• <

Wynik wyszukiwania - "skandal" - Wiadomości

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

Oficer Marynarki Wojennej Włoch skazany na więzienie. Był rosyjskim szpiegiem

Wyrok 20 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji i korupcję wymierzył w piątek sąd w Rzymie oficerowi włoskiej marynarki wojennej Walterowi Biotowi - podała agencja ANSA. Został aresztowany na parkingu w stolicy Włoch w marcu 2021 roku w chwili, gdy przekazywał tajne dokumenty urzędnikom rosyjskiej ambasady.
22.01.2024

Kryzys na pokładzie MV DEBI. Próba samobójcza na tle skandalu z kokainą

W porcie Paradip w Indiach rozgrywa się dramat związany z masowcem MV DEBI, który od ponad miesiąca jest zatrzymywany przez władze pod zarzutem przemytu kokainy. Sytuacja eskalowała w ubiegłą niedzielę, 14 stycznia, gdy jeden z członków załogi podjął próbę samobójczą.
18.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Finał głośnego procesu w chińskiej branży stoczniowej. Były prezes CSIC skazany za korupcję

Sąd w Szanghaju skazał Hu Wenminga, byłego prezesa China Shipbuilding Industry Company Limited (CSIC) na 13 lat więzienia i zapłatę równowartości 700 tys. dolarów. To efekt kilkuletniego śledztwa i procesu wielkiego skandalu korupcyjnego, jakiego miał się dopuścić niegdyś czołowy przedstawiciel chińskiej branży stoczniowej.
29.12.2023

Terminal zbożowy w Gdyni przedmiotem politycznych sporów

Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany, by obsługiwały go duże statki - podkreślają posłowie KO. Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędna jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK, ministra właściwego ds. gospodarki morskiej i zarządu - podkreślił w piątek dział marketingu Portu Gdynia.
10.12.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

Skandal na promie w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odtworzono hymn socjalistów

Były prezes Wód Polskich Przemysław Daca zamieścił w mediach społecznościowych film z uroczystej parady statków z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.
01.08.2023

Wietnam zakazuje filmu "Barbie" z powodu ukazania chińskich roszczeń morskich

Wietnam zakazał dystrybucji nadchodzącego filmu „Barbie” w reżyserii Grety Gerwig. Powodem ma być tzw. linia dziewięciu kresek, która pojawia się na mapie przedstawionej na ekranie. „Dziewięć kresek” to część akwenu, do którego prawa roszczą sobie Chiny.
05.07.2023

W. Brytania. Upamiętniono 75. rocznicę przybycia imigrantów z Karaibów

75. rocznicę przybycia statku Empire Windrush, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza duża grupa imigrantów z Karaibów, upamiętniono w czwartek w Wielkiej Brytanii, choć jak przyznawali sami organizatorzy jubileuszowych wydarzeń, mają one słodko-gorzki smak.
23.06.2023

Poufne dokumenty na temat atomowego okrętu podwodnego znalezione w publicznej toalecie

Poufne dokumenty dotyczące nowego atomowego brytyjskiego okrętu podwodnego znaleziono w toalecie jednego z pubów w Barrow-in-Furness – ujawnił w sobotę dziennik "The Sun". Marynarka wojenna wszczęła dochodzenie, ale zapewnia, że nie było tam żadnych ściśle tajnych informacji.
30.04.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Portugalia. Ekspert ds. obrony: rosyjskie okręty prowadzą u naszych wybrzeży akcje szpiegowskie

U wybrzeży Portugalii rosyjskie okręty wojenne prowadzą akcje szpiegowskie, zbierając m.in. informacje o podwodnych sieciach transferu danych teleinformatycznych - poinformował w poniedziałek prof. Bruno Cardoso Reis, wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie.
20.03.2023

Niemiecka fundacja lobbująca na rzecz Nord Stream miała być pomysłem Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
19.03.2023

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

Federalna ława przysięgłych w San Diego skazała kpt. Jesusa Vasqueza Cantu na 30 miesięcy więzienia za rolę w długotrwałym skandalu korupcyjnym Glenn Defense Marine Asia, lepiej znanym jako "afera Grubego Leonarda".
28.02.2023

Dyrektor renomowanej szkoły żeglarskiej oskarżony o molestowanie seksualne uczniów

Prokuratura oskarżyła dyrektora prestiżowej szkoły żeglarskiej Koninklijk Werk IBIS w Bredene na północy kraju o molestowanie seksualne co najmniej dwudziestu uczniów - poinformował w czwartek dziennik „De Staandard”. Śledztwo w sprawie tych przestępstw trwało od początku ubiegłego roku.
12.01.2023

Podwodny, nuklearny drednot nabiera kształtów

Korporacja BAE Systems poinformowała, że w jej stoczni w Anglii wykonano 16 grudnia pierwszy element przyszłego kadłuba okrętu podwodnego z napędem jądrowym HMS Dreadnought, który znajdzie się w wyposażeniu brytyjskiej Marynarki Wojennej.
16.12.2022

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję w związku z próbą aneksji części Ukrainy

