy 30 MW, wstrzyma produkcję energii na okres do czterech miesięcy, aby przeprowadzić obszerną konserwację turbin Siemens Gamesa. Dane operacyjne po siedmiu latach eksploatacji wykazały potrzebę przeprowadzenia serwisu maszyn pracujących u wybrzeży Aberdeen.
15.01.2024

Kadłub chemikaliowca po raz pierwszy z grafenową powłoką

Firma Stolt Tankers podała, że jako pierwsza linia żeglugowa na świecie zastosowała powłokę na bazie grafenu na kadłubie chemikaliowca Stolt Lotus.
02.01.2024

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa [wideo]

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Peter Cherneski, director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

Pilotażowy projekt morskiej energetyki wiatrowej Bluewind ze wsparciem UE

Norweska firma Bluewind otrzymała prawie milion NOK z unijnego programu innowacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Środki zostały przeznaczone na pilotażowy projekt mający na celu przetestowanie rozwiązania Bluewind w zakresie instalacji, obsługi i konserwacji morskich turbin wiatrowych na miejscu.
11.11.2023

Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej

Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972–1981, doctor honoris causa Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, ma 90 lat i wciąż dowodzi na mostku kapitańskim.
23.09.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej, ponieważ istniało poważne ryzyko wycieku surowca ze statku, który nie został rozładowany od 2015 roku z powodu wojny - poinformowała w czwartek ONZ.
11.08.2023

Reaktory na statki. W poszukiwaniu zeroemisyjności

Pod koniec lipca br. angielska firma zajmująca się technologiami jądrowymi „newcleo”, grupa stoczniowa Fincantieri i towarzystwo klasyfikacyjne RINA podpisały historyczne porozumienie. Planują wdrożyć bezpieczną technologią jądrową do transportu morskiego wykorzystując innowacyjne reaktory IV generacji. Na jednostkach wykorzystywano już reaktory jądrowe do napędu lodołamaczy i statków handlowych.
03.08.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

ZHD Stevedores zamawia pierwszy w pełni elektryczny dźwig przeładunkowy CBG 500 E

Żuraw łączy najnowocześniejsze technologie napędowe z opracowanym przez firmę Liebherr systemem sterowania żurawiem „Master V”. Kolejnym wyróżnikiem jest system odzyskiwania energii LiCaTronic, który umożliwia najlepsze możliwe wykorzystanie dostępnej energii. CBG 500 E obsługuje wiele dostosowanych do potrzeb funkcji, które zostały opracowane w ścisłej współpracy z ZHD, aby jak najlepiej dostosować się do wymagań pól operacyjnych, którym ma służyć.
12.07.2023

37% amerykańskich myśliwskich okrętów podwodnych utknęło w stoczniach

37% amerykańskich myśliwskich okrętów podwodnych nie nadaje się w tym momencie do eksploatacji przez konieczność konserwacji i opóźnienia w stoczniach.
11.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

ONZ przepompuje ropę z rozpadającego się jemeńskiego FCO Safer

Kupiliśmy tankowiec, na który zostanie przeniesione 1,1 miliona baryłek ropy naftowej z niszczejącego u wybrzeży Jemenu statku, który od 2015 r. z powodu wybuchy wojny nie został rozładowany, co grozi katastrofą ekologiczną - poinformowała w czwartek ONZ.
10.03.2023

Świnoujście planuje remont promów

Władze miasta planuję wyremontowanie dwóch jednostek przeznaczonych do transportu pasażerów i pojazdów osobowych i transportowych. Prace obejmą m.in. konserwacje kadłubów.
06.03.2023

Powrót podchorążych z morskiej praktyki

Z zimowego rejsu wrócili słuchacze V roku studiów na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przez prawie dwa tygodnie wykonywali zadania szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wchodzącego w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
17.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Rosja zbuduje statek do przechowywania zużytego paliwa jądrowego z lodołamaczy

Rosyjska flota lodołamaczy o napędzie jądrowym powiększyła się w ostatnich latach, a w budowie są kolejne jednostki. Władze zatwierdziły także projekt budowy statku, który będzie odbierał, przechowywał i transportował zużyte paliwo jądrowe i odpady radioaktywne z tych statków.
12.01.2023

Stocznia Nauta zdobywa nowych klientów. Remont kontenerowca dla niemieckiego armatora

Spory ruch przy nabrzeżach Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Nowym gościem jest kontenerowiec Pantonio, który przypłynął w celu przeprowadzenia szeregu prac konserwacyjnych i remontowych.
13.11.2022

Prom Motława w remoncie. Jednostka pływająca obok Żurawia przechodzi renowację

Prom pasażerski Motława, którego armatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, został odholowany do Władysławowa. To w tamtejszej stoczni przejedzie gruntowny remont. Wybrana w przetargu firma jest odpowiedzialna m.in. za piaskowanie i malowanie jednostki oraz – w razie konieczności – za wymianę arkuszy blachy poszycia i konstrukcji kadłuba. Wznowienie kursowania promu Motława przewidziane jest na drugą połowę listopada.
13.10.2022

Norwegia. Media: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.
06.10.2022

Początki MEW we Francji. EDF Renewables i polsko-francuski dzień offshore

Saint-Nazaire to pierwsza otwarta we Francji morska farma wiatrowa. Jej budowa trwała ponad dziesięć lat i ostatecznie stała się success story jej dewelopera, firmy EDF Renewables. We wtorek 13 września w Gdańskim Inkubatorze STARTer polska branża morska mogła wysłuchać i zobaczyć, jak powstawała ta dziś będąca jedną z najbardziej nowoczesnych morskich farm wiatrowych w Europie.
15.09.2022

Stocznia Szczecińska "Wulkan" odbudowuje swoją działalność. Kolejne udane zlecenie [ZDJĘCIA]

