• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Armatorzy muszą powstrzymać apetyt na nowe statki

PMK

07.06.2018 18:30 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Armatorzy muszą powstrzymać apetyt na nowe statki - GospodarkaMorska.pl

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.

Przez większość 2017 roku mocno zmniejszyła się liczba nowych zamówień oraz dostaw nowych jednostek do armatorów. Jednak wznowienie zakupów nastąpiło we wrześniu, zagrażając utrzymaniu się równowagi na rynku, bez jednoczesnego wzrostu złomowania.

Dyscyplina cenowa i zarządzanie wydatkami operacyjnymi są dla przewoźników wciąż szansą na poprawę wyników - uważa AlixPartners. Co więcej, przewoźnicy muszą wypracować przewidywane oszczędności kosztów dzięki konsolidacji floty poprzez redukcję zbędnych wydatków i modernizację działalności.

Kwiecień rozpoczął się otwarciem wielu nowych serwisów kontenerowych, co napędziło rynek czarteru tych jednostek. Przez kolejne 6 tygodni zapotrzebowanie na nowe jednostki wyniesie 360 tys. TEU.

Najwięcej z nowych statków trafi na szlaki Azja – Południowa Ameryka i Azja – Karaiby. Duże zmiany są wynikiem wejścia w życie wielu aliansów kontenerowych i stworzenia zupełnie nowej siatki serwisów.

Nowe sojusze armatorskie spowodowały mnóstwo przetasowań w serwisach na całym świecie. Najbardziej na tym skorzystało część azjatyckich i europejskich portów.

Wśród beneficjentów zmian należy wymienić terminale kontenerowe w Szanghaju, Singapurze, Tanjung Pelepas (Malezja), Yantian i Ningbo (oba w Chinach), Laem Chabang (Tajlandia), Marsaxlokk (Malta) i Walencji (Hiszpania). Na zmianach skorzystał także polski terminal DCT w Gdańsku, który w maju zeszłego roku rozpoczał współpracę z aliansem OCEAN.

Dziękujemy za wysłane grafiki.