• <

Chiny kontra Filipiny: napięcie rośnie, Chińczycy użyli armatek wodnych przeciwko cywilnym statkom (WIDEO)

jm

10.12.2023 22:15
Strona główna Chiny kontra Filipiny: napięcie rośnie, Chińczycy użyli armatek wodnych przeciwko cywilnym statkom (WIDEO)
Fot. Straż Przybrzeżna Filipin

Statek chińskiej straży przybrzeżnej użył armatki wodnej i urządzeń dźwiękowych dalekiego zasięgu (LRAD) przeciwko cywilnemu statku zaopatrzeniowemu.

Filipiny opublikowały nagrania wideo, na których widać, jak jednostka chińskiej straży przybrzeżnej atakuje armatką wodną statek Filipińskiego Biura ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych. Do incydentu doszło na spornym obszarze wokół mielizny Scarborough. Filipińczycy twierdzą także, że Chińczycy użyli także urządzeń dźwiękowych dalekiego zasięgu, a także małych łodzi i kolejnej pływającej bariery, żeby powstrzymać filipińskie jednostki.

Do konfrontacji doszło na żyznym łowisku na spornym obszarze, ok. 250 mil na zachód od Luzon i ponad 800 mil od chińskiego Hainan. Chińskie media podają, że filipińskie statki „wtargnęły” na ten obszar, jako że Chiny roszczą sobie prawa do tego akwenu, choć twierdzeń tych nie podziela społeczność międzynarodowa.

Według informacji, incydent rozpoczął się wczoraj, 9 grudnia, rano czasu miejscowego. Chińczycy za pomocą małych łódek mieli zawiesić nową pływającą barierę przez południowo-wschodnie wejście na akwen. To nie pierwszy raz, kiedy Chiny stosują tego typu taktykę, ale wcześniej Filipińczycy przecinali i zdejmowali bariery. Po rozwieszeniu bariery trzy statki Filipińskiego Biura ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych – Datu Bankaw, Datu Sanday i Datu Tamblot – zbliżyły się do spornego obszaru, dostarczając zapasy paliwa i żywności dla pracujących na akwenie 30 filipińskich statków rybackich. Gdy jednostki znajdowały się w odległości od 1,2 do 1,4 mili morskiej od wejścia do laguny, chińska straż przybrzeżna zaczęła używać wobec nich armatek wodnych. Użyto ich łącznie co najmniej osiem razy. Jeden ze statków – Datu Tamblot – zgłosił znaczne uszkodzenia w sprzęcie komunikacyjnym i nawigacyjnym.

Filipińczycy twierdzą też, że Chińczycy użyli LRAD przeciwko Filipińczykom – mieli emitować fale dźwiękowe, które u części załóg filipińskich jednostek „spowodowały poważny, przejściowy dyskomfort i niezdolność do pracy”.

Dodatkowo, Filipińczycy oskarżają Chiny także o zwodowanie pontonów o sztywnym kadłubie, których zadaniem było rozproszenie łodzi rybackich.

W opublikowanym oświadczeniu, Filipiny żądają, aby „rząd chiński podjął natychmiastowe działania w celu powstrzymania tych agresywnych akcji”.


Dziękujemy za wysłane grafiki.