• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niezwykły sen wielorybów (wideo)

ew

05.01.2021 11:35 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Niezwykły sen wielorybów (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. zrzut ekranu, Youtube.com

Kilka lat temu, fotograf Franco Banfi nurkował w Morzu Karaibskim i uchwycił na zdjęciu widok sześciu kaszalotów w trakcie snu. Zwierzęta znajdowały się w grupie, w pozycji pionowej, z ogonami skierowanymi ku dołowi. Niedługo później, francuski filmowiec Stephane Granzotto zauważył śpiące wieloryby podczas nurkowania w Morzu Śródziemnym. Jemu również udało się uwiecznić ten widok. 

Nietypowy sposób drzemki tych ogromnych zwierząt został udokumentowany po raz pierwszy w 2008 roku na łamach czasopisma „Current Biology”. Zbadano wtedy podwodną aktywność 59 kaszalotów na całym świecie.Udało się tego dokonać dzięki specjalnym przyssawkom z rejestratorami danych, które zostały zamocowane wielorybom na 569,2 godzin.

Okazało się wtedy, że zwierzęta te śpią około 7 procent swojego dnia, od 10 do 15 minut na raz. Tym samym, wieloryby są jednymi z najmniej zależnych od snu zwierząt na świecie. Badania potwierdziły także, że ich typową pozycją do snu jest unoszenie się w pozycji pionowej. Drzemki wielorybów odbywają się zazwyczaj między godz. 18 a północą.

Wieloryby zawsze w gotowości?

Innym ciekawym badaniem z wielorybim snem w roli głównej było monitorowanie aktywności mózgu przy użyciu EEG i obserwacja gałek ocznych. Naukowcy zbadali wtedy zwierzęta w niewoli, na wolności nie byłoby to możliwe.

Okazało się wtedy, że wieloryby na czas snu "wyłączają" jedynie połowę mózgu. Aktywna pozostaje część odpowiedzialna za oddychanie. Oprócz kontroli oddechu, jednopółkulowy sen wolnofalowy oznacza to, że zwierzętom prawdopodobnie łatwiej jest unikać drapieżników, utrzymać kontakt społeczny ze sobą nawzajem, lub nie przestawać płynąć.

Prawdopodobniej, nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wielorybów na wolności. Kilka lat temu, statek z biologiem dr. Patrickiem Millerem ze szkockiego University of St. Andrews na pokładzie wpłynął pomiędzy śpiące kaszaloty u wybrzeży Chile. Łódź przypadkowo zderzyła się wtedy z jednym z wielorybów, budząc go. 

Jak twierdził później  dr. Miller, niemal całkowite odcięcie od bodźców u śpiących kaszalotów może sugerować, że zwierzęta te na wolności mogą sypiać obiema półkulami mózgu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.