• <
Proteh GlassDeep_top

Unipetrol: W rafinerii w Kralupach rozpoczął się planowy postój remontowy

ew

27.03.2018 13:19 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Unipetrol: W rafinerii w Kralupach rozpoczął się planowy postój remontowy
Unipetrol: W rafinerii w Kralupach rozpoczął się planowy postój remontowy - GospodarkaMorska.pl

W rafinerii w czeskich Kralupach, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do wybuchu w jednym ze zbiorników terminalu dystrybucyjnego, rozpoczął się zapowiadany wcześniej planowy postój remontowy, który potrwa ponad miesiąc. Sam terminal wznowił już funkcjonowanie.

Unipetrol, do którego należy kralupska rafineria, informując we wtorek o rozpoczętym tam postoju remontowym, przypomniał, iż głównym jego celem jest przegląd i konserwacja instalacji, zgodnie z wymogami prawnymi, technicznymi i technologicznymi.

"Dziś rozpoczęły się zgodnie z planem prace konserwacyjne i modernizacyjne. Zakończenie planowane jest na 9 maja" - powiedział prezes Unipetrolu Krzysztof Zdziarski, cytowany w komunikacie spółki, dotyczącym sytuacji w rafinerii w Kralupach.

Zdziarski poinformował jednocześnie, że po przeprowadzonej przez zespół ekspertów spółki kontroli technicznej i bezpieczeństwa, przywrócono funkcjonowanie terminalu, który znajduje się poza głównym kompleksem rafinerii Kralupy.

"Poprosiliśmy nasze firm podwykonawcze o ponowne przeszkolenie swych pracowników" – zaznaczył prezes Unipetrolu, dodając, że w rafinerii prowadzone są również zintensyfikowane kontrole zgodności procedur z przepisami bezpieczeństwa i pracy.

Unipetrol podkreślił, że nadal prowadzone jest wewnętrzne postępowanie, dotyczące okoliczności wypadku w rafinerii w Kralupach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wybuch nastąpił w miniony czwartek o godz. 10 w jednym z pustych zbiorników, który nie był eksploatowany. Prowadzone tam prace, jak podawała spółka, nie były związane z przygotowaniami do planowego postoju remontowego i wstrzymania produkcji w rafinerii.

Według wcześniejszych informacji czeskich służb ratowniczych, w czwartkowym wybuchu w rafinerii w Kralupach zginęło sześć osób, a dwie zostały ranne - pięć ofiar eksplozji to obywatele Rumunii. W piątek po południu czeska policja zakończyła dochodzenie na miejscu wypadku.

Wybuch, jak zapewnił tuż po zdarzeniu Unipetrol, nie spowodował zagrożenia dla środowiska. Spółka poinformowała w sobotę, że wstępna inspekcja jej zespołu ekspertów potwierdziła, iż eksplozja nie spowodowała poważnych strat w urządzeniach.

Unipetrol podawał ostatnio, iż koszt całej operacji związanej z postojem remontowym w rafinerii w Kralupach, planowanej od 27 marca do 9 maja, wyniesie 1,1 mld CZK, z czego 400 mln CZK zarezerwowano na inwestycje, dotyczące projektów rozwojowych. To największe takie przedsięwzięcie w historii tego zakładu. Podobny postój remontowy miał tam miejsce w 2013 r., ale obecny zakres prac serwisowych i inwestycji w wielu obszarach, w tym obejmujących kluczowe obiekty, jest większy.

Rafineria w Kralupach jest jednym z dwóch tego typu zakładów w Czechach. Oba, wraz z rafinerią w Litvinowie, należą do Unipetrolu i posiadają zdolność przerobu ropy naftowej na poziomie 8,7 mln ton.

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu. Z końcem lutego tego roku zrealizował z kolei płatności na rzecz akcjonariuszy, którzy odpowiedzieli na wcześniejsze wezwanie płockiego koncernu na wykup akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. W ten sposób PKN Orlen zapewnił sobie ponad 94 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.