• <
Baltexpo2023_duży

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

rk

28.02.2023 13:54
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

Partnerzy portalu

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke" - GospodarkaMorska.pl
US Navy

Federalna ława przysięgłych w San Diego skazała kpt. Jesusa Vasqueza Cantu na 30 miesięcy więzienia za rolę w długotrwałym skandalu korupcyjnym, lepiej znanym jako "afera Grubego Leonarda".

Oficer US Navy przyznał się do winy pod jednym zarzutem spisku w celu popełnienia łapówkarstwa w 2017 roku. Był jednym z kilkudziesięciu członków służby, oficerów i pracowników cywilnych, którzy przyznali się do zarzutów przekupstwa w związku ze skandalem wokół zamówień publicznych. W sumie od połowy 2022 roku łącznie 33 osoby zostały skazane w związku z przewinieniem. W ramach porozumienia ugodowego kpt. Jesus Vasquez Cantu stał się świadkiem oskarżenia w procesach swoich współpracowników.

Przed odejściem z marynarki wojennej w 2014 roku Cantu był zastępcą dowódcy Wojskowego Dowództwa Transportu Morskiego (Military Sealift Command, MSC) z siedzibą w Singapurze. Wcześniej, w 2007 roku, służył na pokładzie okrętu dowodzenia USS Blue Ridge (LCC-19), który stał się centrum procederu korupcyjnego, zorganizowanego przez Leonarda Glenna Francisa, określanego jako "Gruby Leonard" (Fat Leonard). Był kontrahentem i prowodyrem całego skandalu. Skazany wojskowy pełnił tam funkcję asystenta szefa sztabu ds. logistyki 7. Floty USA. Przyznał, że należał do zespołu oficerów Blue Ridge, którzy przyjmowali od Francisa łapówki w postaci otrzymywanego jedzenia, opłacania podróży, pobytu w hotelach, a także usług prostytutek. Korzystając z luksusów członkowie załogi okrętu w zamian zabezpieczali interesy "Grubego Leonarda", w tym kontraktów na obsługę i zaopatrzenie okrętów.

- Jak wielu innych, ten oskarżony sprzedał marynarkę wojenną i swój kraj za koktajle i karaoke - powiedziała p.o. prokuratora USA Alana W. Robinson w czasie procesu oficera marynarki wojennej.

Główny bohater całego zajścia, kontrahent Leonard "Gruby Leonard" Glenn Francis, przyznał się w 2015 roku do winy w związku z zarzutami o łapówkarstwo i oszustwa. W zamian za złagodzenie wyroku pomagał prokuratorom we wnoszeniu spraw przeciwko personelowi marynarki, który korumpował. Przyznał, że przewodniczył trwającemu dekadę spiskowi, w którym uczestniczyli niezliczeni wojskowi różnego szczebla US Navy oraz pracownicy cywilni marynarki. W wyniku procederu dziesiątki milionów dolarów wykorzystano w oszustwach, a kolejne miliony przekazano w łapówkach i wystawnych prezentach, w tym luksusowych podróżach, noclegach w najlepszych hotelach, drogich alkoholach, usługach prostytutek, a także kubańskich cygarach.

Żeby tego było mało, Francis uciekł z aresztu domowego we wrześniu ubiegłego roku i uciekł do Wenezueli, gdzie został zatrzymany przez lokalne władze na podstawie nakazu Interpolu. Z racji na trudne relacje między Waszyngtonem a rządem w Caracas przestępca nie został poddany ekstradycji do USA.

Dziękujemy za wysłane grafiki.