• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

15.12.2023 15:30 Źródło: Babcock
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

Partnerzy portalu

Fot. Ukrinform

Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od tego roku w Siłach Morskich Ukrainy. Zostaną one poddane poddane konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod żółto-niebieską banderą.

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku oraz po inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku kraj właściwie stracił zdolności do działań morskich. Choć skutecznie wykorzystuje bezzałogowe pojazdy nawodne do działań przeciwko Flocie Czarnomorskiej, dąży do odbudowy swojego potencjału morskiego. Przypomnijmy, że w lipcu do służby wcielił dwa okręty przekazane przez Wielką Brytanię, Są to Czernihów (M310), były HMS Grimsby (M108), a także Czerkasy (M 311), czyli były HMS Shoreham (M112). Umowa w kwestii przekazania okrętów typu Sandown została podpisana jeszcze w czerwcu 2021 roku. Już wtedy Babcock był częścią przedsięwzięcia, w ramach wielkoskalowego wsparcia na rzecz rozbudowy potencjału obronnego Ukrainy.

Wcielenie tych okrętów do służby pod niebiesko-żółtą banderą rozpoczęło także pierwszy etap formowania Dywizjonu Obrony Przeciwminowej. Zadaniem jednostki będzie zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na krajowych wodach, w tym lokalizowanie i potencjalnie neutralizowanie obiektów niebezpiecznych znajdujących się pod wodą. Oprócz okrętów typu Sandown w skład nowej jednostki wejdą także niszczyciele min typu Alkmaar, których przekazanie zapowiedziały władze Holandii. W skład nowej formacji miałyby wejść także dwa kolejne niszczyciele min typu Alkmaar, których przekazanie zapowiedziała 14 marcu br. Holandia.

Fot. MW Ukrainy


Jak dotąd nowe-stare okręty znajdują w Wielkiej Brytanii, gdzie trwa intensywne szkolenie ukraińskich żołnierzy. Oba okręty, już z nowymi załogami, brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach morskich, czerwcowym "Sea Breeze" (jeszcze przed oficjalnym wcieleniem niszczycieli min do służby) oraz listopadowym "Joint Warrior". W ramach zamówienia Babcock ma zająć się przystosowaniem obu jednostek do dalszych działań i unowocześnienia, zapewniając im niejako "drugie życie", aby spełniały zapotrzebowania Ukrainy. Spółka utworzyła także firmę Babcock Ukraine Ltd i otworzyła biuro w kraju, w którym dedykowany zespół skupi się na wsparciu ukraińskiego klienta i partnerów branżowych. Posunięcie to opiera się na szerszych ambicjach firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pomimo trwającej w nim wojny. Firma ma zapewnić załogom okrętów pełne wsparcie w zakresie rozwiązywania problemów, w tym doradztwo techniczne i naprawy, kiedykolwiek będzie to potrzebne.

- Rola Babcocka w budowaniu obrony międzynarodowej nigdy nie była bardziej konieczna. Jako wiodący partner branżowy w programie poprawy zdolności morskich Ukrainy, jesteśmy fachowo przygotowani do wspierania tych ważnych przedsięwzięć morskich. Niedawne ogłoszenie naszej działalności na Ukrainie wraz z umową o wsparciu morskim opiera się na pracy, którą już wykonujemy, aby wesprzeć lądowe zasoby wojskowe kraju w ramach wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy - powiedział David Lockwood, dyrektor generalny Babcock.

Przekazanie tych dwóch okrętów było jednym z punktów Programu Zwiększania Zdolności Marynarki Wojennej Ukrainy (Ukrainian Naval Capabilities Enhancement Program, UNCEP), przyjętego zgodnie z memorandum o wzmocnieniu współpracy między Ukrainą a Wielką Brytanią w aspektach wojskowo-technicznych. Dokumenty dotyczące realizacji projektów partnerstwa morskiego między brytyjskim konsorcjum przemysłowym a morskim rodzajem sił zbrojnych zostały podpisane jeszcze przed wojną, 21 czerwca 2021 roku na pokładzie niszczyciela Typ 45 HMS Defender, który przybył z wizytą do Odessy. Z kolei 27 stycznia 2022 roku ukraiński parlament przyjął ustawę "O ratyfikacji umowy ramowej między rządem Ukrainy a rządem Wielkiej Brytanii w sprawie oficjalnego wsparcia kredytowego na rzecz rozwoju zdolności Marynarki Wojennej Ukrainy". Umowa przewiduje udzielenie oficjalnego wsparcia stronie ukraińskiej w formie kredytów nieprzekraczających 1,7 mld funtów na sfinansowanie m.in:

- zakupu dwóch okrętów typu Sandown;
- wspólną budowę ośmiu okrętów rakietowych projektu P50-U;
- dostawę i instalację systemów uzbrojenia na istniejących okrętach;
- wspólną budowę fregaty (potencjalnie opartej na platformie Arrowhead 140, tak jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu Miecznik).

Fot. MW Holandii

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.