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję w związku z tzw. referendami na południowym wschodzie Ukrainy i próbą aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – poinformowała w piątek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
30.09.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Posłowie Lewicy: Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Premier: zrobimy wszystko, aby sprawa zanieczyszczenia Odry została wyjaśniona, a winni surowo ukarani

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Niemcy. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
21.04.2022

Korupcja przyczyną zatonięcia Moskwy! Krążownik był skazany na zagładę, zanim wyszedł w morze

Krążownik Moskwa mógł być skazany na zagładę, zanim wyszedł w morze, by wymusić blokadę ukraińskiego portu w Odessie - taką teorię przedstawiają w poniedziałek australijskie media. Przyczyną mogła być choroba nękająca zarówno państwo rosyjskie, jak i jej siły zbrojne - korupcja, a w tym konkretnym przypadku chodzi o kontrakt na remont okrętu i oficera, który postanowił powierzyć to zadanie mało znanej firmie bez doświadczenia w tego typu pracach - pisze australijski portal news.com.au.
18.04.2022

Koniec spółki Ship-Service. Likwidacja firmy po 64 latach

Decyzja o rozwiązaniu szczecińskiej spółki Ship-Service zajmującej się m.in. bunkrowaniem statków i ich obsługą w portach, została podjęta 29 października podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia przez Grupę Orlen, obecnego właściciela.
28.11.2021

Ukraina: Ekspert o porozumieniu w sprawie Nord Stream 2: nauczka na przyszłość

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 trzeba było bić na alarm 5-6 lat wcześniej i to jest nauczka na przyszłość - ocenił w czwartek jeden z czołowych ukraińskich politologów Wołodymyr Fesenko. Jak zaznaczył, "polityka to bardzo egoistyczna sfera".
22.07.2021

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło w Kongresie.
20.07.2021

Posłowie KO oburzeni planowaną inwestycją deweloperską na Westerplatte; powiadomią CBA

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili w czwartek oburzenie planowaną inwestycją deweloperską na terenie Westerplatte. O sprawie powiadomili już Najwyższą Izbę Kontroli; w planach mają też skierowanie wniosku do CBA, by szykowaną inwestycję objęło tarczą antykorupcyjną.
08.07.2021

Putin traktuje ustępstwa Bidena w sprawie NS2 jako oznakę słabości

Prezydent Rosji Władimir Putin traktuje ustępstwa amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2 jako oznakę słabości - pisze w piątkowym komentarzu "The Hill". Dodaje, że bitwa o NS2 nie jest jednak jeszcze zakończona.
22.05.2021

Patryk Jaki w "Spieglu": Nord Stream 2 to niebezpieczne narzędzie szantażu

Jeśli projekt Nord Stream 2 zostanie zrealizowany, prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł szantażować część państw bałtyckich, a przede wszystkim Ukrainę, odcinając im gaz – mówi w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" europoseł Patryk Jaki. Polityk wyraża rozczarowanie decyzją USA o odstąpieniu od sankcji ws. gazociągu.
21.05.2021

Hiszpański sąd podtrzymał nakaz wybicia prawie 1000 krów transportowanych statkiem przez ponad 2 miesiące

Około 900 krów z podejrzeniem pryszczycy, które ponad dwa i pół miesiąca znajdowały się na statku Karim Allah na Morzu Śródziemnym, zostanie wybitych - zdecydował Sąd Najwyższy Hiszpanii, odmawiając zawieszenia nakazu uboju wydanego przez ministerstwo rolnictwa.
07.03.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

USA: Dwoje senatorów wezwało Bidena, by wdrożył sankcje ws. Nord Stream 2

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen i republikański senator Jim Risch wystosowali do administracji prezydenta USA Joe Bidena list, w którym apelują o wdrożenie sankcji, które mają zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 - podaje Radio Wolna Europa.
14.02.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

Słaby złoty opłaci się gospodarce

Po 2020 roku wielu analityków zastanowi się zanim przedstawi swoje długookresowe prognozy walutowe. Okazuje się bowiem, że na rynku bardzo często pojawiają się sygnały, które mogą wywrócić warunki gry do góry nogami. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom, o których w tej chwili wiemy, a które będą mieć największy wpływ na złotego i kursy walut w nadchodzącym roku: rozwój pandemii, stopy procentowe, sytuacja w USA i Brexit.
05.01.2021

NIK w Polskiej Fundacji Narodowej. Kontrola dot. jachtu "I love Poland" i Rejsu Niepodległości

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi historię wydatków Polskiej Fundacji Narodowej przeznaczonych na oceaniczne rejsy. Chodzi konkretnie o wyprawę jachtu "I love Poland" oraz Rejs Niepodległości.
28.09.2020

Nadzieja wymiera ostatnia - Living Planet Report 2020

Przez niecałe pół wieku łączna liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, czyli ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o dwie trzecie! Poznaliśmy najnowszy raport WWF: Living Planet Report 2020.
10.09.2020

