• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polskie okręty biorą udział w działaniach przeciwminowych na francuskich wodach

13.10.2023 13:15 Źródło: SNMCMG1
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polskie okręty biorą udział w działaniach przeciwminowych na francuskich wodach

Partnerzy portalu

Fot. SNMCMG1

Od 9 października siły Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem prowadzą operację poszukiwania i neutralizacji powojennych pozostałości i innych obiektów niebezpiecznych u wybrzeży Francji. To okazja do potwierdzenia zdolności załóg oraz polepszania międzynarodowej współpracy.

Jeszcze przed rozpoczęciem zadań, okręty zespołu udały się do portu w Cherbourgu, gdzie załogi spotkały się z przedstawicielami Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale). Było to okazją do aktywności sportowej, w ramach której upamiętniono kanadyjskiego żołnierza, który w 2010 roku zginął w wyniku detonacji miny lądowej w Afganistanie. Wcześniej ORP Kadm. Xawery Czernicki, HMCS Summerside i HNLMS Vlaardingen ćwiczyły prowadzenie operacji, takich jak RAS, czyli uzupełnianie zapasów podczas obecności na morzu, aby zapewnić okrętom możliwość dłuższego operowania bez powracania do portu.

W trakcie prowadzonych działań na Kanale La Manche dowódca natowskiego zespołu, kmdr ppor. Piotr Bartosiewicz udał się na pokład kanadyjskiego okrętu obrony wybrzeża HMCS Shawinigan, gdzie zapoznał się ze specyfiką jednostki w zakresie wyposażenia i prowadzenia działań przeciwminowych.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły dużych jednostek nawodnych, głównie niszczycieli i fregat wspieranych często przez jednostkę zaopatrzeniową, czyli Standing NATO Maritime Group 1 i 2. Pod koniec lipca z półrocznej misji do Portu Wojennego Gdynia wróciła fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Dwa kolejne to zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia, czyli Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 i 2. Zwykle grupa pierwsza operuje na północy Europy, natomiast grupa numer dwa na południu kontynentu. Pierwszym z nich obecnie dowodzi oficer polskiej Marynarki Wojennej, kmdr ppor. Piotr Bartosewicz.

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego staną Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.