Transport do komór malarskich specjalistycznej barki wykonanej przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” odbył się 22 sierpnia. Stocznia w tym projekcie była podwykonawcą dla firmy zewnętrznej.
28.08.2022

Żagle Daru Pomorza trafiły do konserwacji

Trzy żagle z zacumowanego w Gdyni statku-muzeum Dar Pomorza trafiły do konserwacji do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.
08.08.2022

Konserwacja Nord Stream 1. Gaz może popłynąć już w środę

Rutynowa konserwacja gazociągu bałtyckiego Nord Stream 1 przebiegała bez większych problemów i udało się ją sfinalizować we wtorek wieczorem – czyli przed planowanym na czwartek zakończeniem. Z punktu widzenia Nord Stream AG nic nie stoi na przeszkodzie, by wznowić dostawy gazu od czwartku – informuje w środę agencja dpa, powołując się na rzecznika firmy i wypowiedź Władimira Putina.
20.07.2022

Niemcy. Rozpoczyna się konserwacja gazociągu Nord Stream 1; gaz przestaje płynąć

Rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano w poniedziałek przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik Nord Stream AG. Za kilka godzin rzeczywisty przepływ będzie zerowy.
11.07.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

Marewind - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind

W ciągu ostatnich 15 lat energetyka wiatrowa doświadczyła w Europie niezwykłego wzrostu, pozycjonując stary kontynent jako lidera na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej z obecną skumulowaną mocą zainstalowaną 22 072 MW. Niemniej jednak funkcjonalne i strukturalne komponenty morskiej energetyki są narażone na liczne mechanizmy uszkodzeń zarówno materiałów jak i powłok.
05.07.2022

Grzegorz Tobiszowski na PSEW 2022: Polska nie jest już energetycznym pariasem Europy i staje się liderem transformacji

Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, przypominał podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022, że pod względem wzrostu udziału OZE w krajowym miksie energetycznym Polska od kilku lat znajduje się w ścisłej, europejskiej czołówce.
15.06.2022

Baltic Power zaprasza do prekwalifikacji w przetargach na usługi i sprzęt wykorzystywany przy budowie morskich farm wiatrowych

Spółka Baltic Power zamierza przeprowadzić prekwalifikacje, a następnie zaprosić zainteresowane współpracą podmioty do planowanych przetargów. Opisane zakresy dostaw sprzętu oraz usługi będą świadczone w okresie budowy morskiej farmy wiatrowej zaplanowanym na lata 2024 -2026.
20.05.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Podaż na platformy wiertnicze może zwiększyć się w 2022 roku

Proces złomowania i konserwacja platform wiertniczych zmniejszyły zapotrzebowanie na tego rodzaju nowe instalacje na świecie. Jednak eksperci zakładają, że w 2022 roku stabilne ceny surowców mogą zwiększyć aktywność w sektorze wydobywczym.
04.01.2022

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Można składać oferty na instalację morskich kabli eksportowych

Należące do Equinor i Polenergii spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, rozwijające projekty morskich farm wiatrowych, zapraszają do udziału w dialogu z potencjalnymi dostawcami wszystkie firmy zainteresowane dostawami i instalacją morskich kabli eksportowych. Termin upływa 15 grudnia.
17.11.2021

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Azjatycki kryzys energetyczny zagraża łańcuchowi dostaw

Najpierw był kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa Covid-19, potem kongestie w portach, zaś teraz do problemów gospodarki morskiej dołącza azjatycki kryzys energetyczny. Zapasy surowców energetycznych nie zostały odbudowane wystarczająco szybko, aby sprostać popytowi, co powoduje opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw.
27.10.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

Transport morski szkodzi jak każdy inny. Na liście wstydu wycieki ropy i emisje zanieczyszczeń

Transport morski jest istotnym elementem światowego handlu i gospodarki. W UE obsługuje 77 proc. handlu zewnętrznego i 35 proc. handlu wewnątrzunijnego. Chociaż sektor morski przynosi UE znaczne korzyści gospodarcze i społeczne, ma on również wpływ na środowisko i zdrowie obywateli UE – wynika z raportu „The European Maritime Transport Environmental Report”.
03.09.2021

Jak pokonać przeszkody w utrzymaniu morskich farm wiatrowych?

Jak prowadzić prace przy morskich turbinach wiatrowych w niekorzystnych warunkach pogodowych? Naukowcy twierdzą, że połączenie inteligentnego oprogramowania z konserwacją wykonywaną przez roboty może wydłużyć czas pracy statków obsługujących farmy wiatrowe o 35 proc.
17.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Przemysł stoczniowy chińskiej marynarki wojennej. Czy USA będzie wciąż potęgą militarną?

Państwo Środka jest największym na świecie producentem statków, posiada największą flotę marynarki wojennej, a prócz tego konstruuje również coraz bardziej zaawansowane modele wszystkich typów okrętów wojennych i systemów uzbrojenia, co jest dowodem udanej synergii przemysłu stoczniowego z innymi branżami.
17.06.2021

Prodziekan ds. kształcenia UG: "Promocja gospodarki morskiej jest niezbędna"

– Największym wyzwaniem wydaje się być wznoszenie morskich wiatrowych, rozwój infrastruktury, zaplecza technicznego i naukowego – uważa dr Ewa Szymczak, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
07.06.2021

Bangladesz: 25 osób zginęło w zderzeniu łodzi z barką

Co najmniej 25 osób zginęło w poniedziałek rano w zderzeniu łodzi z barką na rzece w środkowym Bangladeszu - podała miejscowa policja.
03.05.2021

Kontrola NIK w MSR Gryfia

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.
14.04.2021

Damen poszerza portfolio pogłębiarek Hopper Dredger

Damen jest znany na rynku z szeregu zróżnicowanych statków do pogłębiania. Statki te obejmują pogłębiarki ssące typu cutter, łodzie robocze, małe i średnie pogłębiarki ssące lub TSHD. Niedawno oferta TSHD została odnowiona i rozszerzona; asortyment obejmuje teraz zbiorniki o pojemności od 650 m3 do 5000 m3.
31.03.2021

