• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zakończenie marynarskich praktyk

29.07.2016 09:28 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Zakończenie marynarskich praktyk - GospodarkaMorska.pl

Ponta Delgada na Azorach, hiszpański Kadyks, Bar nad Morzem Adriatyckim i Dublin – taką trasę rejsu na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” przebyli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, którzy dzisiaj, 29 lipca, powrócili do kraju.

Trasa rejsu prowadziła przez Morze Bałtyckie, Morze Północne, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne z wejściem do portów: PONTA DELGADA – 15.06, CADIZ – 23.06, BAR – 07.07. DUBLIN – 20.07, GDYNIA – 29.07.2016 r.

W rejsie z 55 podchorążymi AMW uczestniczyli także studenci wojskowi z Rumunii (2), Bułgarii (8) i Ukrainy (10). Nad zdobywaniem przez nich wiedzy czuwali wykładowcy z Akademii Marynarki Wojennej oraz kadra okrętowa. Funkcję starszego kierownika praktyki pełnił kmdr por. Dariusz Żołnieruk.

Pierwszy rocznik Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego odbywał praktykę marynarską. Studenci wykonywali prace bosmańskie, pełnili wachty w siłowni, przy sterze oraz uczestniczyli w różnych ćwiczeniach ratowniczych, np. typu „człowiek za burtą”. Podchorążowie II roku podczas praktyki nawigacyjno-astronomicznej mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą zwłaszcza na zajęciach z astronawigacji. Poznali zasady prowadzenia nawigacji podczas pełnienia wachty morskiej, a także wyposażenie nawigacyjne okrętu. Sprawdzali w praktyce zasady jego organizacji bojowej i codziennej. Ponadto mieli możliwość m. in. prowadzić nakres drogi na mapie, określać pozycję okrętu, wykonywać obserwację oraz pomiary astronomiczne i hydrometeorologiczne, jak również prowadzić dziennik nawigacyjny. Z kolei podchorążowie czwartego roku studiów odbywali praktykę oficerską, m. in. pełniąc wachty morskie dublera oficera wachtowego. Ich koledzy z Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego zapoznawali się z urządzeniami okrętowymi, ich obsługą i dokumentacją w ramach praktyki specjalistycznej. Sprawdzali swoje umiejętności w warunkach morskich, a wiedzę teoretyczną konfrontowali na rzeczywistych silnikach.

Warto zaznaczyć, iż jak co roku na pokładzie okrętu odbył się chrzest morski dla podchorążych, którzy po raz pierwszy będą brali udział w rejsie.

Praktyki
Pierwszy rok studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej podsumowują dwa rodzaje praktyk: marynarska i żeglarska. Co roku odbywa się rejs na żaglowcu szkolnym „Iskra” oraz szkolenie na stopień żeglarza jachtowego w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym w Czernicy.

W ramach praktyki okrętowo – uzbrojeniowej podchorążowie trzeciego roku przygotowują m.in. armaty do wykonywania artyleryjskich zadań ogniowych do celów nawodnych i powietrznych, prowadzą poszukiwanie i niszą miny oraz stawiają trały. Zapoznają się z zasadami przechowywania min morskich oraz uczą na czym polega praktyczne przygotowanie rakiet do strzelania, jak należy załadować torpedę, czy jak ją wystrzelić.

Z kolei piąty rocznik odbywa praktyki oficerskie i manewrowe. Studenci Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego będą musieli nauczyć się trudnej sztuki manewrowania okrętem w porcie, a także podejmowania rozbitków oraz zakotwiczania i odkotwiczania. W czasie praktyki manewrowej studenci wojskowi muszą posiąść szereg umiejętności, w tym nauczyć się przewidywać jak zachowa się okręt po wydaniu określonych komend. Zarówno „mechanicy”, jak i „nawigatorzy” odbędą również praktyki oficerskie. Będą doskonalili sztukę dowodzenia ludźmi, odpowiedniego zarządzania i kierowania. To bardzo istotny element w szkoleniu przyszłych oficerów Marynarki Wojennej.

ORP „Wodnik”

Okręt szkolny ORP „Wodnik” czynnie uczestniczy w procesie wyszkolenia przyszłego oficera i podoficera Marynarki Wojennej RP. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, praktyki nawigacyjno – szkoleniowe oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej. Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno – specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi i zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, mają możliwość praktycznego zastosowania „Regulaminu służby na okrętach MW RP”, „Ceremoniału morskiego” oraz „Metodyki szkolenia bojowego”. Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata. Podczas czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP „Wodnik” uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.