• <

Kontenerowiec MSC Gayane zatrzymany w porcie Filadelfia. Na pokładzie znaleziono rekordową ilość narkotyków

PMK

09.07.2019 20:44 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kontenerowiec MSC Gayane zatrzymany w porcie Filadelfia. Na pokładzie znaleziono rekordową ilość narkotyków
Kontenerowiec MSC Gayane zatrzymany w porcie Filadelfia. Na pokładzie znaleziono rekordową ilość narkotyków - GospodarkaMorska.pl

4 lipca amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic (CBP) zatrzymał kontenerowiec MSC Gayane, po tym, jak znaleziono na nim ogromne ilości narkotyków. Możliwe, że własność statku przepadnie na rzecz Stanów Zjednoczonych.

MSC Gayane jest największą jednostką, którą dotąd zatrzymało CBP. - Niech ta akcja posłuży jako przypomnienie dla wszystkich linii żeglugowych i kapitanów statków o ich obowiązkach wynikających z amerykańskiego i międzynarodowego prawa do wdrożenia i egzekwowania rygorystycznych środków bezpieczeństwa w celu zapobiegania próbom przemytu - powiedział Casey Durst, dyrektor CBP.

W połowie czerwca agenci federalni przeszukali MSC Gayane i znaleźli na nim prawie 18 ton kokainy ukrytej w kilku kontenerowcach. To największa konfiskata tego narkotyku w historii urzędu. Łącznie zarekwirowano narkotyki o łącznej wartości około 1,3 mld dolarów.

- Zajęcie tak dużego statku jest skomplikowane i bezprecedensowe - ale jest to odpowiednia decyzja, ponieważ okoliczności tutaj są również bezprecedensowe - powiedział prokurator William M. McSwain. - Kiedy statek przewozi tak skandaliczne ilości śmiertelnych narkotyków na wody Filadelfii, moje biuro i nasi partnerzy agencyjni będą dążyć do najpoważniejszych konsekwencji możliwych dla wszystkich zaangażowanych stron w celu ochrony naszego okręgu i kraju - dodał.

Sześciu członków załogi Gayane - Bosco Markovic, Alekandar Kavaja, Nenad Ilic, Laauli Pulu, Fonofaavae Tiasaga i Ivan Durasevic - zostało oskarżonych w związku z przemytem. Tiasaga powiedział prokuratorom, że załoga kontenerowca przywiozła kokainę na pokład w transferze dalekomorskim z udziałem 14 oddzielnych łodzi podczas tranzytu między Peru a Panamą. Lokalne media doniosły, że transport kokainy miał ostatecznie trafić do Holandii i Francji, a nie na rynek amerykański.

Armator MSC utracił preferencyjne warunki kontroli celnej w USA, gdyż był to już trzeci wykryty przemyt kokainy z udziałem ich statków w tym roku. Może to oznaczać więcej inspekcji kontenerowców tego przewoźnika przybywających z Ameryki Środkowej i Południowej. MSC stwierdziło, że nie spodziewa się z tego powodu żadnych zakłóceń w harmonogramie.

MSC nie zostało oskarżone o żadne wykroczenie, a firma podała w oświadczeniu w czerwcu, że współpracuje z amerykańskimi władzami w celu zwalczania przemytu. Sprawa jest badana przez CBP, Homeland Security Investigations i szereg innych federalnych, stanowych i lokalnych agencji.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.