Prof. Daniel Duda doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W najbliższy piątek 19 marca 2021 Uniwersytet Morski w Gdyni uhonoruje tytułem doktora honoris causa prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
17.03.2021

Wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po Żurawiu

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na filmowe zwiedzanie Żurawia – największego dźwigu portowego dawnej Europy. Naszym przewodnikiem po jednym z najsłynniejszych gdańskich zabytków będzie kurator wystawy stałej – Wojciech Ronowski. Pierwszą część oprowadzania będzie można obejrzeć już w piątek 19 lutego o godzinie 17:00, kontynuować zwiedzanie będziemy w sobotę 20 lutego od godziny 12:00. Zwiedzanie dostępne na profilach NMM na Facebooku i YouTube.
15.02.2021

PERN: Tworzymy paliwowy hub morski w Dębogórzu

O połowę większa liczba załadowanych cystern kolejowych w nadmorskiej bazie paliw PERN w Dębogórzu, a w efekcie stabilizacja krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych – to główny powód dla którego firma rozpoczęła modernizację tej bazy. Inwestycja jest istotna dla Klientów, którzy po jej zakończeniu będą mogli zwiększyć liczbę realizowanych przeładunków. Rozbudowa infrastruktury pozwoli również podnieść jakość świadczonych obecnie usług. Wykonawcą modernizacji będzie firma Colas Rail Polska Sp. z o.o.
22.12.2020

Żuraw jak nowy. Na początku 2021 r. rozpocznie się remont słynnego zabytkowego dźwigu [wizualizacje]

Renowacja murów, wymiana instalacji, przebudowa kondygnacji baszt, poszerzona ścieżka zwiedzania i nowa ekspozycja - gdański Żuraw, oddział Narodowego Muzeum Morskiego, ikona miasta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza szykuje się do gruntownego remontu. Prace potrwają trzy lata i rozpoczną się już na początku 2021 r. Finansowanie zapewnią unijne fundusze i ministerstwo kultury, a merytoryczne wsparcie - instytucje kultury z Norwegii.
10.12.2020

Od czwartku prace konserwacyjne na moście wantowym w Gdańsku

Na moście wantowym w Gdańsku nad Martwą Wisłą rozpoczną się w czwartek prace konserwatorskie. Podczas robót wprowadzone będzie naprzemiennie zawężenie jezdni do jednego pasa ruchu w obu kierunkach. Utrudnienia potrwają do końca stycznia 2021 r.
12.11.2020

Mały lockdown może niekorzystnie wpłynąć na produkcję

Mały lockdown może niekorzystnie wpłynąć na produkcję - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS dot. produkcji przemysłowej. Jak dodała, we wrześniu wzrost sprzedaży m/m odnotowało 30 z 34 działów przemysłu m.in. sprzedaż samochodów, urządzeń elektrycznych.
20.10.2020

60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wywiad z dyrektorem Robertem Domżałem

W 1962 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku nosiło nazwę Centralne Muzeum Morskie. Żuraw, który w II połowie XIX był pierwszą siedzibą instytucji, dzisiaj jest jednym z dziewięciu jej oddziałów. O historii i przyszłości placówki rozmawiamy z dr. Robertem Domżałem, dyrektorem NMM. W czwartek 1 października 2020 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzić będzie 60. urodziny.
29.09.2020

PKO BP: największe wzrosty produkcji powiązane z eksportem

Największe wzrosty produkcji osiągnięto w przypadku trwałych dóbr konsumpcyjnych (12,7 r/r), co można wiązać z eksportem - napisali w piątek analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS.
18.09.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

RE2 otrzymuje środki na rozwój podwodnych robotycznych ramion

RE2 Robotics, twórca broni robotycznej, otrzymał 2,5 miliona dolarów od Urzędu Badań Marynarki Wojennej na dalszy rozwój i komercjalizację swojej technologii w ramach programu Zręcznego Systemu Manipulacji Morskiej (DM2S).
01.06.2020

Generał Zaruski po gruntownym remoncie kadłuba. Flagowa jednostka Gdańska rozpoczyna opóźniony sezon (wideo)

Po 7 sezonach wytężonego pływania, gdański żaglowiec “Generał Zaruski” zasłużył na gruntowny remont części podwodnej kadłuba. Odnowiona jednostka wróciła już do macierzystego portu, a armator - Gdański Ośrodek Sportu, planuje pierwsze rejsy opóźnionego na skutek epidemii sezonu. Ruszają zapisy na otwarte rejsy dla mieszkańców Gdańska
26.05.2020

Equinor zamyka na dwa tygodnie terminal eksportowy LNG Hammerfest

Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor zamknie na dwa tygodnie zakład produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG) Melkoyea. przedsiębiorstwo poinformowało w oficjalnym komunikacie, że przerwa jest związana z koniecznością wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych.
07.05.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Royal Caribbean podpisała umowę na budowę wartego 100 mln dolarów terminala kontenerowego

Amerykański koncern wycieczkowy, Royal Caribbean Cruises (RCL), podpisał długoterminowy kontrakt z teksańskim Portem Galveston na budowę nowego terminala wycieczkowego wartego 100 mln dolarów.
16.12.2019

Gdańsk: utrudnienia na trasie prowadzącej do portu

Zaplanowano prace konserwacyjne zakotwień mostu wantowego, znajdującego się w ciągu ul. Sucharskiego. Prace, a tym samym pewne utrudnienia dla kierowców, potrwają cztery dni. Roboty prowadzone będą od wtorku do piątku, 17-20 grudnia.
15.12.2019

