• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Włoska marynarka wojenna zestrzeliła drona Huti na Morzu Czerwonym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włoska marynarka wojenna zestrzeliła drona Huti na Morzu Czerwonym

Partnerzy portalu

Fot. Marina Militare

Ministerstwo Obrony Włoch ogłosiło w sobotę, że jego niszczyciel rakietowy Caio Duilio na Morzu Czerwonym zestrzelił drona Huti lecącego w jego stronę. Włoska marynarka wojenna bierze udział w prowadzonej pod egidą Unii Europejskiej operacji mającej zapewnić bezpieczeństwo i wolność żeglugi na Morzu Czerwonym.

„Dron o cechach podobnych do tych, które wykorzystano [przez Huti] już w poprzednich atakach, znajdował się około 6 km od włoskiego statku i leciał w jego stronę” – podało ministerstwo w sobotnim oświadczeniu.

W zeszłym miesiącu Unia Europejska uruchomiła operację Eunavfor Aspide, mającą na celu ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym, a dowódcą sił morskich operacji mianowano kontradmirała Stefano Costantino z włoskiej marynarki wojennej.

Wspierani przez Iran Huti od listopada 2023 roku ostrzeliwują statki handlowe, żądając od Izraela zaprzestania działań bojowych w Strefie Gazy. Ich ataki, prowadzone na wodach Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej, zaburzyły funkcjonowanie międzynarodowego transportu. Szlakiem przez Morze Czerwone przepływa około 12 procent światowej wymiany handlowej.

wr/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.