• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pierwsze użycie broni przez fregatę Hessen na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pierwsze użycie broni przez fregatę Hessen na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Partnerzy portalu

Fot. MarineTraffic.com, David David Potter

Niemiecka fregata Hessen, która została rozmieszczona na Morzu Czerwonym w celu ochrony statków handlowych, odparła pierwszy atak milicji Huti działającej z Jemenu. Okręt biorący udział w unijnej misji wojskowej Aspides skutecznie walczył we wtorek wieczorem z dwoma dronami wroga, poinformowała dpa.

Było to pierwsze użycie przez niemiecką marynarkę wojenną ostrej broni w operacji, która rozpoczęła się w piątek i jest uważana za najniebezpieczniejszą misję marynarki wojennej w historii Bundeswehry, podkreśla dpa. Według konta X „Bundeswehra w akcji” celem ataku były dwa bezzałogowe drony. W związku z jego powodzeniem na okręcie nie doszło do żadnych obrażeń ani uszkodzeń mienia,informuje Bundeswehra.

Celem obronnej operacji Unii Europejskiej Aspides, w której biorą udział okręty Francji, Niemiec, Włoch i Belgii, jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.

Rebeliancki ruch jemeńskich Huti od listopada ubiegłego roku ostrzeliwuje statki handlowe, żądając od Izraela zaprzestania działań bojowych w Strefie Gazy. Ich ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaburzyły funkcjonowanie międzynarodowego transportu. Szlakiem przez Morze Czerwone przepływa około 12 proc. światowej wymiany handlowej.

wr/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.