• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Norwegii powstanie obserwatorium wielorybów. Zobacz niezwykły projekt (foto)

ew

18.10.2020 14:17
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie W Norwegii powstanie obserwatorium wielorybów. Zobacz niezwykły projekt (foto)

Partnerzy portalu

W Norwegii powstanie obserwatorium wielorybów. Zobacz niezwykły projekt (foto) - GospodarkaMorska.pl
wiz. mir

Oryginalny kształt bryły budynku zaproponowany przez pracownię duńskiej architekt Dorte Mandrup wygrał konkurs na projekt obserwatorium wielorybów w Norwegii. Niezwykły budynek ma przypominać płetwę wieloryba.

Władze na wyspie Andøya zorganizowały w ubiegłym roku konkurs architektoniczny na projekt "The Wale" - obserwatorium wielorybów i centrum badawczego w Andenes. Wzięło w nim udział aż 37 biur z całego świata. Ostatecznie, pierwsze miejsce zdobyła pracownia  Dorte Mandrup. Według jurorów, projekt ten to poetycka, skromna a jednocześnie spektakularna bryła. Stojący nad brzegiem Morza Norweskiego budynek "The Whale", przypominać ma płetwę wieloryba.

Obserwatorium powstanie na jednej z najdalej na północ wysuniętej wyspie należącej do Norwegii -  Andøya. To około 300 kilometrów powyżej granicy koła podbiegunowego. W tej okolicy, wieloryby mają swój szlak migracyjny. Dlatego też, miejsce to jest uważane za jedno z najlepszych na świecie jeśli chodzi o obserwację tych zwierząt. Dodatkową atrakcją ma być możliwość podziwiania wyjątkowego, surowego klimatu północnej części Skandynawii.

Sam budynek zaprojektowany przez Dorte Mandup zdaje się wyrastać z surowego krajobrazu. Zakrzywiony dach obserwatorium pokryty będzie naturalnymi kamieniami, które z czasem będzie porastać roślinność. Według założeń, ma to podkreślić  związek architektury z naturą. Niezwykły dach będzie także punktem do obserwacji oceanu, gór i zorzy polarnej. 

Wewnątrz budynku znajdą się również punkty usługowe takie jak kawiarnie czy restauracje. 

15 października, obserwatorium otrzymało promesę od władz na zabezpieczenie funduszy w budżecie na budowę obiektu, co dało gwarancję, że obiekt powstanie. Budynek miał być gotowy do 2022 roku, jednak kwestie prawne i techniczne wynikające z pandemii przesunęły datę otwarcia na wiosnę 2023 roku.

Wizualizacje: mir


Gospodarka Morska
Gospodarka Morska
Gospodarka Morska
Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.