• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków

gm

05.04.2022 14:57
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków

Partnerzy portalu

UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków - GospodarkaMorska.pl
Terminal węglowy w Nachodce, Rosja

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję. Pośród nich znalazł się m.in. zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję.

Wśród proponowanych nowych sankcji są także inne, które dotyczą pośrednio lub bezpośrednio branży morskiej i żeglugowej. Von der Leyen potwierdziła także zapowiadany wcześniej zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. Wprowadzony ma być także wart 5,5 miliarda euro zakaz importu innych rosyjskich produktów, "od drewna po cement, od owoców morza po alkohol". W Unii nie mogliby także funkcjonować białoruscy i rosyjscy przewoźnicy drogowi. Rosyjskie firmy nie będą mogły brać udziału w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich.

Von der Leyen powiedziała także, że Komisja Europejska pracuje nad dodatkowymi sankcjami, w tym na import ropy, a także rozważa propozycje państw członkowskich, jak podatki czy konkretne kanały płatności, rachunek powierniczy. Przewodnicząca stwierdziła także, że zaproponowane będą dalsze zakazy eksportu o wartości 10 miliardów euro "w obszarach, w których Rosja jest wrażliwa". Obejmą one m.in. komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, stosowane w produkcji elektroniki użytkowej, ale także w przemyśle stoczniowym i morskim.

Sankcje UE wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.