• <

Embargo na rosyjską ropę? Ceny wahają się

gm

06.04.2022 09:58
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Embargo na rosyjską ropę? Ceny wahają się

Partnerzy portalu

Embargo na rosyjską ropę? Ceny wahają się - GospodarkaMorska.pl


Ceny ropy na giełdach paliw wahają się w reakcji na brak decyzji UE w sprawie rosyjskiej ropy – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na nowojorskiej giełdzie NYMEX 101,81 USD, niżej o 0,15 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 106,91 USD za baryłkę, wyżej o 0,37 proc.

We wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że UE wprowadzi zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie, zaproponuje zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych i wprowadzi całkowity zakaz transakcji w przypadku czterech kluczowych banków rosyjskich, w tym drugiego co do wielkości banku VTB.

Przewodnicząca KE zapowiedziała, że Unia zakaże wstępu do unijnych portów statkom rosyjskim i obsługiwanym przez Rosję oraz ogłosiła propozycję wprowadzenia zakazu importu o wartości 5,5 mld euro obejmującego produkty od drewna po cement i od owoców morza po alkohol. Zakaz ma dotyczyć także udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach UE.

Na liście unijnych sankcji nie znalazł się jednak zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej. Podczas gdy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zdecydowały się na zastosowanie embarga na rosyjską ropę, to krajom Unii nie jest tak łatwo pójść w ich ślady, biorąc pod uwagę znaczne uzależnienie państw regionu od rosyjskiego surowca.

Tymczasem, jak wynika z ostatniego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), w ubiegłym tygodniu w USA zapasy ropy nieznacznie wzrosły. Wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia wyniósł 1,08 mln baryłek.

Zapasy w Cushing – hubie składowania i wysyłki amerykańskiej ropy WTI – wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,79 mln baryłek – podał Instytut. Amerykańskie zapasy benzyny spadły za to o 543 tys. baryłek, a paliw destylowanych – wzrosły o 593 tys. baryłek.

Inwestorzy skupiają się teraz na kursie amerykańskiego dolara, w którym wyceniana jest m.in. ropa naftowa i na perspektywach dla notowań USD w reakcji na spodziewane podwyżki stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej (Fed) i redukcję sumy bilansowej.

Jeśli dolar umocni się jeszcze bardziej, ropa naftowa wyceniana w tej walucie przestanie być atrakcyjnym aktywem dla inwestorów i zakup surowca spadnie.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.