• <
Baltexpo2023_duży

Grupa Azoty w kwietniu br. ograniczyła produkcję r/r

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Grupa Azoty w kwietniu br. ograniczyła produkcję r/r

Partnerzy portalu

Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty poinformowała w piątek we wstępnym raporcie za kwiecień br., że ograniczyła produkcję w kluczowych segmentach w porównaniu do kwietnia 2022 r. Produkcja kaprolaktamu w Puławach spadła do zerowego poziomu. W Grupie Azoty wzrosła natomiast produkcja nawozów specjalistycznych.

Grupa Azoty podała w piątek wstępne, skonsolidowane dane miesięczne według głównych grup produktowych.

Z przedstawionych danych wynika, że w kwietniu 2023 r. spółka ograniczyła produkcję nawozów azotowych do 176 tys. ton z 312 tys. w kwietniu 2022 r. Produkcja nawozów wieloskładnikowych spadła do 30 tys. ton z 82 tys. ton rok wcześniej, a nawozów specjalistycznych wzrosła do 26 tys. ton z 25 tys. ton. Spółka ograniczyła też produkcje mocznika do 48 tys. ton, podczas gdy w kwietniu 2022 r. było to 143 tys. ton oraz oxoplastu do 2 tys. ton z 4 tys. ton. W kwietniu 2023 r. Grupa Azoty wyprodukowała też 10 tys. ton poliamidu, w podobnym okresie ubiegłego roku było to 15 tys. ton. Na niezmienionym poziomie w porównaniu do kwietnia br. pozostała produkcja pigmentów( 2 tys. ton).

Ze wstępnego raportu przedstawionego natomiast przez spółkę zależną Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy wynika, że w kwietniu br. puławskie Azoty całkowicie wstrzymały produkcje kaprolaktamu. W kwietniu 2022 r. wytwarzały go na poziomie 6 tys. ton.

Grupa Azoty zaznaczyła w komunikacie, że ostateczne kwartalne wyniki produkcyjne zostaną opublikowane w skonsolidowanym raporcie za I półrocze 2023 r.

Jak podkreślono "wielkość produkcji Grupy Kapitałowej Grupy Azoty dostosowywana jest do bieżącej sytuacji podażowo popytowej na rynku europejskim".

9 marca br. Grupa Azoty poinformowała, że zarząd Zakładów Azotowych "Puławy" podjął decyzję o wstrzymaniu od 10 marca - do odwołania - produkcji kaprolaktamu, a także pracy instalacji Melamina III. Przypomniano, że produkcja na pozostałych instalacjach (Melamina I i Melamina II) została wstrzymana latem 2022 r.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.