• <
nauta_2024

Rozpoczyna się pierwszy remont średni na ORP Kormoran

23.02.2024 10:30 Źródło: Remontowa Marine Design & Consulting
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Rozpoczyna się pierwszy remont średni na ORP Kormoran

Partnerzy portalu

Fot. Służby prasowe 8. FOW

ORP Kormoran (601) wszedł do Gdańskiej Stoczni „Remontowa” na swoją pierwszą naprawę średnią. Wiąże się też z useryjnieniem jednostki, dzięki czemu niszczyciel min ma zostać doprowadzony do standardu, jaki reprezentują pozostałe okręty proj. 258.

Jako pierwszy niszczyciel min proj. 258 ORP Kormoran przeszedł kilkuletnie testy eksploatacyjno-wojskowe przed wejściem do służby. Zdobyte wtedy doświadczenia oraz wiedza były następnie wykorzystane przez biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting do wprowadzenia modyfikacji w kolejnych jednostkach serii, ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603). To wpłynęło na pewne różnice między jednostkami seryjnymi, a prototypową. Od lat mówiło się, że ORP Kormoran ma zostać po pierwszym remoncie (wymaganym w związku z eksploatacją okrętu) doprowadzony do stanu, jaki reprezentują jednostki reprezentujące "młodsze rodzeństwo".

Remont średni nie jest zwykłą procedurą konserwacyjną. Ze względu na skomplikowaną naturę i zaawansowanie technologiczne ORP „Kormoran”, wymaga on głębokiej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, szczególnie w obszarze systemów wojskowych. Prace remontowe mają na celu nie tylko odnowienie jednostki, ale także jej useryjnienie, czyli dostosowanie funkcjonalności okrętu do standardów zastosowanych w kolejnych jednostkach serii Kormoran II.


Niszczyciele min typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Okręty należą do najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie w strukturach NATO. W całości zostały zaprojektowane przez biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting.

ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa, które weszły do służby w latach 2017-2023 wchodzą w skład 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i stacjonują w Porcie Wojennym Gdańsk. Aktualnie w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku trwają prace prowadzone pod nadzorem i na klasę Polskiego Rejestru Statków S.A. nad trzema kolejnymi okrętami proj. 258, przyszłymi ORP Jaskółka (604), ORP Rybitwa (605) i ORP Czajka (606),  Wejdą one w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW i będą stacjonować w Porcie Wojennym Świnoujście.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.