Po sezonie gruntowny remont Daru Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie remontu Daru Pomorza. Słynny polski żaglowiec ma już 110 lat i do utrzymania go w formie konieczne są regularne prace remontowe i konserwacyjne. Mimo, że od 1982 roku Dar Pomorza to statek muzeum to eksploatuje go aż 150 tys turytów rocznie.
26.08.2019

Konserwacja zbiorników pod system MarineLINE w Stoczni Wojennej

W Stoczni Wojennej trwa remont chemikaliowca m/t ORAKAI. Wykonany już został przegląd dokowy, włącznie z piaskowaniem i malowaniem kadłuba, uszczelnieniem wału śrubowego i remontem armatury zaburtowej. Generalny remont przechodzą windy cumowniczo-kotwiczne, wymieniane są skorodowane i uszkodzone rurociągi w siłowni głównej oraz na pokładach.
05.08.2019

Grupa Tallink notuje spadek liczby pasażerów w I kwartale. Firma wyjaśnia

I kwartał roku już za nami i niektórzy operatorzy zaczynają publikować wyniki za ten okres. Wśród nich znajduje się Tallink, dla którego był to czas niewielkich spadków.
10.04.2019

Pierwsze międzynarodowe warsztaty morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Łódzka (DMCS) we współpracy z onsite hv solutions Central Europe (członek grupy Onsite HV, Szwajcaria) serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na dwudniowe warsztaty poświęcone najnowszym osiągnięciom w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z naciskiem na podmorskie kable zasilające.
14.03.2019

Uniwersytety w USA zajmujące się badaniami morskimi celem chińskich hakerów

Chińscy hakerzy zaatakowali co najmniej 27 uniwersytetów w USA i innych państwach w ramach skoordynowanej akcji, mającej na celu wykradnięcie informacji o technologiach związanych z morzem, które mogą być użyte w celach wojskowych - ujawnia w środę "Wall Street Journal".
06.03.2019

Dar Młodzieży ponownie na Atlantyku - relacja z pokładu

Minęło prawie 280 dni od rozpoczęcia Rejsu Niepodległości. Za załogą już ponad 31 000 mil morskich. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
22.02.2019

Mniej pasażerów, ale sytuacja stabilna. Viking Line zaprezentował statystyki za 2018 r.

Firma Viking Line opublikowała dane za 2018 r. Jak poinformował przewoźnik, był to czas, w którym sytuacja utrzymywała się na stabilnym poziomie, choć nie udało się uniknąć spadków.
15.01.2019

W Czarnogórze powstaje centrum modernizacji i naprawy superjachtów

Konsorcujm złożone z grupy Adriatic Marinas oraz globalnego budowniczego statków i superjachtów Damen współpracuje z rządem Czarnogóry. Od 2012 roku opracowują plany przebudowy dawnej stoczni Bijela w Zatoce Boka w Czarnogórze w nowoczesną marinę i centrum serwisowe dla superjachtów. Niedawno zostały ukończone badania techniczne a zawarcie porozumienia między rządem a Bankiem Światowym utorowało drogę do podpisania umowy koncesyjnej na stocznię, które miało miejsce 30 listopada.
04.12.2018

Bernhard Schulte zamówił nową jednostkę typu SOV

Stocznia Ulstein Werft podpisała kontakt z niemieckim armatorem Bernhard Schulte na budowę jednostki typu SOV (service operation vessel). Statek zostanie skonstruowany na bazie projektu Ulstein SX195.
28.11.2018

NYK przedstawił koncept bezemisyjnego samochodowca (wideo)

Japoński koncern żeglugowy przedstawił plan budowy bezemisyjnego samochodowca typu PCTC (Pure Car and Truck Carrier). Ma to pomóc w dalszej dekarbonizacji transportu morskiego.
18.11.2018

Słynny wrak wciąż wymaga prac. To unikat!

Dwa lata temu cała Polska emocjonowała się wydobyciem wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu. Dziś to już zabytek, który znalazł swoje miejsce w Kamieniu Pomorskim. Wciąż jednak wymaga prac zabezpieczających. Pomoże w tym Pomorze Zachodnie. W piątek 21 września podpisano umowę o dotacji w wysokości 30 tys. zł.
24.09.2018

Nowy typ gazowca powstaje w Chinach (foto)

Coraz bliżej do finalizacji budowy zbiornikowca LNG z nowym, opatentowanym systemem zbiorników kriogenicznych o nazwie LNT A-BOX, opracowanym przez LNG New Technologies.
20.09.2018

Niemiecki armator złożył zamówienie w stoczni Ulstein Verft

Stocznia Ulstein Werft podpisała kontakt z niemieckim armatorem Bernhard Schulte na budowę jednostki typu SOV (service operation vessel). Statek zostanie skonstruowany na bazie projektu Ulstein SX195.
19.09.2018

Ocean Network Express (ONE) otworzył biuro w Gdańsku

Ocean Network Express (ONE) teraz także w Gdańsku. Przewoźnik, którego można rozpoznać po kontenerowcach w kolorze magenta, otworzył biuro w kompleksie biznesowym Alchemia. W Centralnym Centrum Serwisowym ONE prace znalazło 120 osób.
30.08.2018

Okręt wywiadowczy dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej nabiera kształtów

Wspólny projekt Stoczni Remontowej „Nauta” oraz PGZ Stoczni Wojennej jest coraz bardziej zaawansowany. Zostało już zrealizowane ok. 50 proc. prac konstrukcyjnych związanych z budową kadłuba okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). W toku prac wykorzystywane są nowo zakupione maszyny stoczniowe, a współpraca pomiędzy Stocznią Wojenną i „Nautą” stanowi modelowy przykład udanej kooperacji pomiędzy spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, generującej szereg synergii.
28.08.2018

Ulstein Verft z zamówieniem na jednostkę typu SOV

Stocznia Ulstein Werft podpisała kontakt z niemieckim armatorem Bernhard Schulte na budowę jednostki typu SOV (service operation vessel). Statek zostanie skonstruowany na bazie projektu Ulstein SX195.
31.07.2018

