• <

Wynik wyszukiwania - "Ocean Atlantycki" - Wiadomości

Holandia wspiera bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym. HNLMS Tromp kończy misję, na swoją wyrusza HNLMS Karel Doorman

Od marca do niemal końca kwietnia trwała misja fregaty HNLMS Tromp, należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). 21 kwietnia do działań wysłano okręt desantowy-dok HNLMS Karel Doorman. Ich celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Udział sił morskich Holandii w międzynarodowych misjach są wkładem państwa w międzynarodowe bezpieczeństwo morskie i ma dowodzić jego gotowość do działań w zakresie ochrony newralgicznych akwenów, ważnych dla gospodarki krajowej i światowej.
25.04.2024

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.
13.03.2024

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Plany NATO zawierają obronę Przesmyku Suwalskiego i Bramy Brzeskiej

Przyjęte podczas szczytu NATO w Wilnie plany obronne zawierają m.in. obronę Przesmyku Suwalskiego czy Bramy Brzeskiej przed ewentualnym atakiem Rosjan – powiedział PAP szef komitetu wojskowego NATO admirał Rob Bauer.
06.10.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Portugalia wysłała fregatę do monitorowania dwóch rosyjskich statków szpiegowskich

Marynarka Wojenna Portugalii (Marinha Portuguesa) wysłała na początku maja na Ocean Atlantycki okręt w celu obserwacji przemieszczających się w sąsiedztwie jej wód terytorialnych dwóch jednostek rosyjskiej floty wojennej, poinformowały w sobotę portugalskie media.
07.05.2023

Transfer ropy na morzu jako metoda Rosji na unikanie sankcji

Rosja zaczęła przeładowywać olej napędowy metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) w pobliżu afrykańskich portów, szukając nowych dróg sprzedaży, jak podają obserwatorzy i dane Refinitiv Eikon. To kolejna próba ominięcia embarga na rosyjskie produkty naftowe funkcjonującego od 5 lutego br.
05.04.2023

I Love Poland wygrywa St. Maarten Heineken Regatta

Po zwycięstwach w 2019 i 2020 roku oraz przerwy w rozgrywaniu regat spowodowanej COVID-19, w ubiegłym roku załodze I Love Poland nie udało się wygrać po raz trzeci w grupie największych jachtów CSA 1 i stanęła na najniższym stopniu podium. W tym roku od wygranego pierwszego wyścigu nie oddała prowadzenia w klasyfikacji generalnej i zajmując w poszczególnych wyścigach miejsca: 1,1,1,2,2 zwyciężyła 43. edycję St. Maarten Heineken Regatta. Klasyfikacja prowadzona była według kolejności wpływania na metę, a następnie korygowana przel
06.03.2023

Porty Francji – nie tylko porty morskie. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Francja, zaraz po Niemczech jest największym importerem i eksporterem różnorakich dóbr w Europie. Predestynuje to posiadane porty do spełniania ważnej roli w całym systemie gospodarczym kraju.
18.01.2023

Putin wysyła na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w pociski hipersoniczne

Prezydent Władimir Putin wysłał w środę na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w hipersoniczne pociski nowej generacji. Ma to być sygnałem dla Zachodu, że nie cofnie się przed niczym w sprawie wojny na Ukrainie. Próbuje tworzyć wrażenie, że Rosja ma wciąż zdolności do jej prowadzenia.
05.01.2023

Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu

Załoga I Love Poland 8 stycznia wystartuje w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Regaty rozpoczynają się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, a trasa długości około 3000 mil morskich prowadzi przez Ocean Atlantycki do mety na karaibskiej Grenadzie.
04.01.2023

Brazylia. Trzy kaszaloty wyrzucone na plażę wywołały panikę

Grupa kaszalotów wyrzuconych przez Ocean Atlantycki na plażę Prainha w Arraial do Cabo, na południowym wschodzie Brazylii, wywołała panikę wśród spędzających tam noworoczny urlop wczasowiczów.
02.01.2023

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.
12.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
28.07.2022

Polskie jachty cenione w USA. Kolejne łodzie wypłynęły z Portu Gdańsk za ocean [WIDEO]

Dziesięć jachtów załadowano w weekend 16-17 lipca na statek amerykańskiego serwisu Spliethoff/Sevenstar przy Nabrzeżu Oliwskim w Porcie Gdańsk. Do Ameryki popłynęły głównie luksusowe jednostki polskiego Galeona.
25.07.2022

