• <
CHIPOLBROK_TOP

Morska Noc Muzeów

Strona główna Morska Noc Muzeów
Morska Noc Muzeów - GospodarkaMorska.pl

pc

12.05.2017 Źródło: własne

Niezwykła Bitwa Morska, wystrzały na „Darze Pomorza”, trepanacja czaszki w Spichlerzach, i konserwacja zabytków w Tczewie. 20 maja kolejna odsłona Nocy Muzeów w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W tym roku Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim przebiegać będzie pod znakiem dawnych rzemiosł i życia codziennego marynarzy. W Spichlerzach na Ołowiance zaprezentowane zostana warsztaty krawca, hafciarki i koronczarki, nożownika, chirurga miejskiego oraz kucharza. – Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk oraz rekonstruktorem Remigiuszem Pacerem przedstawimy nocnym gościom, jak wyglądało życie w dawnym mieście portowym – mówi Kamila Jezierewska, koordynatorka Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. To spektakl dający możliwość współuczestniczenia w nim, ale też przeniesienia się w czasie, alternatywnego poznania historii miasta.

Specjalną niespodzianką tegorocznej Nocy Muzeów będzie prezentacja obrazu „Bitwa Morska” w Arsenale w Spichlerzach na Ołowiance. – Jest to pierwsze w muzealnej kolekcji dzieło batalistyczne takiej skali, które w tak wyrazisty sposób przedstawia starcie floty chrześcijańskiej z turecką – mówi dr Monika Jankiewicz-Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej NMM.

Na nabrzeżu wyspy Ołowianki czas oczekiwania na zwiedzanie uatrakcyjni piechota morska, a najmłodszych gości w Spichlerzach bawić będzie wesoły pirat. Na Statku-Muzeum „Sołdek” goście będą mieli możliwość porozmawiania z paniami z Klubu Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego o cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawie „Matki i statki”.

Na gdyńskim „Darze Pomorza” zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć morską inscenizację w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – będzie można zajrzeć do wesołej tawerny i domu marynarza.

W Muzeum Wisły oraz w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na gości czekać będzie gra muzealna związana z Wisłą i Morzem Bałtyckim. W Centrum Konserwacji Wraków Statków odbędą się także pokazy konserwacji zabytków, a kuratorzy opowiedzą o zabytkowych jachtach.

W Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie można zobaczyć nowe wystawy, w tym otwartą niedawno pt. „Muzykanci świata”, oraz wziąć udział w rodzinnych zabawach na stanowiskach interaktywnych.

Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2017, zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (20-21 maja) w ciągu dnia. Prom „Motława” będzie pływał podczas Nocy Muzeów w godzinach: 19:00-01:15. (Nie będzie pływał w ciągu dnia).

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE

cena biletów - 1 zł

Opis programu:

1. W Arsenale i Sali Dolomitowej (parter) odbędą się pokazy dawnych rzemiosł:
 Chirurg miejski opowie o rodzajach zabiegów, warunkach higienicznych, a także zaprezentuje XVIII-wieczne sprzęty i... etapy trepanacji czaszki.

  • Krawiec poprowadzi warsztaty szycia. Goście będą mogli przymierzyć stroje noszone w dawnych wiekach.
  • Hafciarka i koronczarka zaprezentują zwiedzającym tajniki swojego warsztatu.
  • Kucharz pokaże dawne naczynia i produkty, opowie o technikach gotowania w XVIII wieku. Goście otrzymają także kilka prostych przepisów do wypróbowania w domu.
  • Nożownik opowie, jak dawniej wykonywano noże, w jaki sposób je ozdabiano i jakich materiałów używano przy ich produkcji.

2. W Arsenale zostanie także zaprezentowany nowy nabytek Muzeum – obraz „Bitwa morska” nieustalonego autora szkoły holenderskiej z XVII w.

3. Najmłodsi będą mogli wysłuchać opowieści o wesołym piracie, jego podróżach, przygodach i stoczonych bitwach, które będą się rozpoczynały co pół godziny w Sali na II piętrze (od godz. 19:30).

4. W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać XVIII-wiecznych marynarzy, którzy zaprezentują dawną broń i metody walki.
Zwiedzanie rozpoczyna się od I piętra. Po przejściu Sali PRL, zwiedzający schodzą czarną klatką, przechodząc przez Salę Dolomitową i Arsenał. Galeria Morska oraz sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.

STATEK-MUZEUM „SOŁDEK”

cena biletów - 1 zł

Opis programu:

Zwiedzanie wystawy „Matki i statki” przygotowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
Indywidualne zwiedzanie statku.

STATEK-MUZEUM „DAR POMORZA”

cena biletów – 1 zł

Opis programu:

„Marynarska dola”. Inscenizacja w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający „Dar Pomorza” dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – będzie można zajrzeć do wesołej tawerny i domu marynarza.

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE/CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW W TCZEWIE

cena biletów – 1 zł łącznie na dwa obiekty
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY 19.00-24.00

Opis programu:

Gra muzealna dla rodzin „Rejs pełen przygód” w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
Kuratorskie oprowadzanie po nowej wystawie w Muzeum Wisły – 3 oprowadzania w godzinach: 19:30, 21:00, 22:30.

„W świecie konserwacji” – pokazy w CKWS. Goście będą mieli możliwość obserwacji pracy muzealnych konserwatorów zabytków.
Zabawa przy stanowiskach interaktywnych, związanych z żeglugą wiślaną, konserwacją zabytków oraz archeologią podwodną, wykorzystanie ciekawostek zawartych w aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU

cena biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19:00-24:00

Opis programu:

Zwiedzanie indywidualne.

Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”.

Wystawa czasowa „Muzykanci świata”.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.