• <

Zawieszenie rejsów najmocniej uderzyło w europejskie porty

PMK

04.05.2020 19:49 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zawieszenie rejsów najmocniej uderzyło w europejskie porty

Partnerzy portalu

Zawieszenie rejsów najmocniej uderzyło w europejskie porty - GospodarkaMorska.pl

Ogromna liczba pustych rejsów ogłoszona przez przewoźników oceanicznych w odpowiedzi na malejący popyt spowodowany pandemią COVID-19 mocno odbiła się na kondycji portów na całym świecie.

Wpływ tego trendu był względnie ograniczony w pierwszym kwartale roku, jednak teraz pojawiły już się obawy, że sytuacja prawdopodobnie pogorszy się w drugim kwartale roku ze znacznie większym wpływem gospodarczym.

Według danych kopenhaskiego dostawcy danych wywiadowczych Sea-Intelligence liczba pustych rejsów w głównych transakcjach wschód-zachód jest obecnie o około 250-350% wyższa niż zwykle w chińskim Nowym Roku.

Najbardziej ucierpiał szlak handlowy Azja-Europa, a szczególnie porty Morza Śródziemnego. Na trasie znajduje się większość bardzo dużych kontenerowców na świecie.

- W związku z tym zawijanie do poszczególnych portów tych gigantów jest ważną częścią ich operacji i finansów - powiedział Alan Murphy, dyrektor generalny Sea-Intelligence.

- Patrząc na drugi kwartał 2020 roku, najbardziej dotkniętymi portami na Morzu Śródziemnym są La Spezia, Tanger i Damietta, w których ponad 40% bezpośrednich połączeń zostało usuniętych z powodu pustych rejsów z Azji. W Europie Północnej najbardziej dotknięte porty to Felixstowe Zeebrugge i Antwerpia, z 30% spadkiem zawinięć statków z Azji.

Według Sea-Intelligence istnieje tylko 7 portów, których nie dotkną odwołania rejsów.

- To wyraźnie pokazuje, że redukcje przepustowości dokonane przez przewoźników nie będą miały równomiernego wpływu na wszystkie porty, a w konsekwencji może to przyczynić się do wzmocnienia długoterminowej pozycji konkurencyjnej niektórych portów nad innymi w Europie - dodał Murphy.

Szlak handlowy w Azji i Ameryce Północnej również nie został oszczędzony, ponieważ porty na zachodnim wybrzeżu USA odnotowały 123 puste rejsy, o 280 procent więcej niż zwykle.

Największe porty kontenerowe w USA, Port Los Angeles i Port Long Beach, już widziały wpływ pandemii na ich przeładunki w marcu, spowodowany odwołanymi rejsami.

Port w Los Angeles musi się liczyć z ponad 30 odwołanymi rejsami do połowy lipca, jak poinformował dyrektor generalny portu Gene Seroka.

Dodał, że chociaż w porcie nie było żadnych zakłóceń ani zatłoczenia portu, widać tendencję do zatrudniania mniejszych statków przez przewoźników w celu dostosowania się do nowej rzeczywistości popytu.

Port w Los Angeles wierzy, że większe ilości kontenerów zostaną zgłoszone w kwietniu i maju, ponieważ zakłady produkcyjne w Chinach zwiększą produkcję pod długim okresie zablokowania.

Ogólnie rzecz biorąc, przez cały rok 2020 Seroka spodziewa się, że wolumeny będą znacznie niższe z powodu trwającej pandemii.

Pomimo wysiłków zmierzających do oszczędności, wiele portów USA ogłosiło, że wznowią inwestycje infrastrukturalne, próbując zachować miejsca pracy w budownictwie i zapewnić wzrost gospodarczy zakontraktowanej działalności gospodarczej w tym kraju.

Byłyby one oczywiście skoncentrowane na inwestycjach strategicznych, ponieważ inne mniej lukratywne projekty są opóźniane i odkładane na dalszy plan.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.