Bosak: w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu domagam się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że będzie domagał się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej dot. przejęcia przez PKN Orlen Lotosu, ujawnienia kosztów doradztwa prawnego i lobbingowego oraz pełnych warunków KE w sprawie fuzji.
17.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

Borrell: sankcje wobec europejskich firm zaangażowanych w Nord Stream 2 niedopuszczalne

Ewentualne sankcje wobec europejskich firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2 są niedopuszczalne - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Jak poinformował w KE toczą się prace nad tarczą chroniącą firmy UE przed restrykcjami ze strony krajów trzecich.
26.06.2020

Lewica zaapelowała o wznowienie budowy statku ratowniczego dla służby SAR

Posłowie Lewicy z Pomorza zaapelowali do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka o wznowienie budowy statku ratowniczego dla polskiej służby SAR (Search And Rescue) operującej na Bałtyku. Ich zdaniem statki SAR, które obecnie posiadamy, są za małe i nienowoczesne.
29.05.2020

Okrutna moda w Chinach. Breloczki z żywymi zwierzętami (foto, wideo)

O skandalicznym procederze w Chinach informuje portal The Shanghaiist. Sprzedawcy wrzucają małe zwierzęta morskie takie jak żółwie i ryby do plastikowych torebek z wodą i sprzedają je jako breloczki. Grupy zajmujące się prawami zwierząt biją na alarm.
12.01.2020

Za pół roku gotowa będzie kryzysowa wersja systemu przeciwpowodziowego Wenecji [wideo]

Za pół roku gotowy będzie w Wenecji system tam Mose, który ma uchronić miasto przed zalewaniem w kryzysowych sytuacjach - zapowiedział we wtorek burmistrz Luigi Brugnaro. Budowa barier trwa od ponad 16 lat, a jej ukończenie było wiele razy przekładane.
07.01.2020

Po słowach Putina zawrzało. Lewica chce zakończenia importu węgla z Rosji

Lewica domaga się od rządu zakończenia importu węgla z Rosji. Posłowie Lewicy zaproponowali w czwartek, aby Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie. Według nich, miałby to być również element reakcji na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące II wojny światowej.
02.01.2020

W Malezji powstanie 200-hektarowy hub komunikacyjny

Rząd Malezji podpisał umowę z malezyjsko-chińskim konsorcjum IWH CREC na budowę w Kuala Lumpur głównego węzła komunikacyjnego Bandar Malaysia. Inwestycja warta 34 mld dolarów powstanie na obszarze 197 hektarów i będzie łączyć metro, linie kolejowe oraz autostrady.
19.12.2019

Turcja i Libia mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.
10.12.2019

Serbia kończy przedłużenie gazociągu Turecki Potok

Serbia w najbliższych tygodniach zakończy układanie na swym terytorium gazociągu będącego przedłużeniem budowanego przez Rosję gazociągu Turecki Potok - poinformował po rozmowach z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem przywódca Rosji Władimir Putin.
04.12.2019

Policja wezwana do agresywnych osób na pokładzie promu Stena Line. Nie obyło się bez aresztowań

Grupa krewkich pasażerów planujących odbyć podróż promem należącym do Stena Line została usunięta z pokładu jednostki. Do akcji musiała włączyć się policja, która aresztowała najbardziej agresywne osoby.
28.11.2019

W.Brytania: Po wyborach klub konserwatystów będzie bardziej przychylny brexitowi

W nowej, wybranej 12 grudnia Izbie Gmin klub poselski rządzącej Partii Konserwatywnej będzie zdecydowanie bardziej przychylny brexitowi. Ci posłowie, którzy najmocniej nie zgadzali się z polityką premiera Borisa Johnsona, nie zdecydowali się na start wyborach.
15.11.2019

Raport: Branża wycieczkowców zbyt wolno przechodzi na zielone technologie

Branża wycieczkowa zbyt mocno polega na ciężkich paliwach, a tylko małą część jej floty można uznać za ekologiczną - takie wnioski można wyciągnąć z raportu statków wycieczkowych NABU 2019.
28.08.2019

Duży wycieczkowiec blisko zderzenia na kanale weneckim (wideo)

W ten weekend wycieczkowiec Costa Deliziosa o mały włos uniknął zderzenia podczas sztormu w weneckim Grand Canal. Do sieci trafiło nagranie z tego zdarzenia.
09.07.2019

Kontenerowiec MSC Gayane zatrzymany w porcie Filadelfia. Na pokładzie znaleziono rekordową ilość narkotyków

4 lipca amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic (CBP) zatrzymał kontenerowiec MSC Gayane, po tym, jak znaleziono na nim ogromne ilości narkotyków. Możliwe, że własność statku przepadnie na rzecz Stanów Zjednoczonych.
09.07.2019

Polska blokuje europejskie dążenia do neutralności klimatycznej – kolejna stracona szansa dla świata

