• <
CHIPOLBROK_TOP

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

ew/gdansk.pl/GreenPeace

17.07.2019 09:08 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)
Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto) - GospodarkaMorska.pl

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.

Rzeźba została stworzona przez włoskich wolontariuszy Greenpeace, jest wykonana głównie z drewna i papieru. Wszystkie materiały użyte są naturalne lub pochodzą z recyclingu. Plastikowe odpady, które zostały umieszczone na powierzchni wody, z której wyskakują wieloryby po zakończeniu ekspozycji trafią do recyklingu.

Rzeźba będzie podróżować wraz z Greenpeace w ramach akcji #BezPlastiku, po Gdańsku dotrze do Międzyzdrojów i Kołobrzegu, gdzie będzie można ją zobaczyć na miejskich plażach. Do tej pory rzeźba była wystawiana już m.in. w Rzymie, Madrycie, Zagrzebiu i Budapeszcie.

Dodatkowo, tego lata Greenpeace Polska organizuje akcję sprzątania bałtyckich plaż i dna Bałtyku. W Gdańsku ta międzynarodowa organizacja zaprasza do aktywności w dniach 17 i 18 lipca w okolicach wejścia nr 52 na gdańskim Brzeźnie. 21 lipca w Międzyzdrojach przy molo, godz. 10:00-15:00 a 24 lipca w Kołobrzegu przy molo, start godz. 16:00.

Zaplanowane są różne działania: można wziąć udział w warsztatach, zbierać plastikowe śmieci na plaży, szukać nurdli (pastikowych drobinek) lub nurkować. Dwa razy dziennie, o godz. 10.30 i 16.30, organizatorzy zapraszają na wspólny spacer po plaży i jej okolicach.

- Podczas spacerów będziemy zbierać wszystkie śmieci, jakie znajdziemy po drodze, a następnie zrobimy audyt. Chcemy sprawdzić, jakie śmieci można najczęściej spotkać nad polskim wybrzeżem – wyjaśnia rzeczniczka Greenpeace.

Organizacja Greenpeace Polska przekonuje, że taka wiedza umożliwi domaganie się zmian systemowych, a przede wszystkim poszerzy wiedzę, czy należy wziąć pod uwagę dodatkowe produkty, inne niż uwzględnione w przepisach unijnych, tak aby plaże i inne miejsca w Polsce stały się wolne od plastiku.

Polowanie na nurdle…

Czyli na plastikowe drobinki. Rozsypują się podczas produkcji, transportu, czy przeładunku i trafiają do rzek, mórz, oceanów. Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) prowadzi badania na temat występowania nurdli w ekosystemie Morza Bałtyckiego. Ten półprodukt do produkcji plastiku stanowi ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają. 

- W ramach tzw. nauki obywatelskiej, zachęcamy mieszkańców Gdańska i plażowiczów, żeby „zapolować” z nami na nurdle. Będziemy ich szukać, dokumentować i zbierać, a wszystkie informacje przekażemy naukowcom z IO PAN – wylicza elementy akcji Katarzyna Guzek.

Instrukcja zbierania nurdli znajduje się TUTAJ

Bałtyk #BezPlastiku – nurkujemy

W sprzątaniu fragmentów dna Bałtyku, tj. nurkowaniu i wyławianiu śmieci z dna Bałtyku może wziąć każdy, kto posiada certyfikat nurkowania. Akcja odbędzie się w czwartek, 18 lipca przy molo w Brzeźnie w godz. 10.00 - 16.00. Rejestracja odbywać się będzie na plaży tuż obok molo. Każdy uczestnik powinien okazać certyfikat oraz złożyć kilka podpisów pod oświadczeniem zdrowia i zasadami nurkowania.

Po rejestracji każdy otrzyma specjalny worek, który ze śmieciami trzeba zdać po nurkowaniu. W okolicy molo będą pływać pontony jako zabezpieczenie akcji. Greenpeace chce sprawdzić, co się kryje pod taflą wody Bałtyku. Będzie to część audytu śmieci, który ma na celu oszacowanie, jakich odpadów jest najwięcej w Bałtyku.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali w dniach 17 i 18 lipca rodzinną strefę Greenpeace #BezPlastiku. Odbędą się tutaj m.in. ciekawe warsztaty ekologiczne. Na 17 lipca zaplanowano warsztat o alternatywach dla plastiku i szycia woreczków na zakupy. Zajęcia poprowadzi organizacja Mamy Wene. A w czwartek, 18 lipca warsztaty pt. Plastik – co warto wiedzieć o problemach i rozwiązaniach poprowadzi Ambasada Czystej Planety. Szczegóły o warsztatach znajdują się TUTAJ.

Dla każdego uczestnika i uczestniczki wydarzenia #BezPlastiku przewidziane są pamiątkowe upominki.

Akcja sprzątania bałtyckich plaż w Gdańsku organizowana jest przez Greenpeace Polska we współpracy z miasto Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu. Akcję oczyszczania dna Bałtyku przy molo Brzeźno wspiera Centrum Nurkowe Tryton.

 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.