• <

WSJ: Atak hakerski na Bahrajn związany z napięciami w Zatoce Perskiej

ew

08.08.2019 13:34 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie WSJ: Atak hakerski na Bahrajn związany z napięciami w Zatoce Perskiej
WSJ: Atak hakerski na Bahrajn związany z napięciami w Zatoce Perskiej - GospodarkaMorska.pl

Atak hakerski na infrastrukturę krytyczną i rządowe komputery Bahrajnu związany jest z napięciem w Zatoce Perskiej, w którym szczególną rolę odgrywa Iran. Aktywność Teheranu w cyberprzestrzeni w ostatnim czasie wzrasta - ocenia dziennik "Wall Street Journal".

W poniedziałek cyberprzestępcy naruszyli bezpieczeństwo struktur bahrajńskiej narodowej agencji bezpieczeństwa oraz ministerstwa spraw wewnętrznych kraju i kancelarii premiera - pisze gazeta powołując się na źródła bliskie sprawie.

25 lipca władze kraju wykryły również wtargnięcie do struktur instytucji administrujących gospodarką wodną i energetyczną. Hakerzy zdołali wyłączyć kilka systemów. Zdaniem władz był to test możliwości Iranu w zakresie sabotowania sprawnego działania struktur kraju. Źródła "WSJ" wskazują, że cyberprzestępcy dysponowali możliwością kontrolowania i zarządzania niektórymi systemami teleinformatycznymi infrastruktury krytycznej Bahrajnu.

W ostatnim tygodniu lipca zaatakowano również koncern Aluminium Bahrajn, dużego pracodawcę w regionie a także jednego z największych przetwórców tego metalu na świecie - twierdzi dziennik. Jak jednak podkreśla, po publikacji artykułu przedstawiciele firmy poinformowali, iż "nie uderzono w nią cyberatakiem".

Informacje o cyberatakach na Bahrajn potwierdziło dwóch byłych wysoko postawionych urzędników USA, według których wtargnięto do struktur co najmniej trzech podmiotów. Jeden z nich w rozmowie z "Wall Street Journalem" zwrócił uwagę, iż działania hakerów przypominają cyberataki z 2012 roku, które wyłączyły katarską firmę RasGas i wyczyściły dane z dysków twardych komputerów należących do firmy naftowej Aramco będącej własnością Arabii Saudyjskiej. Cyberprzestępcy wykorzystali wówczas wirusa znanego jako Shamoon.

Nowojorski dziennik przypomina, że Bahrajn jest najmniejszym krajem w regionie Zatoki Perskiej, w którym znajduje się stała baza Piątej Floty amerykańskiej marynarki wojennej. Bahrajn łączą silne więzi sojusznicze z dużo większą Arabią Saudyjską, która przez Iran traktowana jest jako wrogie państwo.

Władze kraju nie przypisały sprawstwa cyberataków bezpośrednio Iranowi, jednakże - na podstawie danych wywiadowczych otrzymanych od USA - sugerują, iż to właśnie ten kraj może być za nie odpowiedzialny - donosi dziennik powołując się na źródła.

Jednocześnie, jak podkreśla "WSJ", do ataków na infrastrukturę krytyczną w Bahrajnie doszło w czasie, kiedy USA ostrzegają przed wzmożoną, szkodliwą aktywnością Iranu w cyberprzestrzeni ze względu na wzrost napięć pomiędzy tymi krajami w czerwcu i serię incydentów z udziałem Teheranu, w których m.in. zestrzelono amerykańskiego drona rozpoznaniowego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.