• <
siemens_gamesa_2022

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

jm

31.10.2022 12:53
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

Partnerzy portalu

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie - GospodarkaMorska.pl
Fot. screen

Mieszkańcy duńskiego miasta Fredericia od kilku dni mogą podziwiać niecodzienny widok – niedaleko od brzegu, na piaszczystej mieliźnie utknął niewielki kontenerowiec. A wszystko z powodu pijanego kapitana.

100-metrowy feeder Ragna (5200 dwt, 508 teu) ugrzązł na mieliźnie zaledwie godzinę po tym, jak 28 października nocą wypłynął z portu Fredericia. Znajduje się zaledwie ok 200 metrów od brzegu. Przyczyną błędu w nawigacji był zapewne... alkohol.

Miejscowa administracja morska obserwowała statek od samego wyjścia z portu. Uwagę zwracał fakt, że kontenerowiec – jak przekazała policja – „płynął chaotycznie i początkowo skierował się w złym kierunku po wyjściu z portu”. Służby powzięły zatem podejrzenie, że sterujący jednostką kapitan jest pod wpływem alkoholu. Ich podejrzenia najpewniej potwierdziły się, bo 33-letni mężczyzna o obywatelstwie niemieckim został aresztowany i oczekuje na przesłuchanie i ewentualne postawienie zarzutów.


Źródło wideo: TV 2 FYN

Świadkowie wydarzenia podają, że nie dość, że jednostka utknęła finalnie na mieliźnie, to jeszcze podejmowała „gwałtowne próby uwolnienia się”. Miejscowe media raportują także, że na pokładzie nie było pilota, co było zgodne z przepisami.

Miejscowa administracja morska podaje, że inspekcja statku nie wykazała żadnego uszkodzenia jednostki ani zanieczyszczenia wody. Najpewniej nikt na pokładzie nie odniósł także żadnych obrażeń. Lokalne władze będą w dalszym ciągu monitorować Ragnę. Nie wiadomo, jak długo statek spędzi na mieliźnie, jako że obowiązek jego uwolnienia leży po stronie właściciela i armatora, którym jest Unifeeder.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.