Oceanograf wyrusza w wielki rejs. Na trasie Gdynia-Kadyks- Gdynia 18 lokalizacji badawczych

W czwartek 26 maja Oceanograf Uniwersytetu Gdańskiego wyruszy z Gdyni, przez Kilonię, Brest do Kadyksu w wielki rejs. Badania w ramach konsorcjum uczelni SEA-EU, do którego należy uczelnia z Gdańska prowadzone będą wodach terytorialnych Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Hiszpanii. Zapytaliśmy, jaki jest naukowy cel tej wyprawy.
24.05.2022

Prom Salish Heron już w Kanadzie. Wkrótce zacznie pracę

Jak poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku z grupy kapitałowej Remontowa Holding, kolejny prom z napędem gazowym został przekazany kanadyjskiemu Armatorowi BC Ferries. Mowa o jednostce Salish Heron.
30.03.2022

Felicity Ace zatonął na Atlantyku z ponad 4000 samochodów grupy Volkswagen

Na Atlantyku zatonął we wtorek statek “Felicity Ace”, na którym 16 lutego wybuchł pożar, podały władze portu na portugalskiej wyspie Faial, w pobliżu, której doszło do tragicznego zdarzenia. Jednostka przewoziła ponad 4000 luksusowych pojazdów wyprodukowanych przez Grupę Volkswagen.
01.03.2022

SEA-EU. Kolejne uczelnie nadmorskie w sojuszu

Do SEA-EU należały do niedawna europejskie nadmorskie uczelnie z Gdańska (Uniwersytet Gdański), Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Idea polega na stworzeniu międzynarodowego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego. W założeniu, działająca w ramach konsorcjum sieć uczelni, chce prowadzić m.in. współpracę naukową, badawczą oraz wymianę studencką. Do sojuszu właśnie dołączyły uczelnie z Włoch, Portugalii oraz Norwegii, zwiększając liczbę partnerów z sześciu do dziewięciu.
14.02.2022

Rosja zapowiada manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych

Ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało w czwartek manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych. Zostaną one przeprowadzone w styczniu i lutym na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.
20.01.2022

Gigantyczny latawiec pociągnie statek. Rozwiązanie ma ograniczyć zużycie paliwa

Część sektora żeglugowego przygotowuje się do instalacji ogromnych latawców, które wykorzystując siłę wiatru będą ciągnąć jednostki ograniczając przy tym zużycia paliwa, a tym samym zmniejszając wpływ żeglugi na środowisko.
26.12.2021

Galeon wysyła kolejne jachty do Ameryki. Jakie trendy dominowały w 2021 roku w branży? [ZDJĘCIA]

Stocznia jachtowa Galeon ze Straszyna produkuje luksusowe jachty i łodzie. Tym razem czternaście nowych jednostek popłynęło przez Ocean Atlantycki zatrzymując się po drodze w Southampton. Finalnie polskie jachty dotrą do Palm Beach.
03.12.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
30.03.2021

St. Lawrence Seaway otworzył w poniedziałek swój 63 sezon żeglugowy

Masowiec Canada Steamship Lines MV Baie St. Paul jest pierwszym statkiem, który w tym roku przepłynął przez śluzę St. Lambert, rozpoczynając tym samym oficjalnie w poniedziałek, żeglugę na kluczowej, dwunarodowej drodze wodnej łączącej Wielkie Jeziora z Oceanem Atlantyckim.
23.03.2021

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki chce upamiętnić zmarłego podróżnika i kajakarza, Aleksandra Dobę. Powstanie wystawa poświęcona jego dokonaniom.
12.03.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Nie żyje Aleksander Doba. Zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro

Zmarł znany podróżnik, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. O śmierci poinformowała na Facebooku rodzina.
23.02.2021

System Navdec na ORP „Wodnik”

ORP „Wodnik” to pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP, na którym zainstalowano Nawigacyjny System Wspomagania Decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu. System, który został opracowany w Akademii Morskiej w Szczecinie w zespole prof. Zbigniewa Pietrzykowskiego, miał swoją premierę rynkową w 2017 roku, kiedy to został zakupiony przez Polską Żeglugę Bałtycką.
08.12.2020

Uratowano 62 marynarzy z byłego statku badawczego z Gdańska, który zatonął na Atlantyku

Wszystkie sześćdziesiąt dwie osoby, które znajdowały się na pokładzie zarejestrowanego w Belize statku badawczego, który zatonął w zeszłym tygodniu na odległym południowym Oceanie Atlantyckim, są teraz w drodze do domu - podał południowoafrykański Urząd Bezpieczeństwa Morskiego.
26.10.2020

