• <
mewo_2022

Marewind - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind

05.07.2022 19:05
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Marewind - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind

Partnerzy portalu

Marewind - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jesse De Meulenaere/Unsplash

W ciągu ostatnich 15 lat energetyka wiatrowa doświadczyła w Europie niezwykłego wzrostu, pozycjonując stary kontynent jako lidera na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej z obecną skumulowaną mocą zainstalowaną 22 072 MW. Niemniej jednak funkcjonalne i strukturalne komponenty morskiej energetyki są narażone na liczne mechanizmy uszkodzeń zarówno materiałów jak i powłok. Korozja i zmęczenie wpływają na żywotność konstrukcji offshore, gdzie czynniki środowiskowe takie jak wilgoć, promieniowanie UV, ścieranie i erozja już spowodowały poważne uszkodzenia.

Projekt działa w ramach powstałego konsorcjum, w którego skład wchodzi 16 partnerów z 7 krajów europejskich, reprezentujących wiodące organizacje biznesowe, technologiczne i badawcze oraz instytucje z całej Europy. Zaangażowani partnerzy obejmują cały łańcuch wartości w morskiej energetyce wiatrowej i dlatego będą walidować prototypy, wyniki i koszty w trakcie projektu w przyspieszonych testach i w rzeczywistym środowisku.

Projekt Marewind to opracowanie trwałych materiałów i rozwiązań, nadających się do recyklingu dla przemysłu morskiej energii wiatrowej, jednocześnie przedłużające żywotność urządzeń i tworzące nowe możliwości zatrudnienia.

Obecnie erozja krawędzi czołowej łopaty turbiny wiatrowej wpływa na roczną produkcję energii o 4 do 20 proc. Oznacza to straty rzędu 152-760 mln euro rocznie w całym europejskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto konserwacja materiałów jest bardzo kosztowna i stanowi około 25 proc. kosztów generowanych przez morskie farmy wiatrowe. Pod koniec okresu eksploatacji turbin wiatrowych, ilość powstających odpadów wymagających recyklingu może wzrosnąć do 800 000 ton rocznie w Europie do 2050 roku.

Rozwiązania Marewind utorują drogę dla następnej generacji offshore wind i obiektów, których celem jest rozwiązanie technologicznych, ekonomicznych, biznesowych i społecznych wyzwań, przed którymi obecnie stoimy. Ponadto wzmocni wiodącą rolę Europy na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej z obecnymi 22 072 MW zainstalowanej mocy skumulowanej, a następnie rynki Azji i Ameryki Północnej.

Sukces projektu stworzy bazę technologiczną dla konkurencyjnych konstrukcji, eksploatacji i utrzymania morskich farm wiatrowych w Europie. Ponadto, wyniki projektu pozwolą morskiej energetyce wiatrowej stać się najtańszym źródłem energii elektrycznej, a tym samym uczynią ją atrakcyjną do codziennego użytku dla obywateli UE.

Oczekuje się, że Marewind będzie miał duży wpływ na unijny przemysł energii wiatrowej, który według prognoz będzie miał największy wkład w realizację celów w zakresie energii odnawialnej na rok 2030. Wzmocni on europejską pozycję lidera w branży, jak również zoptymalizuje sektor. Ponadto pomoże zmniejszyć zależność energetyczną Europy, a tym samym przyniesie znaczące korzyści makroekonomiczne.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.