W czwartek, w wyniku sprzeciwu Polski, Węgier, Czech i Estonii, Rada Europejska nie przyjęła jednoznacznego celu dojścia przez Unię Europejską do zeroemisyjnej gospodarki w 2050 roku. W kontekście rosnącego zagrożenia zmianą klimatu, pełnienia przez Polskę funkcji Prezydencji Konwencji Klimatycznej i masowych nacisków społecznych, zablokowanie porozumienia jest kuriozalne i szkodliwe dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu. Brak tego celu znacznie osłabia mandat Unii Europejskiej w globalnej polityce klimatycznej podczas
21.06.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

„Oczywista i rażąca” dyskryminacja polskich pracowników z branży offshore

O skandalicznym sformułowaniu w ofercie pracy poinformował portal Energy Voice. Chodzi o pośrednika pracy z siedzibą w Mumbaju, który w ogłoszeniu zawarł wskazanie aby "unikać polskich marynarzy na ile tylko jest to możliwe". Sprawa wyszła na jaw, kiedy anons udostępniła firma Ryan Ship Management, działająca głównie na rynku europejskim.
03.04.2019

Czym jest „podatek od chciwości”? Analiza leja rumuńskiego

Po analizie korony czeskiej i forinta węgierskiego, czas na bliższe przyjrzenie się kolejnej istotnej walucie Europy Środkowo-Wschodniej. Tym razem będzie to podsumowanie i prognoza dla leja rumuńskiego. Materiał Ebury szczególnie polecamy polskim eksporterom i importerom.
26.03.2019

Europejski Fundusz Obronny szansą na rozwój polskiego przemysłu. Łącznie do 2027 roku na inwestycje w zakresie obronności trafi 13 mld euro

Unia Europejska ma się wkrótce stać jednym z największych światowych inwestorów w dziedzinie technologii obronnych. Ma się do tego przyczynić nowy instrument – Europejski Fundusz Obronny. Na inwestycje na badania w dziedzinie obronności, rozwój prototypów, zakup sprzętu wojskowego i technologii trafi 13 mld euro. Fundusz jest też szansą na pobudzenie polskiego przemysłu i firm zbrojeniowych.
07.03.2019

Białoruś/Łukaszenka: Polska chce wydać 50 mld USD na armię i wszyscy milczą

Do 2026 roku Polska zamierza wydać na armię 50 mld dolarów i wszyscy milczą - powiedział w piątek w Mińsku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas "Wielkiej Rozmowy z Prezydentem" z udziałem mediów, przedstawicieli władz i organizacji społecznych.
01.03.2019

PSSE szuka prezesa - kolejny nabór na finiszu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny szuka prezesa. Nabór trwa od 1,5 roku. Jest szansa że bieżący tydzień roztrzygnie przeciągającą się rekrutację.
11.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się lekko umocnić, ale pozostanie powyżej 4,30/EUR

Złoty może się umocnić w najbliższym czasie, ale pozostanie powyżej 4,30/EUR, dopóki nie poprawią się nastroje na zagranicznych giełdach - oceniają ekonomiści. Dodają, że ubiegłotygodniowy przetarg zaspokoił większy popyt na SPW, jednak pole do wzrostu rentowności istotnie się zmniejszyło.
21.11.2018

Gróbarczyk: Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie stwarza zagrożenia środowiskowego

Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie stwarza zagrożenia środowiskowego - zapewniał w środę w TVP Info minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
03.10.2018

Wiceprezes ARP: Zauważamy tendencję do reinwestowania w Polsce zysków zagranicznych przedsiębiorców

Zauważamy tendencję wskazującą na to, że zagraniczni inwestorzy planują swoją długoterminową obecność na polskim rynku, reinwestując w Polsce osiągnięte tutaj zyski – ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.
14.09.2018

Kolejne opóźnienia przy budowie nowych promów dla CalMac Ferries

Nie widać końca trudności związanych z budową nowych jednostek dla Szkocji. Promy, które miały wejść do eksploatacji w tym roku, jeszcze długo nie trafią do operatora.
17.08.2018

Błaszczak: priorytet rządu PiS - zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom

Priorytetem rządu PiS jest zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla wPolityce.pl. Jak dodał, nasz kraj jest na dobrej drodze, żeby zacieśnić relacje wojskowe z USA.
15.08.2018

Francuskie porty przeciwko wyłączeniu z handlu z Irlandią po Brexicie

Szef władz francuskiego regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand nazwał "skandaliczną i nieakceptowalną" propozycję Komisji Europejskiej, by po Brexicie handel między UE a Irlandią omijał francuskie porty - podał we wtorek "Telegraph".
07.08.2018

Neumann pyta premiera o koszt odkupienia Stoczni Gdańsk przez ARP

Szef klubu PO Sławomir Neumann wystosował interpelację do premiera, w której pyta o koszty, jakie skarb państwa poniósł w związku z odkupieniem Stoczni Gdańsk przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W jego ocenie sprzedaż Stoczni w 2007 r. była "dziką" i "skandaliczną" prywatyzacją.
26.07.2018

Zarząd Województwa Pomorskiego ponownie zabiera głos w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Aż 20 uwag ogólnych i 44 uwagi szczegółowe zawiera przyjęte dziś stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat”. Dokument został już przesłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Otrzymają go także Urząd Morski w Gdyni i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz ministerstwa: Inwestycji i Rozwoju oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.07.2018

