• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Uratowano 62 marynarzy z byłego statku badawczego z Gdańska, który zatonął na Atlantyku

PMK

26.10.2020 09:05
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Uratowano 62 marynarzy z byłego statku badawczego z Gdańska, który zatonął na Atlantyku

Partnerzy portalu

Uratowano 62 marynarzy z byłego statku badawczego z Gdańska, który zatonął na Atlantyku - GospodarkaMorska.pl
Samsa

Wszystkie sześćdziesiąt dwie osoby, które znajdowały się na pokładzie zarejestrowanego w Belize statku badawczego, który zatonął w zeszłym tygodniu na odległym południowym Oceanie Atlantyckim, są teraz w drodze do domu - podał południowoafrykański Urząd Bezpieczeństwa Morskiego.

Sześćdziesiąt dwie osoby to członkowie załogi statku Geo Searcher, byłego statku badawczego z Gdańska, który uderzył w skały i zatonął około mili od wyspy Gough 15 października. SAMSA wysłała SA Agulhas II, aby uratował zagubionych marynarzy, z których większość stanowili mieszkańcy RPA.

SAMSA powiedział, że marynarze zostali uratowani helikopterem z wyspy Gough.

Geo Searcher, 70-metrowa jednostka o nośności ok. 1260 t i pojemności brutto ok. 1850, została zbudowana w 1982 roku jako statek do badań naukowych. W 2016 roku została przebudowana w Gdańsku na wielofunkcyjny statek pasażersko-rybacki. W kwietniu 2017 roku odbył swój dziewiczy rejs do Tristanu, stając się głównym statkiem rybackim wyspy.

Właściciel statku, firma Ovenstone, obsługująca łowisko Tristan da Cunha, a w ramach umowy z rządem Tristanu obsługuje regularne usługi żeglugowe, obejmujące osiem rejsów rocznie między Kapsztadem a Tristan da Cunha na pokładzie trzech statków. Geo Searcher był największym z nich.

SA Agulhas II, zbudowany w 2012 roku jako polarny statek zaopatrzeniowy i badawczy, regularnie pływa w tym rejonie. Statek o długości 440 stóp obsługuje coroczne rejsy towarowe i pasażerskie do Tristan da Cunha, a także odwiedza wyspę Gough w ramach umowy dzierżawy z rządem Republiki Południowej Afryki w celu zwolnienia personelu stacji meteorologicznej.

Przedstawiciel SAMSA powiedział, że przyczyną wypadku może być „problem nawigacyjny”, ale dochodzenie w sprawie jest w toku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.