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat

Naukowcy ustalili, że Ocean Atlantycki osiągnął najwyższą temperaturę od 2900 lat po „nieporównywalnym” ociepleniu.
15.10.2020

Sputnik Polska: Kanał Panamski symbolem dominacji USA w Ameryce Środkowej

Kanał Panamski jest jedną z kolosalnych konstrukcji inżynieryjnych XX wieku, która na zawsze zmieniła logistykę morską, łącząc Ocean Atlantycki i Pacyfik.
14.07.2020

Pierwsze bezpośrednie dowody „efektu miksera" - nowego mechanizmu mieszania wody w oceanach

Badacz z University of Maryland odkrył ważny "efekt miksera" oceanicznego, który może wpływać na klimat i rybołówstwo od Florydy po Nową Fundlandię i wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.
08.07.2020

Raosyjska agencja TASS: statek, który może dokończyć Nord Stream 2 jest koło Rugii

Rosyjski statek Akademik Cherskiy (Akademik Czerski), który - jak się uważa - mógłby dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 rzucił kotwicę u wybrzeży Niemiec, w rejonie miasta Sassnitz w północno-wschodniej części wyspy Rugia - podała w sobotę agencja TASS.
10.05.2020

BigLift - armator wagi cięzkiej. Ostatnia partia suwnic wypłynęła z Portu Gdynia do USA

29 kwietnia z gdyńskiego portu wypłynął statek armatora, którego jednostki o charakterystycznych żółtych burtach z napisem BigLift są już dość regularnymi gośćmi naszych portów. Ostatnio wizytujący Gdynię „Happy Buccanner” zabrał ładunek 6 suwnic placowych dla kontenerowego terminalu Norfolk International Terminal (NIT) w Virginii, w USA. Do portu docelowego statek ma dotrzeć płynąc poprzez Cieśniny Duńskie oraz niebezpieczną Cieśninę Pentland Firth, oddzielającą Orkady od północnej Szkocji. Dalej trasa biegnie przez Ocea
05.05.2020

Portugalia i Hiszpania zorganizują wspólny rejs 500 lat po Magellanie

Władze Portugalii i Hiszpanii zorganizują wspólny rejs dookoła świata w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy dowodzonej przez żeglarza Ferdynanda Magellana. Rejs dwóch okrętów ruszy w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva.
02.04.2019

Francja: Ocean od stycznia wyrzucił na brzeg 1100 martwych delfinów

Rekordowe 1100 martwych delfinów wyrzucił od stycznia Ocean Atlantycki na francuskie wybrzeża - informuje w czwartek agencja AP. Zwierzęta te umierają głównie z powodu połowów przemysłowych.
28.03.2019

Masowiec Rila w Porcie Gdynia. Od wybrzeży Salwadoru aż do Polski był holowany przez wielozadaniowy holownik

Masowiec Rila w gdyńskim porcie. Statek dotarł do Morskiego Terminalu Masowego Gdynia we wtorek. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przez cały rejs, od wybrzeży Salwadoru, przez Ocean Atlantycki, aż do Polski, jednostka była holowana przez wielozadaniowy holownik Terasea Hawk. Podróż do Gdyni trwała dokładnie 55 dni.
28.02.2019

Za nami wyprawa Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

Pod koniec stycznia zakończyła się wyprawa „Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019”, którą organizował Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski. Polski Związek Żeglarski objął wyprawę swoim patronatem honorowym.
13.02.2019

Dar Młodzieży zawinął na Florydę (foto, wideo)

To już 21. port na trasie Rejsu Niepodległości. Dar Młodzieży w sobotę dotarł na Florydę. Pozostanie tam do poniedziałku.
11.02.2019

Dar Młodzieży w ramach Rejsu Niepodległości promował Polskę na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie (foto)

Dar Młodzieży w dniach 22-27 stycznia stacjonował w porcie w Panamie. Podczas 34. Światowych Dni Młodzieży Polskę promowało niemal 400 laureatów Rejsu Niepodległości. To 19. port polskiego żaglowca w ramach tej inicjatywy.
31.01.2019

Iran wyśle w marcu okręty na zachodni Atlantyk

Wysoki rangą dowódca irański poinformował w piątek, że marynarka wojenna Iranu rozmieści od marca swoje okręty na zachodnim Atlantyku. Reuters pisze, że Iran dąży do zwiększenia zasięgu działania swych sił morskich aż do rejonu wybrzeży USA.
04.01.2019

