• <

Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie morskiego sojuszu obronnego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie morskiego sojuszu obronnego

Partnerzy portalu

Fot. Thales

Ministrowie obrony Kanady, Niemiec i Norwegii podpisali w środę list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Trzy kraje rozważą możliwości zacieśnienia współpracy na północnym Atlantyku - przekazał szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair.

„Dziś, razem z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem i ministrem obrony Norwegii Bjornem Arildem Gramem podpisałem list intencyjny w sprawie stworzenia trójstronnego partnerstwa bezpieczeństwa morskiego między naszymi krajami” - napisał Blair na X.

„Gdy sytuacja międzynarodowa staje się mniej stabilna, współpraca z sojusznikami staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Kanada, Norwegia i Niemcy wspólnie rozważą możliwości zacieśnienia współpracy (...) na północnym Atlantyku” - dodał.

W czerwcu Blair potwierdził w wypowiedziach dla mediów, że trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce oraz że biorą w nich udział Kanada, Niemcy i Norwegia. Minister zwrócił wówczas uwagę na list o współpracy w sprawie zamówień dla wojska; list dotyczył okrętów podwodnych, które stanowią dziedzinę współpracy Niemiec i Norwegii. Publiczny nadawca CBC pisał wtedy, że porozumienie może być szerokie i dotyczyć zarówno współpracy przemysłów obronnych, jak i tworzenia „interoperacyjnych platform walki”.

Niemiecka agencja dpa, relacjonując w maju spotkanie Blaira i Pistoriusa, napisała, że niemiecki minister zaprosił Kanadę do uczestniczenia w porozumieniu Niemiec z Norwegią w sprawie ochrony infrastruktury na obszarach arktycznych. "Rozpocznijmy trójstronne morskie porozumienie strategiczne, które skoncentruje się na zabezpieczeniu morskich linii komunikacyjnych przez północny Atlantyk i Arktykę” - powiedział Pistorius. Przekazał on Blairowi list w tej sprawie, podpisany także przez norweskiego ministra obrony.

W opublikowanej w kwietniu nowej strategii obronnej rząd Kanady podkreślił, że „obrona w Arktyce będzie bardziej istotna niż kiedykolwiek”. Wskazano na wzmacnianie przez Rosję obecności wojskowej na północy, co stwarza wyzwanie dla NATO, ponieważ północna część Kanady stanowi zachodnią i północną flankę Sojuszu. Właśnie w kontekście nadchodzących zmian w Arktyce premier Justin Trudeau ogłosił wówczas łączną kwotę wydatków na obronność, wynoszącą 73 mld CAD w ciągu 20 lat, w tym 8,1 mld CAD w ciągu najbliższych pięciu lat.

Ottawa zamierza m.in. kupić nowe okręty podwodne. W środę Blair ogłosił, że rząd zamówi do 12 takich jednostek.

Breakingdefense.com, amerykański portal specjalizujący się w informacjach o przemyśle zbrojeniowym, w relacji z wizyty Blaira w Waszyngtonie w połowie maja cytował jego wypowiedź, że rozmowy Kanady z Niemcami i Norwegią dotyczą projektu okrętów podwodnych typu 212CD (Common Design). To okręty, których produkcję rozpoczął jesienią ub.r. holding ThyssenKrupp Marine Systems.

Z Toronto Anna Lach 

lach/ akl/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.