• <

Orlen jest zainteresowany budową terminala gazu płynnego w Policach

mj

28.01.2022 19:52
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Orlen jest zainteresowany budową terminala gazu płynnego w Policach

Partnerzy portalu

Orlen jest zainteresowany budową terminala gazu płynnego w Policach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mateusz War. / Wikimedia

Orlen jest zainteresowany budową terminala gazu płynnego w Policach z wykorzystaniem infrastruktury Grupy Azoty Polyolefins. Podpisano list intencyjny w tej sprawie - poinformowały spółki w piątek.

Orlen Paliwa, Zarząd Morskiego Portu Police oraz Grupa Azoty Polyolefins podpisały list intencyjny dotyczący budowy przez Orlen Paliwa Terminala Gazu Płynnego na terenie portu morskiego w Policach - poinformowały spółki w piątek w komunikacie.

W ramach współpracy wykorzystane zostałoby nabrzeże budowane przez Grupę Azoty Polyolefins na potrzeby projektu Polimery Police.

Spółki podkreśliły, że inwestycja w Terminal Gazu Płynnego to szansa na dalszy rozwój nie tylko spółki Orlen Paliwa, ale całej Grupy Orlen.

"Projekt ma szansę zapewnić nam dostęp do globalnego rynku propanu, stwarzając warunki zakupowe porównywalne dla największych graczy na rynku europejskim. Perspektywa zakupu kilkukrotnie większych wolumenów produktu w stosunku do obecnych możliwości, zagwarantowałaby spółce pozycję lidera w dystrybucji gazu płynnego na rynku krajowym" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu ds. Logistyki Orlen Paliwa, Jakub Opara.

Podkreślił on, że dodatkowo inwestycja stwarzałaby szansę poprawy warunków zakupowych oraz kosztów transportu.

"Nowe źródło zaopatrzenia w gaz płynny to również istotne zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" – dodał Opara.

Budowa Terminala Gazu Płynnego na terenach należących do ZMPP miałaby obejmować w szczególności instalację składającą się z parku zbiorników - typu kriogenicznego i ciśnieniowych oraz infrastruktury przeładunkowej dla obsługi drogą wodną, drogową i kolejową. Terminal umożliwiałby odbiór propanu dostarczanego drogą morską i butanu dostarczanego drogą kolejową lub drogową oraz dalszą dystrybucję, na potrzeby działalności prowadzonej przez Orlen Paliwa.

"(...) Trzy polskie podmioty gospodarcze o europejskim zasięgu powzięły za cel stworzenie inwestycji, która pozwoli na dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, zapewni nowe miejsca pracy oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju" - stwierdził wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dodał, że planowany Terminal Gazu Płynnego oraz realizowane już strategiczne inwestycje w Policach i Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe sprawią, że Zachodniopomorskie ma szansę stać się największym w Europie hubem chemiczno-surowcowym.

W komunikacie podkreślono, że tereny Portu Morskiego Police mają ogromny potencjał biznesowy. Dla Grupy Azoty stanowią przede wszystkim niezawodne zaplecze transportowe, a w niedalekiej perspektywie będą również odgrywać istotną rolę w funkcjonowaniu Polimerów Police – największej inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym.

"Jestem przekonany, że podpisany dziś list intencyjny otworzy przed każdym z sygnatariuszy nowe możliwości rozwoju biznesu, a infrastruktura wybudowana na potrzeby naszego projektu będzie mogła zostać wykorzystana również przy okazji budowy Terminala Gazu Płynnego Orlen Paliwa – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Police, prezes Zarządu Grupy Azoty, Mariusz Grab.

"Wybór Polic jako potencjalnej lokalizacji dla inwestycji Orlen Paliwa potwierdza tylko atrakcyjność i konkurencyjność naszego portu, czwartego w Polsce pod względem wielkości przeładunków" - zaznaczył prezes zarządu spółki Zarząd Morskiego Portu Police Andrzej Łuc.

Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Największym projektem inwestycyjnym grupy są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Źródło: PAP

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.