Francuz rozpoczął wyprawę w kapsule przez Atlantyk

71-letni Francuz wyruszył w podróż przez Ocean Atlantycki w kapsule zbliżonej kształtem do beczki. Według planu pokonanie trasy między Wyspami Kanaryjskimi a Karaibami zajmie mu trzy miesiące. Wyprawa ma pomóc w badaniach nad prądami morskimi.
27.12.2018

Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku otrzyma imię słynnego podróżnika Aleksandra Doby

Znany na świecie polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca Aleksander Doba będzie patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Ujeścisku. Uroczystości z udziałem podróżnika i jego żony rozpoczną się w Gdańsku w najbliższą środę.
23.10.2018

Podniesienie bandery ZHP na nowym jachcie CWM ZHP

Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku w najbliższą środę podczas Zlotu Stulecia Związku Harcerstwa Polskiego w zlotowej przystani żeglarskiej odbędzie się uroczystość podniesienia Bandery Związku Harcerstwa Polskiego na nowym jachcie CWM ZHP s/y Delphia III. Tego dnia każdy chętny będzie mógł odwiedzić jednostkę, zapoznać się z jej rozkładem, urządzeniami i poczęstować się zimnymi napojami z jachtowej lodówki. Początek uroczystości o godz. 11:00. Wstęp wolny.
06.08.2018

Finlandia: Straż przybrzeżna uwolniła wieloryba z sieci

U zachodnich wybrzeży Finlandii w sobotę patrol straży przybrzeżnej uwolnił zaplątanego w sieć rybacką wieloryba. Był to prawdopodobnie długopłetwiec oceaniczny, który wcześniej na fińskich wodach był widziany kilkanaście lat temu oraz w latach 70.
13.05.2018

Studenci z Antwerpii na Darze Młodzieży

W sobotę, 24 marca, "Dar Młodzieży" wypłynął z Antwerpii - kurs - przez kanał La Manche, Zatokę Biskajską na Ocean Atlantycki i na południe w kierunku portugalskiej Madery.
26.03.2018

Doba na oceanie – czytanie w muzeum dla dzieci

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na rodzinne czytanie dla dzieci 2+ niezwykłej książki „Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?”.
20.11.2017

I KONFERENCJA NAUKOWA POLSKICH BADACZY MORZA - BAŁTYK 2017 „Stan i trendy zmian w morzach i oceanach”

Organizatorem Konferencji jest Komitet Badań Morza Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, pełniący funkcję Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Komitetem Naukowym Badań Oceanicznych (Scientific Committee on Oceanic Research - SCOR).
16.10.2017

Święto Wisły już w ten weekend

9 września cała Warszawa świętować będzie nad Wisłą i na Wiśle. Przed nami obchody jubileuszowej edycji święta królowej polskich rzek!Centralnym punktem wydarzeń będzie nowo otwarty bulwar gen. George'a Smitha Pattona. Prognoza pogody jest optymistyczna, warto więc skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych na tę okazję przez miasto stołeczne Warszawę.
07.09.2017

Police: Aleksander Doba po przepłynięciu Atlantyku dotarł do domu

Rodzina, władze miasta i tłumy mieszkańców powitały we wtorek w Policach (Zachodniopomorskie) Aleksandra Dobę, który niedawno przepłynął kajakiem trzeci raz Ocean Atlantycki. Jak mówił, to już ostatnia jego tak duża wyprawa.
06.09.2017

Aleksander Doba zaprasza na... bankiet z okazji pokonania kajakiem 100 000 km

W środę Aleksandrowi Dobie "stuknie" na liczniku 100 000 km, jakie w swej karierze przepłynął kajakiem. Z tej okazji - jak poinformował - organizuje wielką imprezę, na którą zaprasza każdego, kto jest tylko chętny. Zapewnił, że wszyscy się pomieszczą, bo... Atlantyk jest ogromny.
09.08.2017

Samowystarczalna energetycznie łódź wodorowa w rejsie dookoła świata

Warta ponad 5 mln dolarów łódź zasilana energią odnawialną wypłynęła w rejs dookoła świata, który ma potrwać 6 lat. Jednostka za dnia napędzana jest energią pozyskiwaną z wiatru i promieni słonecznych, a nocą z wodorowych ogniw paliwowych.
17.07.2017