Sasin: kurs KE w relacjach z Polską - zabójczy i samobójczy dla Unii

Kurs, który obrała Komisja Europejska w relacjach z Polską jest zabójczy i samobójczy dla samej Unii - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wiceszefem KE Fransem Timmermansem to "kolejny etap dialogu".
19.06.2018

Rybacy i organizacje ekologiczne wzywają Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych do wszczęcia formalnego dochodzenia w sprawie połowów prądem

W dniu dzisiejszym, 23 organizacje ekologiczne i organizacje reprezentujące rybaków z Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii złożyły formalny wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (w skrócie OLAF1) o wszczęcie dochodzenia w sprawie podejrzenia o nadużycia finansowe holenderskich rybaków poławiających prądem.
13.06.2018

Gróbarczyk: Dyrektor techniczny Urzędu Morskiego w Słupsku został odwołany

Port w Ustce ma pozostać portem miejskim, a nie być miejscem budowy apartamentowców - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. „Przeznaczenie portu na rozwój deweloperki, budowy apartamentowców jest decyzją skandaliczną” - powiedział.
23.05.2018

Majster Ostrowski - wernisaż

W szesnastej edycji cyklu "Polscy Artyści o morzu" Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje twórczość marynistyczną Kazimierza Ostrowskiego, artysty i pedagoga związanego z Wybrzeżem, który zasłynął niepowtarzalną stylistyką prac, początkowo inspirowanych kubizmem, a w późniejszych latach demonstrujących całkowicie oryginalną konwencję wypracowaną przez artystę. 24 maja zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę.
21.05.2018

Połów ryb prądem: BLOOM składa drugą skargę przeciwko Holandii

W poniedziałek, 16 kwietnia, organizacja BLOOM złożyła drugą skargę przeciwko Holandii, ponieważ to państwo członkowskie Unii Europejskiej nie przestrzega przepisów unijnego prawa. Pierwsza skarga BLOOM z 2 października 2017 r. do Komisji Europejskiej dotyczyła nielegalności większości licencji na połowy prądem udzielonych holenderskim jednostkom. Kilka miesięcy później BLOOM zdecydowała się ponownie zwrócić do Komisji Europejskiej w sprawie nie przestrzegania prawa unijnego przez rząd Holandii: Holandia jest jedynym europ
18.04.2018

Bangladesz: projekt ustawy złomowania statków w celu poprawy warunków pracy

Zgodnie z nową ustawą, która powstała między innymi po to, by ożywić przemysł złomowania statków – właściciele zakładów są zobowiązani do zapewnienia ubezpieczenia zdrowotnego wszystkim pracownikom oraz przestrzegania wszystkich globalnych przepisów i konwencji.
25.01.2018

W komisji PE debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Streamu 2

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Streamu 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu.
11.01.2018

Naimski: amerykański gaz skroplony staje się konkurencyjny na europejskim rynku

Kontrakt PGNiG na dostawę amerykańskiego gazu skroplonego jest ważny, bowiem pokazuje, że amerykański gaz staje się konkurencyjny na rynku europejskim - uważa minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
24.11.2017

PO: Nie będzie dokończona trasa Rail Baltica; PKP PLK: wszystkie plany są aktualne

Platforma Obywatelska w Podlaskiem obawia się, że po 2023 roku nie powstanie ostatni polski odcinek trasy Rail Baltica. Spółka PKP PLK zapewnia, że aktualne są wszystkie podawane wcześniej plany i terminy związane z modernizacją tej międzynarodowej linii kolejowej.
21.11.2017

Szwed o pracownikach delegowanych: To pierwszy etap negocjacji

To bardzo trudny kompromis, który wypracowaliśmy po ciężkich negocjacjach, ale piłka jest dalej w grze. Jesteśmy na pierwszym etapie negocjacji - ocenił w czwartek w Sejmie wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed, odnosząc się do dyrektywy dot. delegowania pracowników w UE.
26.10.2017

Niemcy: Protest przeciwko objęciu przez Schroedera stanowiska w Rosniefcie

Niemieckie Stowarzyszenie Narodów Zagrożonych (GfbV) protestowało w piątek przed Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko kandydaturze byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera na stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft.
29.09.2017

28-letni Patryk Felmet nie musi już niczego udowadniać. Rozmowa z prezesem firmy Rezerwa, która pod jego rządami prężnie się rozwija

Minął rok, odkąd 28-letni Patryk Felmet zarządza firmą Rezerwa, spółką zależną od Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Kiedy obejmował swoje stanowisko, media nie dawały mu zbyt wielkich szans na powodzenie. Dogryzali, że do pracy zakłada trampki. Dziś na swoim koncie ma szacunek pracowników, nowe kontrakty i wypracowany niemały zysk. O pracy, jaką włożył w rozwój spółki, której przyszłość wisiała na włosku, rozmawiamy z jej prezesem, Patrykiem Felmetem.
03.09.2017