Warszawa: Bezpłatny Miejski Serwis Rowerowy działa nad Wisłą

Bezpłatny Miejski Serwis Rowerowy udostępniono przy Letniej Strefie Rekreacyjnej na plaży Poniatówce. Czynny jest we wszystkie wakacyjne weekendy. Rowerzyści mogą tam bezpłatnie skontrolować stan techniczny swoich jednośladów oraz naprawić usterki.
10.07.2018

Niezawodne rurociągi zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Europy

Współczesny świat napędzany jest energią. Zależność Europy od importu ropy i gazu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Kluczową rolę odgrywają tu rurociągi, dostarczające ropę naftową, gaz ziemny i paliwa płynne.
30.06.2018

Gdańsk: Dwa działa wydobyte z Bałtyku wyeksponowano w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o dwa nowe eksponaty – około 250-letnie działa, które zostały wydobyte przed kilkoma laty z Bałtyku. Każda z armatnich luf mierzy prawie 3,5 metra i waży niemal 1,5 tony. Można je oglądać w holu placówki.
20.06.2018

Holownik parowy Bolek wciąż na dnie Dąbia (wideo)

Jak poinformowało Radio Szczecin, wciąż brakuje pieniędzy na wydobycie z Jeziora Dąbie ponad stuletniego holownika parowego "Bolek". Wybudowano go w Holandii w 1912 roku, a niecałe sześć late temu został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.
08.05.2018

Kołobrzeg: Podpisano umowę z wykonawcą, który wzmocni wały reduty Morast

Prawie 4,7 mln zł wyniesie koszt wzmocnienia wałów zabytkowej reduty Morast w Kołobrzegu i jej konserwacja. To o 2 mln zł więcej niż szacowano. Kołobrzeski magistrat zdecydował dołożyć brakującą kwotę i rozstrzygnięto przetarg. Z wykonawcą w środę podpisano umowę.
19.04.2018

Unipetrol: W rafinerii w Kralupach rozpoczął się planowy postój remontowy

W rafinerii w czeskich Kralupach, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do wybuchu w jednym ze zbiorników terminalu dystrybucyjnego, rozpoczął się zapowiadany wcześniej planowy postój remontowy, który potrwa ponad miesiąc. Sam terminal wznowił już funkcjonowanie.
27.03.2018

Unipetrol: Współpraca z policją i własne dochodzenie ws. wybuchu w rafinerii w Kralupach

Unipetrol współpracuje z policją i prowadzi własne postępowanie w sprawie wybuchu w terminalu rafinerii w Kralupach, do którego doszło w czwartek - podała czeska spółka. Unipetrol potwierdził, że rafineria przygotowuje się do zapowiadanego wcześniej postoju remontowego.
23.03.2018

Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy - warsztaty

GSG Towers, Stowarzyszenie Pomorskie w UE i Instytut Morski w Gdańsku serdecznie zapraszają warsztaty projektu Smart Blue Regions: " Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy". Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Gdańsku.
09.03.2018

VETUS zaprasza na targi Wiatr i Woda w Warszawie

W dniach 8-11 marca w Warszawie odbędą się targi Wiatr i Woda. To okazja żeby spotkać czołowych polskich producentów, importerów i dystrybutorów a także największe gwiazdy sportów wodnych, olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców.
14.02.2018

Zakończono konserwację części dokumentacji ORP Wicher i ORP Burza

Do gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej powróciła poddana konserwacji część dokumentacji technicznej zbudowanych w latach 20. niszczycieli ORP "Wicher" i ORP "Burza". Na podobne prace czeka jeszcze 10 tomów – placówka szuka sponsorów, którzy pomogą pokryć ich koszt.
09.12.2017

Jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli ORP Burza i ORP Wicher powraca do MMW (foto)

Po dziesięciu miesiącach konserwacji, powracają do Muzeum Marynarki Wojennej cenne archiwalia "Wicher et burza contre-torpilleurs de 1540 tonneaux. atlas des dessins de artilerie et torpilles, chantiers navals francais, 1931."- jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli (według przedwojennego nazewnictwa – kontrtorpedowców) ORP Burza i ORP Wicher. To 64 karty dokumentacji stoczniowej. Konserwację przeprowadziła specjalistyczna pracownia Dariusza Subocza z Grębocina. Archiwalia trafią na przygotowywan
08.12.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w Islandii

Warsztaty szkutnicze, wymiana doświadczeń i praktyk w zakresie konserwacji, wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz digitalizacji, a także kilka dni intensywnego zwiedzania. W dniach 19-25 listopada miała miejsce podróż studyjna pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do Islandii.
04.12.2017

28-letni Patryk Felmet nie musi już niczego udowadniać. Rozmowa z prezesem firmy Rezerwa, która pod jego rządami prężnie się rozwija

Minął rok, odkąd 28-letni Patryk Felmet zarządza firmą Rezerwa, spółką zależną od Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Kiedy obejmował swoje stanowisko, media nie dawały mu zbyt wielkich szans na powodzenie. Dogryzali, że do pracy zakłada trampki. Dziś na swoim koncie ma szacunek pracowników, nowe kontrakty i wypracowany niemały zysk. O pracy, jaką włożył w rozwój spółki, której przyszłość wisiała na włosku, rozmawiamy z jej prezesem, Patrykiem Felmetem.
03.09.2017

Narodowe Muzeum Morskie z muzealnym Oskarem

16 maja 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.
17.05.2017

Tłok przy nabrzeżach. Remontowa nie może narzekać na brak pracy

Przy nabrzeżach i w dokach pływających stoczni Remontowa zrobiło się w ostatnim czasie tłoczno. Wśród statków przybyłych tu na modernizację czy remont znajduje się m.in. prom Finneagle.
16.05.2017