Express 3 już w domu. W przyszłym tygodniu wchodzi na trasę

Po długiej podróży, prom Express 3 dotarł wreszcie do Molslinjen. Nowa jednostka zacznie kursować 1 czerwca.
26.05.2017

Alekander Doba już na morzu

7 maja rozpoczęła się na dobre podróż Aleksandra Doby. Nieustraszony polski kajakarz wypłynął z zatoki Sandy Hook w Nowym Jorku i samotnie planuje przepłynąć Ocean Atlantycki, czyli ok 6 tys. kilometrów.
09.05.2017

Rozpoczęła się kolejna podróż Aleksandra Doby

Nieustraszony polski kajakarz wyruszył ze swojego domu w Policach do Ameryki. Samotnie planuje przepłynąć Ocean Atlantycki, czyli ok 6 tys. kilometrów.
27.04.2017

Salish Eagle dotarł na Wyspy Kanaryjskie

Coraz bliżej do Kanady. Prom Salish Eagle dla BC Ferries, który zbudowała w Gdańsku stocznia Remontowa Shipbuilding w oparciu o projekt Remontowa Marine Design & Consulting, dopłynął do Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich. Tam został zaopatrzony w paliwo. Do Kolumbii Brytyjskiej ma dotrzeć w kwietniu.
23.02.2017

Pierwszy na świecie „wodorowy” katamaran wyrusza w podróż dookoła świata

Energy Observer, pierwszy na świecie statek na wodór, który nie wytwarza jakichkolwiek gazów cieplarnianych, wyruszy w sześcioletnią podróż dookoła świata. Będzie promował odnawialne źródła energii. Statek jest zasilany prądem elektrycznym generowanym przez słońce i wiatr, który w konwersji wodą morską przekształca się w wodór.
20.01.2017

Romuald Koperski przepłynął Ocean Atlantycki. Wyprawa zakończyła się sukcesem

Ponad 3 tysiące mil morskich samotnie na łodzi wiosłowej „Pianista”. Wyprawa Romualda Koperskiego z wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich zakończyła się sukcesem. Podróżnik płynął przez Atlantyk od października ubiegłego roku.
17.01.2017

W rejsie dookoła świata Thomas Coville minął Przylądek Horn

Francuz Thomas Coville, który próbuje pobić rekord świata w samotnej żegludze wokół globu bez zawijania do portów, minął Przylądek Horn. Wciąż utrzymuje znacznie szybsze tempo niż jego rodak Francis Joyon w rekordowym rejsie na przełomie 2007 i 2008 roku.
09.12.2016

Meduzy i rekiny spowalniają Brytyjczyka płynącego wpław przez Atlantyk

Brytyjczyk Ben Hooper, który chce przepłynąć wpław Ocean Atlantycki, przyznał, że w zmaganiach z żywiołem najbardziej przeszkadzają mu atakujące go meduzy. 38-latek miał też duży problem z rekinami oraz jedną z ryb, która próbowała złożyć ikrę... w jego uchu.
02.12.2016

Trójmiejski podróżnik Romuald Koperski rozpoczął samotny rejs przez Atlantyk

Romuald Koperski zamierza przepłynąć Ocean Atlantycki w trzy miesiące. W samotną podróż z Las Galletas na Teneryfie wypłynął łodzią wiosłową „Pianista”.
02.11.2016

Zakończenie marynarskich praktyk

Ponta Delgada na Azorach, hiszpański Kadyks, Bar nad Morzem Adriatyckim i Dublin – taką trasę rejsu na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” przebyli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, którzy dzisiaj, 29 lipca, powrócili do kraju.
29.07.2016

Praktyki podchorążych na Morzu Śródziemnym

Ponta Delgada na Azorach, hiszpański Kadyks, Bar nad Morzem Adriatyckim i Dublin – tak prezentuje się trasa rejsu, w który wyruszą podchorążowie AMW w dniu 6 czerwca 2016 r. Studenci wojskowi I i II roku studiów pierwszego stopnia oraz I roku studiów II stopnia wyruszą w rejs tradycyjnie na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” i odbędą praktyki: marynarską, nawigacyjno – astronomiczną, oficerską i okrętowo – specjalistyczną. Powrót okrętu zaplanowany jest na 29 lipca.
01.06.2016

Pożar na statku w doku Stoczni Gryfia

Pali się statek Green Klipper, który cumuje w doku Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
22.04.2016

Powstanie pierwszy na świecie bezzałogowy trimaran

Szykuje się wyprawa pierwszego, bezzałogowego trimaranu. Supernowoczesna jednostka popłynie przez Ocean Atlantycki w 2020 r.
27.08.2015

Wakacyjne praktyki podchorążych Akademi Marynarki Wojennej

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The
16.06.2015

Praktyki podchorążych 2015

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The T
16.06.2015

Co oznacza rozbudowa Kanału Panamskiego dla branży morskiej?

