• <

Stany Zjednoczone ostrzegają Iran, by trzymał się z daleka od ich okrętów wojennych

Strona główna MW, służby morskie Stany Zjednoczone ostrzegają Iran, by trzymał się z daleka od ich okrętów wojennych
Stany Zjednoczone ostrzegają Iran, by trzymał się z daleka od ich okrętów wojennych - GospodarkaMorska.pl

sons/gcaptain

20.05.2020 Źródło: Gcaptain
W zawiadomieniu skierowanym bezpośrednio do Iranu, marynarka wojenna USA wystosowała we wtorek ostrzeżenie dla marynarzy w Zatoce Perskiej, aby trzymali się w odległości co najmniej 100 metrów od okrętów wojennych USA, w przeciwnym razie ich zachowanie będzie „interpretowane jako zagrożenie i podlegające legalnym środkom obronnym”.

Zawiadomienie dla marynarzy, które po raz pierwszy zostało zgłoszone przez agencję Reuter, pokrywa się z groźbą prezydenta USA Donalda Trumpa z zeszłego miesiąca, by strzelać do irańskich okrętów, które nękają statki marynarki wojennej.

„Uzbrojone statki zbliżające się w promieniu 100 metrów od amerykańskiego okrętu wojennego mogą być interpretowane jako zagrożenie” - wynika z zawiadomienia.

Urzędnik Stanów Zjednoczonych, chcący zachować anonimowość, powiedział, że nowe zawiadomienie dla marynarzy nie stanowi zmiany w zasadach zaangażowania wojsk amerykańskich.

Pentagon stwierdził, że groźby Trumpa miało na celu podkreślenie prawa marynarki wojennej do samoobrony.

Centralne dowództwo amerykańskich sił morskich w Bahrajnie oświadczyło, że ich zawiadomienie zostało „zaprojektowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania dwuznaczności i zmniejszenia ryzyka błędnych obliczeń”.

Wynika ono z incydentu z zeszłego miesiąca, kiedy to 11 irańskich statków zbliżyło się do amerykańskich statków marynarki wojennej i straży przybrzeżnej w Zatoce Perskiej, co wojsko USA nazywało zachowaniem „niebezpiecznym i prowokującym”.

W pewnym momencie irańskie statki znalazły się w promieniu 10 metrów (9 metrów) od kutra amerykańskiej straży przybrzeżnej Maui, podało wojsko USA. Groźba Trumpa było odpowiedzią na to wydarzenie, za które Teheran z kolei obarczył winą Stany Zjednoczone.

Szef elitarnej Gwardii Rewolucyjnej Iranu odpowiedział Trumpowi, grożąc zniszczeniem amerykańskich okrętów wojennych, jeśli jego bezpieczeństwo w Zatoce Perskiej będzie zagrożone.

Ostre riposty przywódców to jedynie najświeższy przykład ostrego jak brzytwa napięcia między Waszyngtonem a Teheranem, które stale nasila się już od 2018 r., kiedy Trump wycofał się z irańskiego porozumienia nuklearnego z sześcioma mocarstwami światowymi z 2015 r. i narzucił spore sankcje.

Animozja osiągnęła historyczny poziom na początku stycznia, kiedy Stany Zjednoczone zabiły czołowego irańskiego dowódcę wojskowego Qassema Soleimaniego podczas strajku dronów w Bagdadzie.

Iran zemścił się 9 stycznia, strzelając pociskami do baz w Iraku, trafiając żołnierzy USA.

Bliskie interakcje z irańskimi okrętami wojskowymi nie były rzadkością też w 2016 i 2017 roku. Kilka razy okręty amerykańskiej marynarki wojennej oddawały strzały ostrzegawcze w irańskie statki, gdy zbliżyły się zbyt blisko.

Źródło:
Gcaptain

Surowce

 Ropa brent 55,83 $ baryłka  0,25% 02:58
 Cyna 21806,00 $ tona 1,45% 18 sty
 Cynk 2664,00 $ tona -1,26% 18 sty
 Aluminium 1979,00 $ tona -1,05% 18 sty
 Pallad 2384,50 $ uncja  0,38% 02:58
 Platyna 1110,95 $ uncja  -0,85% 02:58
 Srebro 25,83 $ uncja  -0,31% 02:58
 Złoto 1868,60 $ uncja  -0,18% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.