Morska Noc Muzeów

Niezwykła Bitwa Morska, wystrzały na „Darze Pomorza”, trepanacja czaszki w Spichlerzach, i konserwacja zabytków w Tczewie. 20 maja kolejna odsłona Nocy Muzeów w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
12.05.2017

Wysoka jakość i terminowość niezwykłych projektów. Rozmowa z Ryszardem Nowakiem, właścicielem spółki Prąd, oraz Marcinem Nowakiem, project managerem

Jako pierwsza firma w Polsce zamontowali na statkach odkurzacze centralne. Dodatkowo wszystkie ich projekty cechuje wysoka jakość, terminowość, a co najważniejsze – zadowolenie klientów na całym świecie. To gdańska firma Prąd Serwis Elektryczny – jedna z wiodących firm elektrycznych na Wybrzeżu. O innowacyjnym wynalazku i nowych projektach rozmawiamy z Ryszardem Nowakiem, właścicielem spółki Prąd, oraz Marcinem Nowakiem, project managerem tej firmy.
09.05.2017

ABB na Targach Hanowerskich 2017 prezentuje cyfrowe innowacje technologiczne

Podczas tegorocznych Targów Hannowerskich (24-28 kwietnia) ABB przedstawia ABB Ability™, ofertę rozwiązań cyfrowych, która w sposób bezpośredni nawiązuje do hasła targów „Integrated Industry – Creating Value”.
25.04.2017

Siły USA w drodze do Polski

W piątek do portu w niemieckim Bremerhaven zaczną przybywać siły i sprzęt amerykańskiej brygady pancernej, która będzie stacjonować między innymi w Polsce. W przyszłym tygodniu pierwsi żołnierze tej grupy mają być w Żaganiu.
05.01.2017

Remont jednostki „Francisca” w SMW

W Stoczni Marynarki Wojennej trwa remont drobnicowca „Francisca”.
15.12.2016

Konserwacja dłubanki z X wieku na UMK w Toruniu

Na UMK w Toruniu przeprowadzana jest konserwacja łodzi jednopiennej pochodzącej z X wieku, wydobytej z dna jeziora Lednickiego. Cały proces może potrwać ponad dwa lata. Wydobyta na powierzchnię na początku listopada dłubanka znajduje się obecnie w wannach w hali laboratoryjnej.
06.12.2016

Remonty dwóch jednostek w Stoczni Marynarki Wojennej

W ubiegłym tygodniu do Stoczni Marynarki Wojennej zawinęły dwie jednostki. Przejdą prace remontowe.
05.12.2016

Salish Orca prawie gotowa. Niedługo wypływa z Gdańska

Nowoczesny, ekologiczny i wyjątkowy. To prom Salish Orca. Na jednostce, która powstaje w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla BC Ferries, pojawiły się orki. To specjalna grafika zaprojektowana przez kanadyjską artystkę Darlene Gait.
22.10.2016

Morskie warsztaty w Narodowym Muzeum Morskim

Polubimy poniedziałki, przygotujemy się do samotnego rejsu i spróbujemy zostać kadetem w Szkole Morskiej. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza dzieci oraz dorosłych na cykl warsztatów, których tematami przewodnimi są sekrety morza, konserwacja i morskie podróże.
14.09.2016

Gdańskie U-Booty czekają na konserwację

Cztery sekcje z niemieckich U-Bootów, których przed kilkudziesięciu laty użyto do budowy schronu, a teraz mają być eksponowane przez Muzeum Historii Miasta Gdańska, wydobyto z ziemi i wstępnie oczyszczono. Po konserwacji trafią do Twierdzy Wisłoujście.
03.09.2016

Trwa remont dwóch samochodowców w stoczni Gryfia

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie trwają prace na dwóch samochodowcach KESS – Isar Highway i Weser Highway. Statki przypłynęły do stoczni na początku sierpnia.
07.08.2016

Zakończone prace na bydgoskiej Śluzie Miejskiej nr 2

Już ponad miesiąc działa bez zakłóceń wyremontowana Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy. Remont tego ważnego obiektu Bydgoskiego Węzła Wodnego trwał od wiosny 2014 r. i pochłonął 11,027 mln. zł.
03.08.2016

Okiem eksperta: Wydajność energetyczna a cykl życia statku

Zdaniem Wärtsilä Corporation, inwestycje mające na celu zwiększenie wydajności energetycznej, oferują operatorom statków wycieczkowych, promów oraz jednostek handlowych możliwość zredukowania kosztów operacyjnych oraz emisji spalin, podczas równoczesnego budowania dobrego obrazu firmy.Całkowita wydajność energetyczna statku jest zależna od decyzji podejmowanych w trakcie jego funkcjonowania i użytkowania.
26.07.2016

Bydgoszcz: Zakończone prace na Śluzie Miejskiej nr 2

Już ponad miesiąc działa bez zakłóceń wyremontowana Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy. Remont tego ważnego obiektu Bydgoskiego Węzła Wodnego trwał od wiosny 2014 r. i pochłonął 11,027 mln. zł.
21.07.2016

Wielkie otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków

2 lipca – w sobotę – zapraszamy na otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tego dnia wstęp do nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie wolny, a pracownicy muzeum będą oprowadzać zwiedzających po obiekcie.
28.06.2016

Wyjątkowy spacer pod 17-metrowym finwalem na Wydziale Biologii UG

Na Wydziale Biologii UG zakończyły się prace nad montażem szkieletu płetwala zwyczajnego, zwanego finwalem, drugiego pod względem wielkości ssaka na Ziemi. Kościec tego zwierzęcia waży blisko tonę i mierzy 17 m długości. Został wypożyczony na 10 lat z Muzeum Morza w Stralsundzie (Niemcy).
17.06.2016

Skarby z Wisły i z Bałtyku zobaczysz w Tczewie. Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie już otwarte (wideo)

