• <
siemens_gamesa_2022

DP World, DoverTower wspólnie ubiegają się o prywatyzację portu w Hajfie

PMK

18.09.2020 17:00
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski DP World, DoverTower wspólnie ubiegają się o prywatyzację portu w Hajfie

Partnerzy portalu

DP World, DoverTower wspólnie ubiegają się o prywatyzację portu w Hajfie - GospodarkaMorska.pl

Operator portowy z siedzibą w Dubaju, DP World, nawiązał współpracę z izraelską grupą DoverTower w planach wspólnego ubiegania się o prywatyzację izraelskiego portu w Hajfie.

Umowa została podpisana przez szefa Dovertower Shlomi Fogel, współwłaściciela Israel Shipyards i portu w Ejlacie oraz prezesa DP World Sultana Ahmeda bin Sulayema.

Obie firmy podpisały szereg listów intencyjnych w sprawie rozwijania powiązań handlowych, torując drogę duetowi do zbadania możliwości wspólnych inwestycji w rozwój infrastruktury handlowej w obu krajach i regionie.

W ramach współpracy obie strony będą współpracować na potencjalnej linii żeglugowej między portem Eliat nad Morzem Czerwonym a dubajskim Jebel Ali, według doniesień lokalnych mediów.

Porozumienie to wynika z historycznego porozumienia pokojowego, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone, zawartego między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), Bahrajnem i Izraelem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn to pierwsze kraje arabskie, które znormalizowały stosunki z Izraelem od ponad 25 lat. W styczniu 2020 roku rząd Izraela dał ostatnie zielone światło dla prywatyzacji największego portu w kraju - portu w Hajfie.

Zgodnie z planem państwo chce sprzedać wszystkie swoje udziały w porcie inwestorowi posiadającemu udokumentowane doświadczenie w branży kontenerowej. W ramach przetargu na prywatyzację zwycięzca otrzyma koncesję portu ważną do 2054 roku.

Oczekuje się, że sprzedaż zostanie zakończona za rok.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.