• <
Baltexpo2023_duży

Portugalia wysłała fregatę do monitorowania dwóch rosyjskich statków szpiegowskich

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Portugalia wysłała fregatę do monitorowania dwóch rosyjskich statków szpiegowskich

Partnerzy portalu

NATO

Marynarka Wojenna Portugalii (Marinha Portuguesa) wysłała na początku maja na Ocean Atlantycki okręt w celu obserwacji przemieszczających się w sąsiedztwie jej wód terytorialnych dwóch jednostek rosyjskiej floty wojennej, poinformowały w sobotę portugalskie media.

Jak sprecyzowała w komunikacie portugalska marynarka wojenna, monitoring przemieszczających się wzdłuż wybrzeża Portugalii kontynentalnej rosyjskich okrętów przeprowadziła fregata Francisco de Almeida (F334). Jej misja dotyczyła obserwacji jednostek naukowo-badawczych należących do rosyjskich sił morskich. Sprecyzowano, że chodzi o Profesor Łogaczew i Akademik Karpinskij. Oficjalnie są statkami, niemniej można zakładać, że wykonują także cele wojskowe.

PGME

Portugalskie Radio Observador przypomniało, że to kolejna “wizyta” w pobliżu zachodniego wybrzeża Portugalii jednostek należących do rosyjskiej armii. Lizbońska rozgłośnia odnotowała, że w ostatnich miesiącach nasiliła się obecność rosyjskich okrętów floty wojennej w sąsiedztwie wód terytorialnych Portugalii. Wskazała, że ma to związek z narastającym konfliktem między NATO a Rosją po jej inwazji na Ukrainę.

Powołując się na przedstawiciela Akademii Wojskowej w Lizbonie Observador podał, że większość krążących u brzegów Portugalii rosyjskich okrętów to tzw. jednostki naukowo-badawcze, które określił mianem “szpiegowskich”. Sprecyzował, że zbierają one prawdopodobnie dane dotyczące biegnących na dnie Oceanu Atlantyckiego linii telekomunikacyjnych, służących m.in. do funkcjonowania internetu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/wr/

Dziękujemy za wysłane grafiki.