Dziś (13.06) doszło do oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym. Obiekt będzie otwarty dla gości od pierwszej soboty lipca.
13.06.2016

Remont statku Gomera w SMW

W Stoczni Marynarki Wojennej S.A. trwa remont odnowienia klasy kolejnego statku armatora Strahlmann Reederei " m/v Gomera."
18.05.2016

Silniki ABB poinformują użytkownika o koniecznym serwisie

Nowe, oparte na technologii inteligentnych czujników rozwiązanie ABB może ograniczyć przestoje silników niskiego napięcia nawet o 70 proc. i wydłużyć ich cykl życia aż o 30 proc.
27.04.2016

Patrolowiec SG-311 po modernizacji

Dobiegł końca drugi, ostatni etap modernizacji SG-311, jednej z dwóch w Morskim Oddziale Straży Granicznej pełnomorskich jednostek pływających typu SKS-40.
13.02.2016

Patrolowiec SG-311 po modernizacji

Dobiegł końca drugi, ostatni etap modernizacji SG-311, jednej z dwóch w Morskim Oddziale Straży Granicznej pełnomorskich jednostek pływających typu SKS-40.
12.02.2016

Remont odnowienia klasy drobnicowca Bramau w SMW

Od stycznia trwa remont drobnicowca „Bramau” armatora Erwin Strahlman w Stocznii Marynarki Wojennej S.A.
02.02.2016

CKWS: urządzamy nowy oddział

23 grudnia generalny wykonawca inwestycji Centrum Konserwacji Wraków Statków, firma Skanska S.A., podpisała protokół odbioru końcowego robót. Aktualnie w budynku trwają prace wykończeniowe, a do nowego oddziału przewożone są eksponaty.
18.01.2016

Baltic Sky I w MSR Gryfia

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie trwa właśnie remont chemikaliowca Baltic Sky I. Jest to w ostatnim czasie kolejne zlecenie duńskiego armatora dla MSR Gryfia.
12.01.2016

Remont pontonu AT 1 EX DP 12

2-go grudnia 2015 roku został wprowadzony do SMW i podstawiony do remontu ponton pływający AT 1 ex DP 12 fińskiego armatora Alandia Towing AB.
09.12.2015

Nowa siedziba i jednostka podwodna - rozmowa ze Sławomirem Zwarą, dyrektorem spółki Elektro-plus

Ze względu na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Gdyni w rejonie ulicy Waszyngtona oraz potrzebą powiększenia hali produkcyjnej i powierzchni biurowej, spółka Elektro-plus zmieniła siedzibę. W obecnej, na ulicy Krzywoustego 4, znajduje się hala produkcyjna wraz z pomieszczeniami biurowymi o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, pracownicy mają lepsze warunki socjalno-bytowe. Firma zwiększa zatrudnienie, jest także w trakcie realizacji poważnej inwestycji związanej z rozwojem działalności na rynku offshore.
03.11.2015

Kolejny remont drobnicowca w SMW

W czwartek 8 października 2015 roku do Stoczni Marynarki Wojennej S.A. przypłynął kolejny statek armatora Kopervik, drobnicowiec „Lill”. Po wstępnych pracach przy nabrzeżu jednostka została ustawiona na stanowisku lądowym, gdzie rozpoczęto realizację dalszych działań remontowych.
20.10.2015

Jeniffer Benita w Stoczni Marynarki Wojennej

Kolejne remonty w Stoczni Marynarki Wojennej. Statak „Nestor” zakończył pobyt w stoczni, przypłyneła za to „Jeniffer Benita”.
02.10.2015

Wyciek paliw ciężkich w gdyńskim porcie. Statek uderzył w dok

W Gdyni ostro pracują nad usunięciem mazutu. To paliwo ciężkie wyciekło wczoraj wieczorem ze statku, gdy ten uderzył o dok.
28.08.2015

Trwa remont dwóch statków w Stoczni Marynarki Wojennej

Po kilkudniowych pracach remontowych przy kei na dok pływający Stoczni Marynarki Wojennej wszedł zbiornikowiec m/t Ametysth. W stoczni kończy się także remont drobnicowca m/v Thurkus.
19.08.2015

Dźwig D15 zawinął do Stoczni Marynarki Wojennej

Pod koniec ubiegłego tygodnia zawinął do Stoczni Marynarki Wojennej S.A. na remont dźwig pływający DP 15 gdańskiego armatora WUŻ Gdańsk. Odnawianie jednostki potrwa 14 dni.
15.05.2015

Na początku maja ze Stoczni Marynarki Wojennej wychodzą cztery odnowione jednostki

Przegląd prac w Stoczni Marynarki Wojennej. Do 8 maja planowane jest zdanie czterech jednostek.
05.05.2015

Sybilla 2014 dla Miedziowca - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało nagrodę Sybilla 2014 za opracowanie naukowe wraku średniowiecznego statku tzw. Miedziowca i jego ładunku. Wyróżnienie to jest najwyższą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.
27.04.2015

Remont klasowy jednostki Green Magic

W Stoczni Marynarki Wojennej S.A. trwa remont klasowy jednostki „Green Magic” norweskiego armatora. Prace remontowe obejmują przede wszystkim zmycie HP i konserwację kadłuba z wymianą anod, przegląd i pomiary linii wału, jak również przegląd i sprawdzenie maszynki sterowej.
12.03.2015

Gawłowski: Skala awarii na polskich rzekach nie jest duża

– Zakres prowadzonych prac utrzymaniowych na budowlach hydrotechnicznych, których awarie mają być dowodem niedostatecznej dbałości ze strony RZGW i KZGW, nie zawsze zależy tylko od skali i rozmiaru potrzeb – twierdzi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Dziś publikujemy trzecią i ostatnią część wywiadu z wiceministrem.
27.02.2015

