• <

Opłakiwanie zmarłych to nie tylko ludzki odruch. Badania pokazują, że wieloryby też cierpią po stracie bliskich

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Opłakiwanie zmarłych to nie tylko ludzki odruch. Badania pokazują, że wieloryby też cierpią po stracie bliskich
Opłakiwanie zmarłych to nie tylko ludzki odruch. Badania pokazują, że wieloryby też cierpią po stracie bliskich - GospodarkaMorska.pl
31.10.2016 Źródło: National Geographic

Co najmniej siedem gatunków morskich ssaków przeżywa śmierć bliskich w bardzo podobny sposób do nas - pokazują badania opisane przez National Geographic.

Od dawna wiemy że są inteligentne, potrafią tworzyć zorganizowane grupy, wykazują interakcje społeczne. Teraz dowiadujemy się także, że ich relacje są silniejsze od śmierci.
 
Najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie tego dlaczego jedno zwierzę nie chce pozostawić martwego ciała innego to po prostu: żałoba.

Zespół powołany w ramach włoskiego Uniwersytetu Milano-Bicocca przeprowadził badania o zachowaniach wśród waleni z siedmiu różnych garunków: od kaszalotów aż po mniejsze delfiny.

Każdy z badanych gatunków wykazywał oznaki żałoby. Wynik badań zespół opublikował na łamach Journal of Mammalogy.

 - One opłakują – twierdzi Melissa Reggente, bilog, współautorka badań – Czują ból i stres. Wiedzą, że coś jest nie tak.

Na przykład podczas obserwacji na Morzu Czerwonym badacze oglądali delfina butlonosego, który pchał przed nosem ciało innego, mniejszego delfina w stanie zaawansowanego rozkładu.
 
Gdy badacze odłowili na lasso martwe zwierzę i zaczęli je holować do brzegu by tam pochować drugi delfin towarzyszył im do najpłytszego momentu, gdzie mógłby zawrócić. Po drodze trącał ciało zmarłego zwierzęcia.
 
- Nie mamy pewności w jaki sposób zwierzęta były spokrewnione, ale podejrzewamy, że mogła być to matka z dzieckiem – tłumaczy Reggente.
 
Naukowcy mają także dane o innych związkach silniejszych niż śmierć. Samica orki, znana jako L72, była obserwowana w okolicach wyspy San Juan gdy płynęła z martwym młodym w paszczy. L72 miała także wyraźne ślady niedawnego porodu.
 
- Starała się utrzymać młode na powierzchni tak długo jak mogła, balansując nim na głowie – opowiada Robin Baird z Cascadia Research Collective w Olimpii, w stanie Waszyngton.
 
Samice potrafią spędzić z młodymi w tym gatunku całe życie, zatem trudno przeceniać więź jaka się tworzy.
 
Badanie pokazało, że podobne zachowania wykazują także wieloryby.
 
W jednym z zaobserwowanych przypadków wieloryby stworzyły krąg zabezpieczając zmarłe młode oraz jego rodzica. W innym delfin butlonosy popychał ciało młodego w stronę łodzi. Gdy kierujący nią ludzie wyciągnęli zwierzę na pokład pozostałe w wodzie delfiny zaczęły krążyć wokół niej, a potem odpłynęły.
 
- Nie umiemy wytłumaczyć dlaczego tak się zachowały – mówi Reggente.

Tego typu uczucia wykazuje wiele gatunków: od żyraf przez szympansy aż po słonie, które powracają do ciał zmarłych towarzyszy. Coraz większa wiedza na temat uczuć u zwierząt to temat do debaty o tym jak ludzkość powinna je traktować.

Źródło:
National Geographic

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.