Śniadanie Ekonomiczne z Ebury w Trójmieście

Ubiegły rok upłynął pod znakiem referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii oraz wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza połowa bieżącego roku przyniosła nam kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA oraz nieoczekiwany wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Co jednak czeka nas w kolejnych miesiącach? Czy skandale wokół prezydentury Donalda Trumpa nadal będą miały negatywny wpływ na kurs dolara? Czy decyzje Banków Centralnych będą miały wpływ na kurs walut? Odpowiedzi nie tylko na te pytania będzie
23.08.2017

„FAZ”: Jako dyrektor w Rosniefcie Schroeder byłby sługusem Putina

Przyjmując proponowane mu przez Moskwę stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stałby się "sługusem autorytarnego systemu" Władimira Putina - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
17.08.2017

Trybunał arbitrażowy przyznał Słowenii dostęp do wód międzynarodowych

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze podjętą w czwartek decyzją przyznał Słowenii prawo dostępu do wód międzynarodowych kosztem Chorwacji, zamykając w ten sposób trwający ćwierć wieku spór dwóch sąsiadujących krajów. Chorwacja odmówiła uznania werdyktu.
30.06.2017

Rybacy domagają się przywrócenia dopłat wodno-środowiskowych

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed ministerstwem gospodarki morskiej w Warszawie domagając się uruchomienia rekompensat wodno-środowiskowych. Rybacy złożyli petycję do ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka.
25.04.2017

W Korei Południowej odnalezione kości to szczątki zwierzęce, a nie ofiary wypadku promu

Fragmenty kości odnalezione we wtorek przez ekipy poszukiwawcze pracujące przy ściąganiu z mielizny zatopionego w 2014 r. południowokoreańskiego promu nie są szczątkami jednej z dziewięciu niezlokalizowanych dotąd ofiar katastrofy, lecz szczątkami zwierzęcymi.
28.03.2017

PO: Mamy dla PiS gotowce dot. przebudowy toru wodnego Szczecin - Świnoujście

PiS-owski projekt ustawy dot. przebudowy toru wodnego Szczecin - Świnoujście może spowodować wstrzymanie finansowania ze środków unijnych - takie wątpliwości wyrazili we wtorek posłowie PO. Przygotowaliśmy PiS gotowca, dokumenty strategiczne i będziemy się przyglądać, czy nie zepsuje tego, co zostało wcześniej przygotowane - zapowiedzieli.
21.02.2017

Jarosław Kaczyński spotkał się z członkami PiS na Pomorzu Zachodnim

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się w niedzielę w Szczecinie z zachodniopomorskimi działaczami partii. W trakcie spotkania mówił m.in. o powstaniu specjalnych struktur regionalnych do wyborów samorządowych. Wydarzenie było zamknięte dla mediów.
16.01.2017

Śmierć uchodźców na morzu - organizacje pozarządowe apelują do UE

Organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą migrantom na Morzu Śródziemnym oskarżyły w piątek Unię Europejską o to, że odwraca głowę od tragedii tysięcy ludzi, którzy utonęli w tym roku starając się dotrzeć do europejskich wybrzeży.
04.11.2016

Filipiny nie chcą wspólnych patroli i ćwiczeń morskich z USA

Minister obrony Filipin Delfin Lorenzana poinformował w piątek, że powiadomił siły zbrojne USA, iż wstrzymane zostaje planowanie wspólnych filipińsko-amerykańskich patroli i ćwiczeń morskich na Morzu Południowochińskim.
07.10.2016

Pogromczyni polskich stoczni dorabiała w raju podatkowym

Komisja Europejska zajmie się sprawą zatajenia informacji przez byłą wieloletnią komisarz Neelie Kroes o sprawowaniu kierowniczego stanowiska w zarejestrowanej w raju podatkowym na Bahamach firmie podczas pełnienia urzędu.
26.09.2016

Rząd chce wskrzesić transport rzeczny. Mechanizm inwestycyjny ma zapewnić miliardy finansowania

Największe polskie rzeki – Wisła i Odra – kiedyś były integralną częścią transportowego krwiobiegu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce wskrzesić krajowy transport śródlądowy. Resort tworzy wehikuł do inwestycji w żeglowność. W wielki wielomiliardowy projekt chce zaangażować firmy energetyczne, banki, ubezpieczycieli, porty, a także środki unijne.
24.08.2016

Prawie wszystkie produkty MSC są prawidłowo oznakowane

Najnowsze wyniki badań DNA produktów rybnych i owoców morza przeprowadzonych na zlecenie organizacji pozarządowej Marine Stewardship Council (MSC), pokazują, że aż 99,6% produktów ze znakiem MSC jest prawidłowo oznakowanych. To ważna wiadomość dla konsumentów. Mogą zaufać certyfikacji MSC.
24.03.2016

Wärtsilä: Manipulacje w wynikach badań trwały latami

Po przeprowadzeniu audytu wewnętrznego okazało się, że wyniki badań setek silników wyprodukowanych przez Wärtsilä były manipulowane przez lata. Jest to kolejny skandal z morskiego sektora silników w europejskim przemyśle morskim.
08.03.2016

