• <
escort_980x120_gif_2020

Rosyjski oligarcha pozywa Francję za zajęcie jachtów

jm

16.09.2022 22:44
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Rosyjski oligarcha pozywa Francję za zajęcie jachtów

Partnerzy portalu

Rosyjski oligarcha pozywa Francję za zajęcie jachtów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mark Livingstone / VesselFinder.com

Aleksiej Kuzmiczew, jeden z najbogatszych Rosjan i główny akcjonariusz banku Alfa-Bank, pozywa Francję za – jego zdaniem – bezprawne zajęcie dwóch jachtów.

Kuzmiczew od marca znajduje się na liście osób objętych sankcjami w Unii Europejskiej za swoje kontakty z Władimirem Putinem i zapewnianie finansowego wsparcia wojny w Ukrainie. W związku z sankcjami francuskie władze zajęły jego dwa jachty – La Petite Ourse i La Petite Ourse II, które znajdowały się na Lazurowym Wybrzeżu, odpowiednio w marinach Antibes i Cannes. Teraz Kuzmiczew chce zawalczyć przed sądem o możliwość korzystania z jednostek twierdząc, że Paryż nie miał prawa ich unieruchomić.

– Jeśli posiadasz zasób na własny użytek, taki jak jacht, masz prawo z niego korzystać, nawet jeśli jest zamrożony – argumentuje Philippe Blanchetier, prawnik, który będzie reprezentować oligarchę w sprawie.

Blanchetier zauważa, że Kuzmiczew posiada także we Francji inne zasoby, jak posiadłości czy auta. One również są zamrożone na mocy sankcji, oligarcha nie może ich zatem sprzedać czy wynająć. Niemniej jednak może z nich korzystać sam.

– Nie wiem dlaczego w przypadku jachtów miałoby być inaczej – mówi Blanchetier.

Prawnik wskazał także, że operacja aresztowania jednostek odbyła się przy udziale błędów proceduralnych.

Francuskie służby nie odniosły się do sprawy. Blanchetier twierdzi, że sąd powinien zawyrokować do 5 października.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.