Rozbudowa Kanału Panamskiego, która zakończy się na początku przyszłego roku, oznacza wielkie zmiany dla transportu kontenerowego. Nowe śluzy umożliwą bowiem przejście kanałem dla 1,3 tys. jednostek, czyli 45 proc. całej globalnej floty.
01.06.2015

Przebudowa Kanału Panamskiego zakończy się za rok

Przebudowany Kanał Panamski ma być gotowy w kwietniu 2016 roku – donosi agencja AFP. Dzięki poszerzeniu i dwóm nowym kompletom śluz przez kanał przepłyną statki o pojemności 14 tys. TEU, czyli trzy razy większe niż dotychczas.
26.03.2015

ABB zapewni infrastrukturę sieciową dla Wielkiej Brytanii w ramach największego projektu energii pływów morskich w Europie

Projekt wykorzystania prądów pływowych MeyGen realizowany w szkockiej cieśninie Pentland Firth zakłada zastosowanie technologii ABB w celu dostarczenia energii odnawialnej do sieci rozdzielczych na lądzie.
11.09.2014

Morskie lato studentów

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. Dziś 4 czerwca, wyszedł w ponad siedmiotygodniowy rejs ORP „Wodnik”, zabierając dwa roczniki podchorążych AMW.
05.06.2014

Dziś rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Po raz pierwszy na Stadionie Narodowym

W dniach 3-6 kwietnia 2014 roku w Warszawie odbędą się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty szósty na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy – na Stadionie Narodowym.
03.04.2014

Prace przy Kanale Panamskim mogą zostać przerwane

Międzynarodowe konsorcjum Grupo Unido, odpowiedzialne za poszerzenie Kanału Panamskiego, przez który co roku przechodzi ok. 5 proc. światowego transportu morskiego towarów, zagroziło, że wstrzyma prace budowlane, jeśli nie otrzyma dodatkowych 1,6 mld dolarów.
03.01.2014

Doba niewidoczny na radarach. PŻM ostrzega marynarzy

Uważajcie na kajakarza z Polic - takie ostrzeżenie wydała załogom swoich statków Polska Żegluga Morska.
29.10.2013

Panama: Północnokoreański statek przewoził części do rakiet. Kapitan chciał popełnić samobójstwo

Północnokoreański statek płynący z Kuby do Korei Płn. został zatrzymany przez panamskie służby celne po odkryciu, że na jego pokładzie znajdują się elementy rakiet - poinformował prezydent Panamy Ricardo Martinelli. Gdy na statek weszła policja, kapitan próbował popełnić samobójstwo.
17.07.2013

Morskie Praktyki podchorążych

Dwumiesięczny rejs okrętem szkolnym ORP „Wodnik”, miesięczny rejs na żaglowcu ORP „Iskra”, udział w regatach The Tall Ships Races 2013, praktyki na okrętach Marynarki Wojennej RP – tak studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej spędzą najbliższe miesiące. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.
05.06.2013

Kuba Strzyczkowski przygotowuje się do samotnego rejsu

Dziennikarz radiowej Trójki Kuba Strzyczkowski przygotowuje się do samotnego rejsu przez Ocean Atlantycki. Popularny prezenter chce w ten sposób uczcić 50-lecie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wyprawa rozpocznie się w listopadzie.
09.08.2012

Chopin wyrusza w przerwany rejs

Żaglowiec Fryderyk Chopin z trzydzieściorgiem gimnazjalistów na pokładzie w sobotę wyrusza w nowy rejs. Będzie to tak naprawdę kontynuacja rejsu przerwanego rok temu przez sztorm, kiedy to żaglowiec stracił oba maszty i został odholowany do angielskiego portu.
13.09.2011

ORP Arctowski powrócił do kraju

W piątek, 19 sierpnia o godz. 11.00, do Portu Wojennego w Gdyni powrócił okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”. Na pokładzie okrętu do kraju wrócili studenci Akademii MW, którzy przez prawie dwa miesiące odbywali praktykę nawigacyjno-astronomiczną, wykorzystując wcześniej zdobytą wiedzę teoretyczną.
21.08.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.