Remont drobnicowca FRI STAR

W dniu 12 lutego 2015 r. do Stoczni Marynarki Wojennej zawinął na remont kolejny statek norweskiego armatora Kopervik.
13.02.2015

Urządzenia Pomiarowe i Chłodnictwo – istotna inwestycja

Większość zleceń realizowanych przez Marine Invest Poland to serwis, kalibracja i certyfikacja różnych urządzeń pomiarowych przeznaczonych na statki. Drugim istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest serwis okrętowych urządzeń chłodniczych. Firma szybko się rozwija, odświeża wizerunek i uaktualnia stronę internetową, zwiększa też zatrudnienie i staje się bardziej konkurencyjna.
19.01.2015

Remont masowca ALLER

6 stycznia 2015 r. Stocznia Marynarki Wojennej S.A. przyjęła do remontu klasowego masowiec „ALLER” niemieckiego Armatora.
14.01.2015

Kamień węgielny na budowie Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie jest najnowszą inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 listopada br., uczestniczyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Projekt uzyskał 22 mln zł dotacji w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowegoMechanizmu Finansowego EOG, którego operatorem jest MKiDN.
25.11.2014

Systemy jachtowe – przygotowanie do zimy

Sezon żeglarski i motorowodny powoli dobiega końca, nie zapomnij o konserwacji swojej jednostki na zimę, a na pewno odpłaci się ona niezawodnością w kolejnym sezonie. Kiedy nadciągają ujemne temperatury, a twój jacht stoi w bezruchu kilka miesięcy wszystkie instalacje mechaniczne począwszy od silnika poprzez instalacje sanitarne i dodatkowe urządzenia (generatory, odsalarki, klimatyzacje) są narażone na szereg zagrożeń, często w swoich skutkach dość kosztownych.
30.10.2014

Wärtsilä zadba o flotę Wagenborg

Wärtsilä i Wagenborg Shipping B.V. podpisały sześcioletnią umowę na konserwację 15 statków do przewożenia ładunków suchych. Wärtsilä zadba o regularne przeglądy floty, oraz zapewni usługi serwisowe w kwestii zainstalowanych na jednostkach silników i układów napędowych.
16.10.2014

Lubie w Szczecinie

Kolejny statek z floty Polskiej Żeglugi Morskiej przypłynął w tym roku na remont do Szczecina. Tym razem jest to m/s „Lubie” – masowiec o nośności 30 tys. dwt, przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
15.10.2014

Duma polskiej marynarki wojennej stanęła w szczecińskiej stoczni

Najnowocześniejszy okręt polskiej marynarki wojennej trafił do szczecińskiej stoczni. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki stoi przy nabrzeżu stoczni Makrum Pomerania.
12.09.2014

Remont jednostki do obsługi wież wiatrowych GLOMAR WAVE

W czwartek 21 sierpnia Stocznia Marynarki Wojennej przyjęła do remontu statek „Glomar Wave”, jednostkę wykorzystywaną do obsługi wież wiatrowych.
03.09.2014

Świadczenie usług remontowych i konserwacyjnych statków, a „0” stawka VAT

W praktyce często zdarza się, iż przedsiąbiorcy wystawiając fakturę (zwłaszcza pierwszą) stają przed dylematem jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować. Wskazać należy, iż to wlaśnie na sprzedawcy ciąży obowiązek prawidłowego zastosowania właściwej stawki podatku. Zastosowanie błędnej stawki podatku VAT przez sprzedawcę może niekiedy wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami w podatku VAT.
30.07.2014

Remont zbiornikowca AGATH w SMW

12 Lipca na dok Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni przyjęty został należący do szczecińskiego armatora Unibaltic zbiornikowiec m/t „Agath”. Zakres prac wykonywanych przez stocznię obejmuje przede wszystkim prace konserwacyjne kadłuba, wymianę cynków ochrony korozyjnej na kadłubie.
18.07.2014

Symbole Gdańska - Sołdek

Ponad 60 lat temu, w Stoczni Gdańskiej, zwodowany został statek SS Sołdek. Wczoraj, w Instytucie Kultury Miejskiej, Przemysław Kwapisz i Andrzej Truszkowski z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, opowiedzieli o dawnej i współczesnej roli statku zbudowanego całkowicie w Polsce po II wojnie światowej. To ostatnie już w tym roku spotkanie w ramach cyklu Akademia Stoczni.
21.06.2014

SMW S.A. przyjęła do remontu ORP „ORZEŁ”

16 czerwca 2014 r. Stocznia Marynarki Wojennej S.A. przyjęła do naprawy dokowej okręt ORP „ORZEŁ”, elitarną jednostkę Marynarki Wojennej RP. Naprawa dokowa okrętu na zamówienie KPW Gdynia połączona jest z wymianą baterii akumulatorów.
20.06.2014

Umowa czarteru w morskim obrocie handlowym

Morski przewóz towarów to od wielu wieków bezsprzecznie jeden z głównych celów żeglugi morskiej. Wzajemne relacje powstające w praktyce obrotu morskiego na przestrzeni lat pomiędzy właścicielami statków, kapitanami czy choćby załogą, wymagały precyzyjnego unormowania kwestii uprawnień i obowiązków Stron nie tylko na gruncie odpowiednich regulacji prawnych, ale także w oparciu o funkcjonujące w praktyce żeglugowej umowy.
12.06.2014

Remont trawlera JON A HOFI w Stoczni Marynarki Wojennej S.A.

9 stycznia 2014 r. Stocznia Marynarki Wojennej S.A. przyjęła do remontu islandzkiego trawlera „JON A HOFI”.
05.02.2014

„Dar Młodzieży” – ostatni rejs

Żaglowiec Akademii Morskiej po raz ostatni w bieżącym roku rzucił cumy i opuścił swoje stałe miejsce postoju przy Nabrzeżu Pomorskim gdyńskiego portu.
02.12.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.