Powróciła dyskusja o gazoporcie w Gdańsku

Radio Gdańsk przeprowadziło debatę na temat zapowiedzi nowej premier Beaty Szydło o budowie gazoportu w Gdańsku. O ten obiekt Pomorze walczy już od dekady.
20.11.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Rafał Zahorski (Nowoczesna)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Rafał Zahorski, kandydat do Sejmu Nowoczesnej.
21.10.2015

Wielkie konstrukcje morskie (cz. 2): Francuski skandal i walka z komarami

W zeszłym roku świętowaliśmy stulecie otwarcia Kanału Panamskiego. Wybudowana przez Amerykanów, 80-kilometrowa droga wodna połączyła Pacyfik z Atlantykiem i na zawsze zmieniła oblicze światowego handlu. Wystarczy zauważyć, że droga z Nowego Jorku do Kalifornii historyczną trasą (okrążając Amerykę Południową) była dłuższa aż o 12,8 tys. km! Warto zapoznać się z historią jednego z największych projektów budowlanych.
03.10.2015

Greenpeace popiera protestujących rybaków

Komentarz Magdaleny Figury, koordynatorki kampanii „Morza i Oceany” w Greenpeace Polska, do protestu rybaków przybrzeżnych, który odbył się 24 czerwca br. na Pomorzu.
25.06.2015

Skandal w brytyjskiej marynarce

Zdezerterował Brytyjczyk William McNeilly (25 l.), który służył w Royal Navy. Przed swoim zniknięciem opublikował raport, w którym demaskuje luki w zabezpieczeniach okrętów nukleranych. Brytyjska marynarka wojenna wszczęła dochodzenie wobec marynarza. Trwają jego intensywne poszukiwania - donoszą brytyjskie media.
18.05.2015

Dobrzyński o prywatyzacji PŻB. „Sprawa śmierdząca na odległość”

Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości, Leszka Dobrzyńskiego rząd nadal próbuje sprzedać Polską Żeglugę Bałtycką zagranicznym spółkom.
12.03.2015

Politycy komentują raport NIK-u w sprawie terminalu gazowego

Polityczne komentarze w niedzielnej "Kawiarence Politycznej" po raporcie NIK-u w sprawie terminalu LNG Świnoujściu.
09.03.2015

Burza wokół imienia największego statku świata

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) domaga się, by właściciel największego statku na świecie "Pieter Schelte" natychmiast zmienił nazwę jednostki.
04.02.2015

Skandal korupcyjny usunie prezesa Petrobras

Jeszcze w tym miesiącu z funkcji prezesa koncernu Petrobras zostanie odwołana Maria das Gracas Foster. To efekt skandalu korupcyjnego w tej jednej z największych firm paliwowych na świecie.
04.02.2015

Wszystkie grzechy polskich rzek (cz. 2)

– Nie chcę gloryfikować poprzedniego ustroju, ale do czasu transformacji ustrojowej struktura administrowania drogami wodnymi oparta była na tej, jaką zastano po wojnie. Całe zło na rzekach zaczęło się po roku 1989 – ocenia kpt. Andrzej Podgórski, rzecznik Stowarzyszenia Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej.
16.01.2015

Wiceprezes PGNiG odwołany

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA podczas posiedzenia 29 grudnia 2014 roku zdecydowała jednogłośnie o odwołaniu Pana Jerzego Kurelli ze składu Zarządu PGNiG i z funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Handlowych.
29.12.2014

Rybaków morskich czeka duża zmiana prawna

Rybaków morskich czeka duża zmiana prawna, bo od nowego roku będą musieli wracać z całym przyłowem do swoich macierzystych portów.
23.12.2014

Rybacy pytają: dla kogo ta ustawa?

Nowa ustawa o rybołówstwie morskim, która ma wdrożyć unijne przepisy, budzi ogromne emocje nie tylko wśród rybaków. Projekt krytykują również organizacje ekologiczne. Zainteresowanym środowiskom nie podoba się zarówno jego treść, jak i sposób procedowania. W nadchodzącym tygodniu ma być drugie czytanie projektu ustawy w Sejmie.
19.12.2014

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - przypominamy naszą ostatnią rozmowę z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Publikujemy nasz ostatni wywiad, który przeprowadziliśmy w marcu 2014 roku z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem. Profesor Witold Andruszkiewicz 1917-2014 pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
30.10.2014

Tchórzewski: Trzeba zwiększyć środki na utrzymanie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

– Kilka milionów złotych rocznie nie może wstrzymywać rozwoju szczecińskiego portu – mówi Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.
26.06.2014

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - rozmowa z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Prof. Witold Andruszkiewicz, pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
15.03.2014

Posłanka zapyta ministra o zarzuty PŻB

Interwencję w sprawie oskarżeń dyrekcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zapowiada Renata Zaremba. Posłanka Platformy Obywatelskiej w "Rozmowach pod krawatem" powiedziała, że oficjalnie zapyta o zarzuty Ministra Skarbu.
17.02.2014

