• <

Na masztach Daru Młodzieży rozbłysła największa choinka na Pomorzu

Dodano: 08.12.2019
Na Darze Młodzieży rozbłysła największa choinka na Pomorzu. Uniwersytet Morski uruchomił iluminacje zamocowane na masztach swojej szkoleniowej fregaty. Choinka ma prawie 50 metrów wysokości.

W niedzielę o 16:30 zaświeciły się światełka, które – zamontowane na najwyższym maszcie statku – tworzą efektowny, widoczny z daleka wzór w kształcie choinki. Lampki odpalili wspólnie prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek i prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego.

- Czujemy się ważną cząstką naszego miasta, Gdyni. Nasz statek jest obiektem w pełni rozpoznawalnym nie tylko przez gdynian, ale przez wszystkich rodaków i w taki symboliczny sposób chcieliśmy podkreślić więź Uniwersytetu Morskiego z miastem – wyjaśnił prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Trudno o bardziej pomysłową choinkę w Trójmieście – wprawdzie nie zieloną, ale dużą i na dodatek pływającą. Z okazji wielkiego odliczania do zbliżającego się Bożego Narodzenia świąteczny akcent pojawił się na Darze Młodzieży.

- To piękna choinka, która przypomina o czasie zbliżających się świąt, ale to także symbol pamięci. Musimy wiedzieć, że ludzie na morzu, pracując ciężko, często święta spędzają daleko od domu. To znak dla nich, że pamiętamy, że pamiętają też ich rodziny, bliscy i wszyscy gdynianie – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Świąteczną iluminację Daru Młodzieży można podziwiać przy Nabrzeżu Południowym. Warto dodać, że 8 grudnia jest szczególną datą dla gdyńskiej uczelni, która tego dnia świętuje swoje urodziny. 99 lat temu po raz pierwszy podniesiono banderę polskiej marynarki handlowej na dachu Szkoły Morskiej w Tczewie, która zainaugurowała w ten sposób pierwszy rok szkolny.

Dar Młodzieży jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka w najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 500 metrów sznura i 500 żarówek.

Po raz pierwszy światełka zostały zapalone podczas Rejsu Niepodległości, gdy żaglowiec odbywał rejs dookoła świata w grudniu 2018. Dar Młodzieży był wówczas u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w Los Angeles.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.