• <
mewo_2022

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

rk

17.04.2024 12:02 Źródło: Kalypso Offshore Wind
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. Kalypso Offshore Wind

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.

Współpraca między Kalypso i Royal IHC ma oznaczać znaczący postęp w amerykańskim łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej poprzez wypełnienie kluczowej luki w możliwościach statków działających w branży offshore w USA. Wykorzystując rozległą wiedzę inżynieryjną Royal IHC i wiedzę branżową Kalypso w zakresie dostarczania bezpiecznych i wydajnych rozwiązań w zakresie instalacji kablowych, partnerstwo obu firm na celu zbudowanie w kraju najnowocześniejszego CLV o masie 5000 ton. Statek ma zapewnić bezpieczne, wszechstronne i wydajne usługi w zakresie układania kabli, w tym możliwości ich instalacji, naprawy i konserwacji.

– Kalypso jest podekscytowany możliwością współpracy z Royal IHC przy zaprojektowaniu i dostarczeniu pierwszego w Ameryce statku do układania kabli, zbudowanego na amerykańskim terenie i przeznaczonego dla morskiej energetyki wiatrowej. CLV Kalypso poprawi perspektywy kraju w zakresie energii morskiej na morzu i będzie wspierać lokalne rozwój ekonomiczny – powiedział Colin Smith, dyrektor zarządzający Kalypso.

– Jestem dumny, że mogę kierować firmą zdolną do wniesienia tak kluczowego wkładu w transformację energetyczną i bezpieczeństwo energetyczne na rodzimym, amerykańskim rynku. Budowa tego CLV jest znaczącym kamień milowy dla Royal IHC i sektora morskiej energetyki wiatrowej w USA. Czujemy się zaszczyceni, że możemy zapewnić wartość dodaną tak kompetentnemu pionierowi, jak Kalypso – zaznaczył Derk te Bokkel, dyrektor generalny Royal IHC

– Instalacja i naprawa kabli to kluczowe, ale często pomijane funkcje w branży morskiej energetyki wiatrowej, dlatego USA muszą zwiększyć swoje możliwości, aby osiągnąć cele stanowe i federalne w zakresie wdrażania. Ta inwestycja i partnerstwo pokazują atrakcyjność rynku amerykańskiego i stanowią znaczące dojrzewanie naszego krajowego łańcucha dostaw – powiedział John Begala, wiceprezes ds. polityki stanowej i federalnej w Oceantic Network, organizacji non-profit działająca na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i innych sektorów oceanicznych odnawialnych źródeł energii.

Obie firmy planują będą w dalszym ciągu ściśle współpracować w celu sfinalizowania szczegółów kontraktu, prac inżynieryjnych i konstrukcyjnych. Ma to stanowić dla nich znaczący krok w realizacji misji polegającej na oferowaniu lokalnego, doświadczonego rozwiązania dla sektora układania kabli w amerykańskim przemyśle morskiej energetyki wiatrowej, wspierając przy tym lokalny przemysł stoczniowy oraz łańcuch dostaw. Przypomnijmy, że przed paroma dniami w stoczni Seatrium AmFELS w Brownsville Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego, zbudowanego w kraju statku do instalacji morskich turbin wiatrowych. Wykorzystano przy tym materiały i podmioty pochodzące tylko z USA, więc prawdopodobnie podobnie zostanie zrealizowana budowa kablowca.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.