Europoseł Gróbarczyk: Nowak wpisuje się w niechlubną epopeję niszczenia polskiej branży morskiej

Ten minister powinien zapaść w zborowej pamięci w sposób szczególny, przede wszystkim ze względu na przyczynienie się przez niego do prawie całkowitego demontażu polskiej gospodarki morskiej. Co więcej, rząd Tuska i Nowaka, od dłuższego czasu żadnej polityki morskiej nie realizuje, bo jej po prosu nie ma!
22.11.2013

Zapłacą firmie za wybór prezesa portu

Nawet 160 tysięcy złotych chce zapłacić rada nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście firmie, która wybierze nowego prezesa portu.
25.04.2013

Zmiany w Marynarce Wojennej. Miller apeluje do prezydentów miast o przyłączenie się do protestu

SLD sprzeciwia się zakładanym przekształceniom w systemie kierowania siłami zbrojnymi, w tym w Marynarce Wojennej. Zdaniem polityków tej partii, rządowe plany przewidują m.in. przeniesienie dowództwa MW z Gdyni do Warszawy.
09.04.2013

Łapówkarska afera we włoskiej firmie budującej polski gazoport

Do dymisji podał się szef włoskiej firmy Saipem budującej gazoport w Świnoujściu. Włoska prokuratura podejrzewa, że Saipem dawał łapówki za kontrakty w Algierii.
07.12.2012

Greenpeace: szczyt klimatyczny Rio +20 będzie spektakularną porażką

- Kończący się dziś szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyniesie przełomu. Koncerny związane z wydobywaniem ropy i węgla tworzą zbyt silne lobby i rządy państw, w tym także Polski, nie podejmują decyzji, które uderzałyby w ich interesy – uważa Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.
25.06.2012

Dyscyplinarka bez podstaw

Sąd Pracy w Kołobrzegu nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że doświadczony ratownik Brzegowej Stacji Ratownictwa SAR został bezpodstawnie zwolniony dyscyplinarnie z pracy. Paweł Depta, o którym mowa, wróci, by bez względu na sztormy nieść pomoc tym, których doświadczy morski żywioł.
04.01.2012

Skandal! Likwidator Stoczni Szczecin zarobił w dwa lata 15 mln zł!

Zaniechanie prób odwołania się od decyzji KE, odrzucających plany pomocy dla stoczni, wady ustawy kompensacyjnej, niezadowalające rezultaty wsparcia stoczniowców w poszukiwaniu nowego zatrudnienia - to niektóre uwagi NIK do procesu restrukturyzacji stoczni.
15.11.2011

Rybacy zablokują Gdańsk. Walczą o uchylenie im kar

Kilkuset rybaków z Pomorza zablokuje w piątek o godzinie 11 Trakt św. Wojciecha w Gdańsku. Protestują przeciwko karom, które nałożyło na nich Ministerstwo Rolnictwa za przekroczenie limitów połowowych dorszy w 2007 roku. Niektórzy z nich muszą zapłacić nawet 350 tysięcy zł.
30.09.2011

PiS o ZUŻ-u: zwolnią pracowników?

Szczecin. Zakład Usług Żeglugowych, który niedawno podjął decyzję o pozbyciu się pływającego dźwigu „Gucio”, przymierza się do sprzedaży dwóch holowników. Spółka ma się skurczyć do 20 pracowników. Straszą politycy PiS.
15.07.2011

Sezon żeglarski rozpoczęty, a marina nieczynna

Sezon żeglarski dawno rozpoczęty, świnoujska marina na Basenie Północnym, jednak nadal nieczynna. Żeglarze mówią wprost - to skandal, zarządcy tłumaczą się remontem.
07.06.2011

Portowcy ze Świnoujścia czują, że chcą ich wykiwać

Już ponad 10 lat czekam na pieniądze z akcji pracowniczych. Teraz słyszę, że mamy je dostać dopiero w 2024 roku – oburza się Adam Stefański, dawny pracownik portu w Świnoujściu.
04.05.2011

Finowie oskarżają polskich rybaków

Fińscy naukowcy twierdzą, że z powodu nielegalnych połowów polskich rybaków gwałtownie zmniejsza się populacja łososia bałtyckiego. Ich zdaniem, podawane przez Polaków wielkości połowów są nierzetelnie a rzeczywiste ilości wyławianych ryb- zaniżane.
26.04.2011

Niemiecka flaga przyczyną prawie międzynarodowego skandalu

Jeden ze świnoujskich portali opublikował zdjęcia flagi na budowanym w tym mieście falochronie osłonowym.
14.01.2011

Zostawili łodzie na lodzie

Harcerski Ośrodek Morski pozostawił kilkanaście jachtów na zimę bez jakichkolwiek zabezpieczeń w wodzie. Teraz lód rozsadza ich pokłady. Żeglarze są oburzeni. Na wniosek harcerzy sprawą ma zająć się prokuratura.
05.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.