• <

Pożar na statku w doku Stoczni Gryfia

22.04.2016 13:21 Źródło: własne
Pożar na statku w doku Stoczni Gryfia - GospodarkaMorska.pl

Pali się statek Green Klipper, który cumuje w doku Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.

Prawdopodobnie do zapłonu doszło w  ładowni statku, zapaliła się pianka ocieplenia jednostki. Na razie nic nie wiadomo na temat szczegółów wypadku. Wiadomo jedynie, że nikt nie ucierpiał. Reporterka radia rozmawiała z pracownikami, którzy pracują w doku. Uważają oni, że płonąca jednostka to Green Klipper.

- Na miejscu jest spore zadymienie, to bardzo trudna akcja – powiedział rzecznik szczecińskiej straży pożarnej Piotr Tuzimek na antenie Radia Szczecin. - Zgłoszenie o pożarze ładowni statku na wyspie Gryfia otrzymaliśmy o 11.04. Działania były już prowadzone przez zakładową straż pożarną. Obecnie jest na miejscu siedem zastępów.

Chłodnicowiec Green Klipper należy do norweskiego armatora GREEN REEFERS AS, a technicznie nadzoruje ją gdyńska GREEN Management Sp. z o.o.. Spółka ta zarządza flotą ponad 20 jednostek przeznaczonych głównie do transportu ładunków zimnych i mrożonych. Główne obszary handlowe obejmują Ocean Atlantycki, Morze Śródziemne, Zatokę Meksykańską i region Morza Bałtyckiego.

Zakres prac na jednostce realizowanych przez Gryfię obejmuje remont całego zestawu sterowego wraz z elementami maszynki sterowej, remont śruby nastawnej, naprawy pokryw lukowych oraz liczne wymiany konstrukcji kadłuba statku wraz z pracami rurarskimi. Remont jest skomplikowany organizacyjnie gdyż zlecona jest duża ilość wymian konstrukcji kadłuba statku w trudnych rejonach co z uwagi na specyfikę chłodniowca wymaga dużo nakładów przygotowawczych takich jak rozszalowanie ładowni i zabezpieczenie ppoż. Do najtrudniejszych prac kadłubowych należy wymienić rejony siłowni, studzienek ładowni ale przede wszystkim elementy konstrukcji części dziobowej wraz głównymi elementami konstrukcji tunelu steru strumieniowego.

OŚWIADCZENIE STOCZNI W SPRAWIE POŻARU NA STATKU GREEN KLIPPER

Dzisiaj w trakcie prac wykonywanych na statku Green Klipper, należącym do norweskiego armatora, zapaliły się elementy izolacji ładowni. Powstały pożar został ugaszony. Nikt z osób przebywających na remontowanej jednostce nie ucierpiał. Statek znajdował się w końcowej fazie remontu, w której wydziały stoczniowe zakończyły swoją działalność remontową. Ostatnie prace realizowane były przez zatrudnione przez armatora serwisy specjalistyczne. W chwili obecnej pracuje specjalnie powołana komisja ekspertów stoczni, która we współpracy ze Strażą Pożarną ma ustalić przyczyny pożaru. Jednocześnie trwają prace obejmujące usuwanie skutków pożaru. W następnej kolejności zostaną oszacowane zakresy poniesionych strat i podjęte zostaną decyzje zmierzające do ich usunięcia. 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.